Jak kombinovat barvy oblečení? Ultimátní průvodce vč. taháku

19.08.2022

Oblékejte se tak, abyste při každé příležitosti zazářili. Jak ale kombinovat barvy oblečení? S barevným kruhem je to snadnější, než jste si možná kdy mysleli. Máme pro vás praktické rady, jak sladit barvy.

Proč nepodcenit význam barev?

I když si to možná ani neuvědomujete, každá barva na nás nějak působí. Třeba žlutá povzbuzuje, vnímáme ji jako veselou a hravou. Naopak modrá uklidňuje, a proto ji odborníci doporučují do ložnic. Touto problematikou se podrobně zabývá psychologie barev.

Symboliku barev byste neměli podcenit ani u oblečení. Když si například oblečete červené šaty, údajně na muže budete působit atraktivněji než v jiných barvách. Správnou volbou oděvu tak můžete významně ovlivnit první dojem. Abyste dobrý první dojem ještě umocnili, potřebujete vědět, jak kombinovat barvy oblečení. Tím nejlepším pomocníkem vám bude tzv. barevný kruh.

Co je barevný kruh?

Na začátek trocha teorie. Díky ní však plně pochopíte sílu barev. Barevný kruh není žádnou novinkou, světu ho poprvé představil Isaac Newton v roce 1704. Později ho ještě poupravil Johann Wolfgang von Goethe. Barevný kruh z počátku patřil téměř výhradně do rukou fyziků, kterým sloužil ke studiu světla a jeho lomu. Postupně se ale přišlo na to, že možnosti jeho využití jsou mnohem rozmanitější.

I když aktuálně existuje několik verzí barevných kruhů, v té nejzákladnější podobě najdete 12 barev. U středu kruhu jsou umístěné nejsvětlejší tóny, které směrem ven postupně získávají na intenzitě. Hlavní výhoda barevného kruhu? Na první pohled víte, jaké odstíny jsou spíše studené a jaké teplé. Snadno také odvodíte, jak spolu barvy budou ladit.

Co je barevný kruh?
zdroj: Pinterest

Existuje několik pojmů, které byste v souvislosti s barevným kruhem měli znát:

  • Primární barvy: Červená, modrá a žlutá – to jsou primární neboli základní barvy. Jsou to jediné barvy, které nemohou vzniknout kombinací žádných jiných barev. Naopak jejich smícháním vytvoříte celé barevné spektrum. Primární barvy se někdy také označují zkratkou RYB (z angličtiny: red, yellow, blue).
  • Sekundární barvy: Když smícháte dvě primární barvy ve zcela stejném poměru, získáte sekundární barvu. Jde o zelenou (modrá + žlutá), oranžovou (červená + žlutá) a fialovou (modrá + červená).
  • Terciární barvy: Smícháním primární barvy a nejbližší sekundární barvy vzniknou terciární barvy. Jde celkem o 6 odstínů: rudá (červená + oranžová), meruňková (žlutá + oranžová), mint (žlutá + zelená), tyrkysová (modrá + zelená), indigová (modrá + fialová) a fuchsiová (červená + fialová).
  • Harmonické barvy: Odstíny, které v kruhu těsně sousedí.
  • Komplementární barvy: Odstíny, které v kruhu leží přesně naproti sobě. Jsou to ty nejvíc opačné barvy s největším kontrastem.

Jak sladit oblečení za pomoci barevného kruhu?

Když víte, co je barevný kruh, můžete se pustit do toho zábavnějšího – praktického využívání a zkoušení různých barevných kombinací.

Monochromatický outfit

Ta nejjednodušší možnost ze všech. Vyberte si jednu barvu, ideálně některou sedící vašemu barevnému typu anebo zkrátka tu, ve které se cítíte dobře. U té si pak můžete vyhrát se sytostí tónů a ostatním předvést zajímavý outfit, který přitom tvoří jen jedna barva. Když si nebudete jistí, nebojte se k doladění použít neutrální barvu, jako je bílá nebo světle šedá.

Harmonické barvy

Bojíte se větších experimentů, ale rádi byste přece jen v oblékání využili více než jednu barvu? Podívejte se na kruh a pusťte se do sladění těsně sousedících barev (tedy harmonických). Například modrou tak můžete kombinovat s tyrkysovou, žlutou zase s meruňkovou. Většinou se míchají dva odstíny, skvěle ale vypadá i volba tří harmonických barev.

Komplementární barvy

Až dostanete chuť na ulici pořádně vynikat, vydejte se cestou komplementárních barev. To znamená, že si v barevném kruhu najdete odstíny, které leží přesně naproti sobě. Jak se říká, protiklady se přitahují, a tenhle systém kombinace barev je toho jasným důkazem. Fuchsiová tak perfektně ladí s mint barvou. Nebo zkuste modrou a meruňkovou. V obou případech budete poutat pozornost. 

Tip: Tento způsob se někdy také označuje jako color blocking. A ten je mimochodem aktuálně hodně v kurzu.

