Chystáte se na kolo? Toto je cyklistické oblečení, které budete potřebovat

Publikace: 23.02.2022

Začínáte s cyklistikou, nebo již jezdíte delší dobu a chcete si dopřát více pohodlí? Abyste si jízdu na dvou kolech plnohodnotně užili za každého počasí, je více než důležité vybrat si správné sportovní oblečení na kolo.

Není to jen zbytečný rozmar, funkční oblečení výrazně zvýší váš komfort, bezpečnost a zpříjemní zážitek z jízdy. Nemůže být totiž nic horšího, než když vám radost z jízdy ničí neutišitelné třesení se od zimy nebo opačný extrém, propocené svršky, neboť je vám příliš teplo. Co tedy zařadit na nákupní seznam v závislosti na ročním období, kdy budete jezdit?

Oblečení na kolo a doplňky: co vám nesmí chybět a proč?

Cyklo oblečení z funkčních materiálů se střihem zohledňujícím polohu při jízdě a aerodynamiku vám zajistí nesrovnatelný komfort.

Oblečení na kolo pro ženy je přizpůsobeno anatomii ženského těla. Střih cyklodresů reflektuje úzký pas a design, materiály i barevné kombinace jsou navrženy tak, aby lahodily náročnému ženskému oku.

Oblečení na kolo a doplňky: co vám nesmí chybět a proč?
Canva

1. Cyklistické kalhoty

Cyklistické kalhoty nebo šortky se silikonovým uchycením na stehnech by měly být s polstrovanou antibakteriální vložkou, která zajišťuje větší pohodlí při sezení i při delší jízdě. V nabídce naleznete pánské, dámské i dětské modely s elastickými šlemi, různé střihy do tepla i do chladného počasí.

2. Cyklistický dres

Charakteristický design cyklistického dresu má svůj význam – zip bývá vpředu do poloviny nebo po celé délce, límec je vyšší, zadní část prodloužená, aby cyklistovi zakrývala bedra. Praktické zadní kapsy ve spodní části slouží k odložení dokladů, telefonu nebo drobného nářadí pro opravy.

3. Nátělník nebo termo tričko

Nátělník na cyklistiku je základní vrstva, kterou byste měli nosit po celý rok. Odvádí od těla vlhkost a pot, reguluje tělesnou teplotu a pomáhá vytvářet ideální mikroklima v každé situaci. Nejpopulárnější je základní vrstva ze syntetických materiálů, protože rychle schne, v zimě jsou oblíbená i přírodní vlákna, neboť lépe drží teplo.

Více o termo oblečení se dozvíte v našem článku Termoprádlo: Nejčastější dotazy a odpovědi k nákupu, nošení a péči.

4. Nepromokavá bunda

Cyklistická bunda odolná vůči větru a dešti, která zároveň propouští pot, abyste se během jízdy nezapařili, je na kole k nezaplacení. Střih je dokonale přizpůsoben účelu, takže bunda na kolo má prodlouženou zádovou část, aby spolehlivě překryla bedra i v předklonu.

Křiklavé barvy a reflexní prvky na bundě jsou pro viditelnost velmi praktickou volbou. Většina modelů nabízí možnost odepnout rukávy kvůli odvětrávání a lepší regulaci tepla.

5. Cyklistická přilba

Helma patří na hlavu každého cyklisty, bez ohledu na to, v jakém terénu jezdí. Při ošklivých pádech vám může zachránit život!

Pořiďte si takovou cyklistickou přilbu, která vám dobře sedne. Kromě bezpečnosti stojí za zmínku i její praktická funkce – ochrání vás před hmyzem, nečistotami ve vzduchu (listy apod.) a dokáže odvádět pot z čela. Některé modely mají také reflexní prvky a zabudované světlo, abyste byli lépe vidět.

6. Rukavice, cyklistické chrániče a návleky

Opět platí: bezpečnost na prvním místě. Cyklistické chrániče a návleky přispívají k většímu komfortu a oceníte je i při pádech. Kompresní návleky na lýtka minimalizují otřesy a přispějí k rychlejší regeneraci svalů. Návleky na ruce a nohy se spolu s tretrami postarají o tepelný komfort. Sportovní rukavice zabrání vzniku nepříjemných oděrek v případě pádu a rovněž zajistí, že řídítka zůstanou suchá, pokud se vám potí ruce.

7. Brýle na kolo

Chránit si oči při jízdě cyklistickými brýlemi je opravdu důležité. Nemyslíme jen před sluncem, deštěm a nepříjemným větrem, ale také před prachem, kamínky, větvemi, muškami a dalšími létajícími prvky, které za jízdy určitě nepotřebujete schytat do očí.

8. Sportovní obuv nebo cyklistické tretry

Ne všechny boty jsou uzpůsobeny pro jízdu na kole. Sázkou na jistotu jsou speciální cyklistické tretry s různými stupni nášlapných systémů. Pomohou vám především zvýšit kvalitu šlapání při náročném stoupání a udržet stabilitu při sjezdu, takže také přispívají k větší bezpečnosti.

