Jak vybrat snowboard: Tipy, které vám pomohou s výběrem správného prkna

11.11.2022

Jak si vybrat snowboard? Rozhodně nestačí zvolit prkno, které hezky vypadá, nebo top model, který si vybral nejlepší snowboardista. Špatně zvolená výbava může vaše dny na horách mimořádně znepříjemnit a zabránit vašemu sportování. Na druhou stranu – dobře zvolené prkno vám bude dobře sloužit a pomůže vám posunout vaše ježdění o úroveň výš.

Délka snowboardu

Jednou ze základních otázek, na kterou se musí každý při výběru desky zeptat, je, jak dlouhou desku je třeba zvolit. Správná velikost snowboardu vám pomůže vyhnout se nejrůznějším problémům, jako je nežádoucí pohyb od jízdy na hraně do skluzu, propadnutí se do prašanu nebo problémy se zatáčením.

Nejdůležitějším pravidlem je, že váš snowboard by měl dosahovat mezi vaši bradu a nos. V každém případě nepochybujte o své hmotnosti, která není o nic méně důležitá než výška jezdce. Jak vybrat velikost snowboardu podle výšky a hmotnosti poradí naše tabulka.

Standardní tabulka velikostí snowboardů (orientační)

VÝŠKA JEZDCE (CM) VÁHA JEZDCE (KG) VHODNÁ VELIKOST PRKNA
147 49–55 130–140
152 50–59 134–144
158 55–61 138–147
163 61–67 143–153
168 65–72 147–156
173 69–76 153–161
178 73–80 156–165
183 77–84 159–170
188 81–88 162+
193 85+ 165+

Šířka snowboardu

Kromě délky snowboardu byste měli věnovat pozornost také jeho šířce. Pokud si koupíte příliš široké prkno, budete mít při každém pokusu o zatočení hodně práce. Mnohem častějším problémem je nedostatečná šířka prkna. Příliš úzké prkno způsobí, že vaše boty budou skřípat a vy se budete kutálet ve sněhu pokaždé, když budete dělat ostřejší zatáčku. Ideální je, když špička a pata boty přesahují prkno přibližně o jeden centimetr. Tímto způsobem nebudete spolu s botami sjíždět svah a budete moci v oblouku použít potřebnou váhu na hrany.

V zásadě platí, že pokud máte nohu o velikosti 10,5 (44 eur) nebo větší, budete potřebovat široké prkno. Výrobci takové snowboardy označují jako široké a jedná se o desky, které mají v nejužším místě 26 cm nebo více. Ať je to jakkoli, obrovskou roli hraje i to, jakou polohu na snowboardu zvolíte.

Pokud jste koupili ze všeho nejdříve boty, vezměte si je s sebou a přiložte je v obchodě na prkno. V případě, že je nemáte a chystáte se snowboard koupit, bezpochyby si jich v obchodě několik půjčte. Pro jezdce s botami o velikosti 13 (nadměrná velikost) a více existuje snowboard RIDE Warpig, pro který neplatí tabulka uvedená výše. Toto prkno je o hodně širší a kratší než klasická prkna.

Jaká je vhodná šířka snowboardu?
zdroj: Karsten Winegeart / Unsplash

Tvrdost snowboardu

Jemné desky jsou rozumnější pro úplné začátky, snadno se ohýbají a je s nimi zábava dělat triky. Ve vyšších rychlostech je však snowboard svéhlavý, nedrží tak dobře hranu a nemá nezbytný pop při odrazu do ollie. Tvrdší desky jsou lepší pro zkušenější až agresivní jezdce. Při vyšších rychlostech dobře drží hranu, ale při nižších rychlostech je třeba více práce, abyste je přiměli k oblouku.

Jak tedy vybírat?

Většinou platí, že zkušení a těžší jezdci by měli volit tvrdší prkna, zatímco učni a hubení jezdci by měli volit měkčí. Rozhodování o tvrdosti prkna může být trochu sporné. Přestože výrobci uvádějí tvrdost ve svých katalozích, v praxi se tvrdost snowboardů může u jednotlivých výrobců měnit. Kromě toho hrají roli i rozdíly v materiálech a výrobě. Vždy hledejte nejlepší snowboardy s nejlepší výrobní technikou, aby vám prkno dlouho vydrželo!

Jak zjistím tvrdost desky?

Zjistěte u prodejce nebo v katalogu, zda je snowboard měkký, středně tvrdý (mid-stiff) nebo tvrdý (hardened). Uchopte prkno jednou rukou za špičku, opřete se patkou o zem a volnou rukou zatlačte na střed snowboardu. Nebuďte v rozpacích z tlačení, snowboard musí být schopen vydržet malý test.

Deska by měla být přizpůsobivá, ale zároveň by měla poskytnout odolnost. Vyzkoušejte takto více snowboardů, přinejmenším získáte lepší představu o jejich tvrdosti. Pružnost se do jisté míry změní podle konstrukce. Freeridové a all mountainové desky mají tzv. directional flex. To znamená, že tyto snowboardy mají měkčí špičku pro méně náročný přechod do oblouku, ale tužší zadní část prkna pro skvělou kontrolu při zatáčení. Ale freeform desky mají stejný flex na obou stranách, tzv. twin flex. V každém případě existují výjimky, např. free-form prkna, které mají směrový flex.