Trojúhelník

Představte si v barevném kruhu trojúhelník, může být libovolně natočený – máte? Jeho vrcholy označují barvy, jaké byste měli zkusit sladit v jednom outfitu. Trojúhelník stačí pootočit, po každé získáte skvělou inspiraci. Abyste měli jistotu, že výsledný model nebude překombinovaný, doporučujeme volit světlejší pastelové barvy oblečení (tedy ty blíže ke středu kruhu).

Čtverec či obdélník

Slyšeli jste někdy při oblékání pravidlo „tři a dost“? Nemusíte ho brát tak striktně. Když zkombinujete čtyři navzájem ladící barvy, jako papoušek rozhodně působit nebudete. V barevném kruhu si představte obdélník nebo čtverec. Stejně jako u trojúhelníku, také tady je jeho natočení na vás. Vrcholy spojují ty barvy, po jakých byste měli sáhnout.

Primární, sekundární, terciární barvy
zdroj: naydacruz.com

Tahák: Osvědčené kombinace barev

Co když se vám nad teorií o barevném kruhu nechce vůbec přemýšlet? Připravili jsme pro vás tipy na základní kombinace barev, se kterými nikdy nešlápnete vedle.

Jaká barva se hodí k červené? Červená společně s modrou a žlutou patří mezi primární barvy – a přesně tahle kombinace stojí za hřích. Oblečte třeba červené tričko, modré džíny a žluté conversky. I když vám to může znít jako divočina, výsledek bude oslňující. Na zimních či letních typech vypadá krásně červená + fuchsiová či fialová, na jarních a podzimních typech zase červená + oranžová. 

Jaká barva se hodí k modré? Modrá je hodně oblíbená díky své univerzálnosti. Perfektně vypadá společně s červenou a žlutou. Nebo ji doplňte kousky ve fialové barvě. Jestli máte náladu na tzv. color blocking, pak k modré vyberte oranžové oblečení. A samozřejmě tak jako u všech hlavních barev, nikdy nic nezkazíte kombinací s neutrálními odstíny (bílá, šedá, světle hnědá apod.).

Jaká barva se hodí ke žluté? Máte ještě v živé paměti náš tip na outfit složený z červeného trička, modrých jeansů a žlutých conversek? Kromě něj žlutou můžete sladit také se zelenou či oranžovou (nebo oběma naráz). Krásně výrazný je pak mix žluté + fialové. Nebo žlutou berte jako stěžejní prvek outfitu a doplňte ji bílou či šedou.

Jaká barva se hodí k zelené? Zelená dokonale ladí se zemitými tóny: hnědou, šedou či béžovou. Krásně vypadá také s teplými barvami, jako je žlutá a oranžová. Jestli chcete vynikat, zkuste odvážnou kombinaci zelené s červenou. 

Jaká barva se hodí k oranžové? Spousta lidí se oranžové povědomě vyhýbá. Když ji ale dobře sladíte, jako popelář opravdu vypadat nebudete. Co takhle oranžová + žlutá nebo oranžová + červená? Tyto kombinace perfektně sedí teplým typům (jaro a podzim). Ideální pár tvoří oranžová rovněž se šedou.

Jaká barva se hodí k fialové? Temná fialová by neměla chybět v šatníku studených typů (léto a zima). Dejte k ní modrou či fuchsiovou (nebo obě naráz) a budete působit jako mistr sladění. Alternativou je fialová + žlutá nebo fialová doplněná neutrálními barvami. A mimochodem – právě fialová, konkrétně odstín very peri, je barvou roku 2022.

Jaká barva se hodí k šedé? Šedá je neutrální a jako takovou ji můžete libovolně kombinovat. Zejména její světlá varianta vypadá skvěle s celou škálou odstínů. Zůstávat navíc nemusíte jen u dvou barev, vyzkoušejte třeba šedou + modrou + fialovou. Doporučujeme se pouze vyhnout kombinaci šedé s hnědou – vypadali byste zbytečně smutně a starší.

Jaká barva se hodí k hnědé? Hnědá se hodně využívá v interiérech, naopak na oblečení se jí nedává tolik prostoru. A to je škoda! Ve světlých tónech ji využívejte jako neutrální barvu a doplňujte s ní výrazné barvy. Tmavě hnědá pak vypadá skvostně se zelenou.

Autor článku

Pavla Hejduková

Pavla Hejduková

Redaktor

„Jsem Pavla – profesně copywriterka, ve volném čase cestovatelka s vášní pro módu. Mou největší neřestí jsou tenisky. Pravidelně vyrážím na cesty a s sebou si balím zásobu bot, abych je mohla otestovat v různých podmínkách. O ničím nezkreslené zkušenosti a dojmy se pak ráda dělím v recenzích a podrobných článcích. Mimo to se věnuji testování módních e-shopů. Dokážu vám tak poradit, jak poznat bezpečný obchod, kdy máte nárok na vrácení peněz za zboží a kterým e-shopům se raději vyhnout obloukem.“