Průvodce výběrem slunečních brýlí. S těmito zastíníte i slunce

30.05.2019

Sluneční brýle oči chrání nejen před UVA a UVB zářením, ale jsou také stylovým doplňkem, který dokáže vyzdvihnout váš outfit do nebeských výšin. Ovšem jen ve chvíli, kdy je správně zvolený. Díky našemu malému průvodci světem slunečních brýlí zjistíte, jak vybrat brýle podle tvaru obličeje a po jaké barvě obrouček a skel sáhnout.

Zajímavost: Smaragd jako první sluneční brýle

Věděli jste, že již římský panovník Nero používal na sledování gladiátorských her zelený smaragd, který jeho oči chránil před oslněním? Vynález prvních klasických slunečních brýlí se však datuje do roku 1268 až 1289.

Výběr podle tvaru obličeje

Při výběru slunečních brýlí je nezbytné se odvíjet od vašeho tvaru obličeje. Některá obecná pravidla však platí pro všechny. Horní linie obrouček by měla kopírovat linii obočí, velikost brýlí by měla kopírovat tvar obličeje a šířka nosníku by měla kopírovat kořen nosu.

Kulatý obličej

Kulatému obličeji nejlépe lichotí sluneční brýle s hranatějšími obroučkami, ať už obdélníkovými, nebo čtvercovými. Sáhnout můžete po brýlích s ostřejšími hranami, s prodlouženými kočičími liniemi nebo po brýlích ve tvaru motýlích křídel. Uvedené typy brýlí váš obličej opticky protáhnou a zeštíhlí.

Srdcovitý obličej

Pokud máte srdcovitý tvar obličeje, vyhněte se příliš zdobeným obroučkám a velkým tvarům v horních částech obrub. K vašemu tvaru obličeje se naopak hodí jemné zaoblené tvary nebo klasické pilotky.

Hranatý obličej

V případě hranatého obličeje by měly být sluneční brýle zvoleny tak, aby obličej zjemnily. Tuto funkci hravě zastanou brýle kulatých a oválných tvarů .

Oválný obličej

Oválný obličej je považovaný za ideální, s tímto tvarem si můžete dovolit zvolit téměř jakýkoliv tvar slunečních brýlí. Pozor si dávejte jen na volbu velikosti brýlí.

Zaměřeno na UV filtr

Jednou z funkcí slunečních brýlí je ochrana očí před škodlivým UV zářením. Podle slov očních lékařů si v našich klimatických podmínkách vystačíte s UV 400.

Jakou zvolit barvu obrouček?

Barva obruby by se měla vybírat s ohledem na vaši barevnou typologii. Někteří odborníci radí, že by obroučky neměly být tmavší než barva vlasů. Je však třeba říci, že toto pravidlo neplatí na 100 %. Například blondýnky si mohou dovolit i výraznou barvu obrub.

A po jaké barvě skel sáhnout?

  • Černá/šedá: Černá a šedá skla udržují přirozené barvy a pomáhají redukovat prudké světlo.

  • Modrá/fialová: Tyto barvy skel zvyšují kontrast barev a potlačují bílou barvu.

  • Žlutá/zlatá: Žlutá nebo zlatá skla oceníte při zimních aktivitách, protože nesnižují jas a zároveň zvyšují kontrast v horších světelných podmínkách, například když chumelí.

  • Zelená: Zelená skla snižují jas a zvýrazňují stíny, hodí se na každodenní nošení.

  • Růžová: Růžová skla zlepšují prostorové vnímání a vnímání detailů.

  • Hnědá: Hnědá skla slibují jasnost bez zkreslení a hodí se do všech světelných podmínek.

A co vy? Už máte vybrané sluneční brýle na nadcházející letní sezónu? Nenechte se zastihnout nepřipraveni.