Vhodný průhyb u snowboardu

  1. Camber (negativní prohnutí): vhodný pro zkušenější jezdce, kteří od prkna očekávají skvělou reakci a vysoký pop.
  2. Rocker (patka a špička jsou zvedlé): v podstatě opačný profil než camber. Rocker je prohnutý od středu prkna směrem k nohám. Disponuje menším kontaktem s hranami při zatížení.
  3. Flat (rovné prkno): je rovné v celé kontaktní oblasti. Jedná se tedy o kompromis mezi dvěma dříve zmíněnými tvary.
  4. Hybridní: v dnešní době většina výrobců využívá kombinaci těchto flexů a vytváří takzvané poloviční desky. Běžně se setkáte s prkny, které kombinují tvary camber i rocker v jednom.

Snowboardy dle zkušeností

Snowboard si vždy vybírejte podle úrovně svých dovedností. Prvním krokem je určit, kde jste na stupnici technických dovedností.

1. Snowboardy pro začátečníky

Který snowboard je pro učně nejlepší? Pokud na snowboardu začínáte, není vhodné kupovat obtížný snowboard pro agresivní jízdu. Výsledkem bude to, že si neužijete mnoho zábavy. Nemluvě o vyhozených penězích. Jako začátečník byste se měli poohlédnout po snowboardu s menší tvrdostí (jemné až střední prkno). Ten bude pro začátky méně náročný na pohyb, zejména při nižších rychlostech. Vyberte si prkno odpouštové, u kterého nehrozí nežádoucí zasekávání hran.

Pro většinu začínajících jezdců, kteří potřebují jakoukoli výbavu, je lepší zvolit kompletní snowboardový set, kde jsou jednotlivé komponenty vybrány na míru. Odpadá tak zbytečné hledání a zdlouhavé zkoumání jednotlivých dílů. Pravdou je, že určité hledání začne kvůli cenám, ale v průběhu roku se na hodně e-shopech objevují slevy na sportovní vybavení!

2. Snowboardy pro pokročilé

Pokud už nějakou dobu jezdíte, pravděpodobně víte, jaký způsob jízdy oceňujete nejvíce. Při výběru snowboardu, který je vhodný pro pokročilého jezdce, je na čase se zamyslet nad tím, jakému stylu jízdy se budete nejspíš věnovat. Plánujete strávit většinu dne ve snowparku? Je vaší zálibou surfování v prašanu? Nebo od všeho trochu?

  • All-mountain snowboardy: jsou určené pro nepříliš zapálené jezdce, kteří chtějí svůj snowboard používat na svazích, ve volné krajině i ve snowparku. All-mountain snowboardy jsou tvarově srovnatelné s free-form speciály, ale jejich pohyb je méně agresivní. I tyto desky mají směrovou flexi. V podstatě prkno pro každý terén.
  • Freeridové (prašanové) snowboardy: mají delší špičku než patku. Špička je navíc o něco širší než patka, díky čemuž snowboard příjemně jezdí v prašanu. Freeridové snowboardy jsou tvrdší a mají zpravidla delší vykrojení.
  • Free-form snowboardy: jsou pro polety, zatáčky, jiby a triky ve snowparku. Velkou část těchto prken tvoří takzvané twin tipy. Díky kratší špičce a patce jsou oblouky méně náročné.
  • Alpské a carvingové snowboardy: jsou určené pro jízdu z kopce. Jsou to dlouhá, úzká a tvrdá prkna pro jízdu s tvrdým vázáním a botami. Na takovém prkně se moc neskáče. Alpská móda je v poslední době na ústupu.
  • Board Crossové snowboardy: jsou desky, které se svým tvarem a tvrdostí řadí mezi snowboardy pro alpine a all-mountain obtížnost. Používají se na nich měkké boty a vázání, ale nejsou vhodné pro použití v prašanu a v parcích, protože mají mimořádně malý zdvih špičky a menší šířku.
  • Pig Collection snowboardy: jsou hybridem mezi třemi základními kategoriemi popsanými výše. Jedná se o kratší a širší snowboardy, které lze využít v prašanu, na sjezdovce nebo v parku. O délce snowboardu byste se měli v ideálním případě poradit s obchodním zástupcem nebo u svých známých, kteří mají přehled.

Snowboardy dle pohlaví a věku

1. Pánské a dámské snowboardy

Prkna pro ženy jsou obvykle užší (aby odpovídala postoji menší osoby s menšími chodidly). Rovněž mají o něco menší camber a měkčí flex (vytvořené pro způsob, jakým menší osoba vhání energii do desky). Vyšší ženy, zejména ty s velikostí bot 9 (43 eur) nebo vyšší, mohou vhodný snowboard nalézt i mezi prkny pro muže.

Menší a lehčí muži se zase mohou poohlédnout po ideálním snowboardu v dámské sekci. Pokud zvolíte neutrální vzhled, nikdo si rozdílu nevšimne.

2. Dětské snowboardy

Děti rostou opravdu rychle, rodiče by proto neměli kupovat prkno pro dospělé a doufat, že do něj dítě doroste. Příliš velké prkno může být pro dítě nezvladatelné a zpomalit rozvoj jeho dovedností.

Autor článku

Dáša Veverková

Dáša Veverková

Šéfredaktor & Obsahový specialista

„Jsem Dáša – naivní snílek, který věří, že smyslem lidského života je pomáhat druhým. Vystudovala jsem obchodní akademii se zaměřením na právní činnost a několik let se pohybovala v sektoru služeb, díky tomu znám velmi dobře práva zákazníků i povinnosti prodejců. Od roku 2016 se věnuji online marketingu, konkrétně obsahové strategii a testování produktů. Mým cílem je publikovat články založené na vědeckých poznatcích, nezávislém průzkumu trhu a osobních zkušenostech.“