Pásek k šatům: Jak správně změřit pásek a který vybrat?

Publikace: 22.07.2022

Jak proměnit šaty v perfektní outfit? Pořiďte si k nim pásek! Pásek šatům dodá styl, zvýrazní vaše křivky a dokáže úžasně oživit třeba i starší šaty, které se vám už omrzely. A jaký pásek si vybrat, jak ho uvázat a nosit? Stylových možností je překvapivě mnoho, tak se na ně pojďme podívat.

Pásek k šatům v 6 otázkách a odpovědích

Je divné nosit pásek přes šaty?

Nosit pásek přes šaty rozhodně divné není, samozřejmě však záleží na tom, jaké šaty zvolíte a jak se v této kombinaci budete cítit. Pásek je velice zajímavý doplněk a výborná stylistická pomůcka, není však povinností. Pokud se v něm tedy necítíte, nenuťte se do něj.

Proč nosit pásek k šatům?

Pásek dokáže pozvednout celkový dojem z outfitu, zvýraznit vaše křivky, opticky prodloužit a zeštíhlit, dodat tvar neforemným a oversize šatům, oživit starší nebo nevýrazné šaty či přidat dotek ženskosti, smyslnosti nebo naopak serióznosti – v závislosti na tom, jaký si vyberete. 

Mohou pásek přes šaty nosit i plnoštíhlé ženy?

Rozhodně ano! Jestliže se za svá kila stydíte a nosíte raději volné šaty, tak věřte, že si spíše škodíte – neforemné oblečení kila vždy přidá. Zkuste tedy pro jednou změnu, sama uvidíte ten obrovský rozdíl.

Úzký nebo široký pásek?

Pásek by měl vždy proporčně ladit s šaty a jejich stylem, například na jemných šifonových šatech či šatech s jemným květinovým vzorem bude široký pásek s výraznou sponou vypadat příliš tvrdě a jako „pěst na oko“. Naopak na jednoduchých hladkých šatech by mohl úzký pásek zaniknout, takže můžete zvolit klidně výraznější.

Jak se nosí pásek bez poutek na pásek?

Nemít poutka na pásek není problém, spíše naopak – není-li definována oblast nošení pásku, máte více možností nošení a úvazů. Máte-li obavy, že vám bude pásek sklouzávat, vyberte si pružný pásek, který sedí opravdu pevně.

Kde nosit pásek?

Pokud mají šaty svým střihem vyznačené linie, například sešití pod prsy, držte se jich, umístit pásek mimo ně by nevypadalo příliš dobře. Jestliže linie vyznačené nejsou, můžete nosit pásek přes šaty v pase, což působí elegantněji a prodlužuje postavu, nebo volněji přes boky, pokud chcete vytvořit uvolněnější dojem z outfitu.

zdroj: Blubel / Unsplash

Jak změřit pásek a jaký sedne vaší postavě?

Pokud už nějaký pásek máte, jednoduše ho přeměříte a budete vědět, jaká je vaše velikost. Jestliže pásek nemáte, změřte se v pase nebo přes boky – podle toho, kde pásek plánujete nosit. Délku pásku lze naměřit také podle stávajících kalhot či kraťasů. Jelikož může vaše váha a objem kolísat, přidejte k naměřeným hodnotám malou rezervu.

A jak vybrat pásek dle typu postavy? Obecně platí, že drobnějším ženám sluší tenké pásky a těm silnějším naopak širší, nemusí to být ale vždy pravidlo. Například máte-li ráda maxi šaty, u kterých chcete jen vyznačit linie, tenký pásek bude skvělý i v případě, že nosíte větší velikost.

zdroj: Ales Maze / Unsplash

Nejoblíbenější typy pásků

Představte si, že z jedněch šatů můžete vytvořit několik různých outfitů v odlišných stylech. Jak? Stačí si hrát s pásky, které dokážou dodat vašemu oblečení přesně takový výraz, jaký potřebujete. Jaké jsou možnosti a kam který z nich nosit?

Kožený pásek

Pásek z pravé nebo ekologické kůže v hnědé či černé barvě by měl patřit k základům. Hodí se jak ke kalhotám a sukním, tak i přes šaty. Lze ho použít jako součást formálních, elegantních i volnočasových outfitů. 