9. Ponožky na kolo

Při šlapání do pedálů dochází ke zvýšenému pocení nohou. V chladných dnech vás díky tomu mohou trápit studené nohy, v horku si zase koledujete o puchýře, takže by vaše ponožky měly být přizpůsobeny účelu. Syntetické materiály výborně odvádějí pot, takže jsou pro jízdu na kole mnohem vhodnější než bavlna. Speciální funkční cyklistické ponožky jsou navrženy tak, aby tretry lépe seděly a dosáhli jste lepšího výkonu.

Jak se obléct na kolo podle ročního období

Princip vrstvení, o kterém jste již určitě slyšeli, platí bez výjimky i při cyklistice. Vždy si raději oblečte více tenčích vrstev, než abyste se pařili v jedné silné. Rovněž věnujte pozornost délce trati, předpovědi počasí, venkovní teplotě, větru a pravděpodobnosti srážek, abyste věděli, s čím můžete během jízdy počítat.

Cyklistické oblečení pro jaro/podzim

Jaro a podzim se vyznačují častými výkyvy počasí, nepříjemným větrem a srážkami, proto při oblékání zohledněte nejen aktuální podmínky a teplotu, ale také to, jak moc jste, či nejste otužilí.

Cyklistické oblečení pro jaro/podzim
Canva
  • Pokud je teplota nižší než 10 °C, měli byste mít na sobě termo tričko s dlouhým rukávem z funkčních materiálů jako základní vrstvu, která zahřeje a odvede vlhkost od těla, na něj obléknout zateplený cyklodres s dlouhým rukávem, dlouhé cyklistické kalhoty, teplejší ponožky a jako vrchní vrstvu nepromokavou bundu. V případě potřeby si můžete vzít ještě vestu.
  • Při 10–15 °C stále využijete termo triko s dlouhým rukávem jako základní vrstvu a dlouhý zateplený dres s dlouhými cyklo kalhotami. Otužilejším už budou stačit krátké cyklo kalhoty a návleky a krátké termo triko s dlouhým zatepleným cyklodresem. Jako vrchní vrstva opět poslouží nepromokavá bunda, popřípadě sportovní vesta.
  • Pokud teplota vystoupá nad 15 °C, ještě neodkládejte termo triko ani dres s dlouhým rukávem, neboť vám v závislosti na rychlosti jízdy může být pocitově chladněji. Rozhodnete-li se pro dres s krátkým rukávem a krátké cyklo kalhoty, určitě si s sebou vezměte i návleky na ruce a nohy. Pro případ nečekaného deště si můžete s sebou vzít tenkou nepromokavou bundu.

Jak se obléknout na kolo v létě

Pokud teploty stoupnou nad 22–25 ° C, budou vám pravděpodobně stačit krátké kalhoty, krátký dres určený do horkých dnů a prodyšný nátělník, který absorbuje pot. Ideální jsou kousky z funkčních materiálů a s UV ochranou. Nezapomeňte na nízké tenké ponožky a krátké sportovní rukavice pro lepší grip.

I v létě občas bývají večery chladnější. Pro každý případ si s sebou můžete sbalit cyklistické návleky na nohy a ruce. Jejich výhodou je, že nezabírají mnoho místa, můžete si je tedy srolovat například do zadní kapsy na dresu.

Jak se obléknout na kolo v létě
Canva

Jak se obléct na kolo v zimě

Ani v zimě si nemusíte odpírat jízdu na kole, pokud se správně obléknete. Soustřeďte se na výběr materiálů vhodných do nízkých teplot. Vrchní oblečení (kalhoty i bunda) musí být nepromokavé, větruvzdorné ale i prodyšné, aby se vlhkost odpařovala od základní vrstvy ven.

Jak se obléct na kolo v zimě
Canva
  • Při teplotách kolem 7–0 ° C je vhodná cyklistická bunda s membránou v přední části a odvětrnými zády.
  • Pokud teploty klesnou pod 0 °C, vyberte si hrubší celomembránovou bundu s větracími otvory. Je-li vám zima, přidejte ještě vestu nebo tenkou větrovku. Druhá vrstva je ideální fleecová a termo triko s dlouhým rukávem jako základ.

Důležitá je také čepice s nákrčníkem nebo fleecová kukla, teplé rukavice, podkolenky, funkční spodky, cyklistické kalhoty s membránou nebo zimní kalhoty a návleky na zimní goretexové tretry.

Autor článku

Dáša Veverková

Dáša Veverková

Šéfredaktor & Obsahový specialista

„Jsem Dáša – naivní snílek, který věří, že smyslem lidského života je pomáhat druhým. Vystudovala jsem obchodní akademii se zaměřením na právní činnost a několik let se pohybovala v sektoru služeb, díky tomu znám velmi dobře práva zákazníků i povinnosti prodejců. Od roku 2016 se věnuji online marketingu, konkrétně obsahové strategii a testování produktů. Mým cílem je publikovat články založené na vědeckých poznatcích, nezávislém průzkumu trhu a osobních zkušenostech.“