Látkový pásek

Látkový pásek může být v neutrálních či výraznějších barvách nebo s potisky, které dokážou z obyčejných šatů udělat neobyčejné. S větší kulatou sponou potaženou stejnou látkou se bude hodit do outfitů v retro stylu, bez spony vám zase umožní spoustu kreativních možností, jak uvázat pásek

Pletený pásek

Pletený kožený pásek dokáže dodat texturu a zajímavost. Velice dobře se hodí k šatům v boho stylu, jež jsou zdobené třásněmi či výšivkami, k hladkým jednobarevným maxi šatům nebo ke vzdušným lněným košilovým šatům.

Slaměný pásek

Výborná volba k barevným letním šatům, kterým dodá šmrnc módy přímořského letoviska. Velice dobře se páruje s dalšími doplňky ve stejném duchu – slaměnými kabelkami, klobouky a espadrilkami na klínku či platformě. 

Obi pásek

Hodně široký pásek bez spony, který se váže na tkaničky, má svůj původ v Japonsku. Váže se buď vpředu nebo vzadu, vypadá vysoce elegantně a krásně zdůrazní linie pasu. Lze ho nosit k formálním i košilovým oversize šatům.

Řetězový pásek

Řetězy a řetízky letos frčí, proč si je tedy nedopřát? Nechystáte-li se zrovna na rockový koncert, zvolte jemnější styl – velice hezky vypadá například dvojitý či trojitý pásek z jemnějších řetízků, který bude dominantním prvkem na jakýchkoli hladkých šatech.

Korzetový pásek

Korzetový pásek se šněrováním, zipem nebo sponou je hodně výrazný, takže je třeba s ním zacházet opatrně. Využijete-li ho na denní nošení, vybírejte decentnější vzhled, nikoli výrazně zdobený, který by působil lacině a vulgárně.

Kovový pásek

Tenký zlatý nebo stříbrný pásek se hodí pro slavnostnější příležitosti a dodává šatům punc sofistikovaného luxusu. Dejte si pozor na kombinaci s dalšími šperky, abyste to příliš nepřehnali. Ideální je zvolit pouze jeden výraznější šperk, který bude s páskem ladit.

Jak uvázat pásek na šatech? Buďte originální!

Samozřejmě, že si můžete pásek klasicky zapnout a přečnívající kus zasunout do poutka, nebyla by to ale nuda? Ale jak jinak? Koukněte na následující originální úvazy.

Uzel

Místo do poutka si přečnívající kus pásku obtočte kolem na uzel. Způsobů, jak uzel vytvořit existuje hned několik, pro inspiraci doporučujeme mrknout na Pinterest.

zdroj: Pinterest

Na bok

Příliš dlouhý pásek? Než byste se ho snažili po domácku zkrátit a nenávratně ho zničili, prostě jeho délku přiznejte – pásek zapněte na boku a volný konec nechte volně viset.

zdroj: Pinterest

Dvojí obtočení

Další možnost, co udělat s příliš dlouhým páskem – obtočte ho dvakrát kolem těla, získáte tak vysoce elegantní a sofistikovaný look. Je váš pásek příliš krátký ale tento styl se vám líbí? Použijte dva samostatné tenčí pásky.

zdroj: Pinterest

Mašle

Látkový pásek bez spony je přímo výzvou k zavázání různých typů uzlů a mašlí, a to vpředu, na boku nebo vzadu.

zdroj: Pinterest

Autor článku

Lenka Gazdová

Lenka Gazdová

Redaktor

„Jsem Lenka, původně prodejce a návrhář kuchyní, nyní již více než pět let copywriter a průvodce na ostrově Langkawi v Malajsii. Během té doby jsem nasbírala nespočet zkušeností s psaním článků z oblasti módy, životního stylu a cestování. Díky tomu dobře vím, jak si vybrat nejlepší cestovní kufr, sportovní batoh, trekové boty nebo třeba outdoorové vybavení. Testováním produktů trávím dlouhé hodiny a o tipy se pak dělím v recenzích, které dnes pomáhají statisícům lidí.“