Jak se obléct na běžky, abyste si váš výlet či trénink skutečně užili?

Publikace: 05.11.2021

Běh na lyžích patří mezi nejoblíbenější zimní sporty. Není se čemu divit, jedná se o dostupný sport, při kterém si člověk užívá přírodu, čerstvý vzduch a výhledy na zasněženou krajinu. Navíc ho může dělat téměř každý, protože to, jaké zvolíte tempo, je jen na vás – nikam se hnát nemusíte.

Abyste si výlet či trénink na běžkách užili, je třeba mít vhodné vybavení. Běžky, které vás brzdí, dokážou zkazit celý den. A stejné je to s oblečením – musí vám dobře sedět a poskytovat ideální komfort a ochranu. Oblečení na běžky vás má udržet při výkonu v suchu a v teple, ale zase vám v něm nemá být nepříjemné horko.

Jak se obléct na běžky pro příjemně strávený den ve stopě i mimo ni? Na to se zaměříme v tomto článku. Nezáleží na tom, zda vybíráte dětské, pánské nebo dámské oblečení na běžky, vlastnosti oblečení a požadavky na něj jsou ve všech případech stejné. V článku se kromě tipů pro výběr oblečení dozvíte také to, jak vybrat boty na běžky a jaké praktické doplňky se vyplatí pořídit.

Jak se obléct na běžky

Vrstvení oblečení

Na začátek si připomeneme, že při sportování v chladných či mrazivých podmínkách je důležité vrstvení oblečení. Díky vhodné kombinaci dvou, tří nebo i více vrstev dosáhnete té nejlepší ochrany proti zimě, větru, dešti a sněhu. Kromě počasí hraje roli také intenzita sportovní aktivity, v tomto případě tempo, které při běžkování nasadíte, a délka a profil  plánované trasy. Nejčastěji na sebe běžkaři oblékají tři vrstvy oblečení na horní část těla, dvě, když je tepleji, a standardně dvě vrstvy na dolní část těla.

Jaké jsou tři vrstvy oblečení na horní část těla?

  • funkční prádlo
  • funkční mikina, svetr
  • bunda

Tip redakce:

Lámete si hlavu, jak vybrat běžky pro začátečníky či děti? I na to známe odpověď. Přečtěte si náš článek Jak správně vybrat běžky? Vysvětleno tak, že to zvládne opravdu každý.

Funkční prádlo

Naprostým základem vrstvení je funkční prádlo, zvané také termoprádlo, jako první vrstva, která je v kontaktu s pokožkou. Funkční prádlo má za úkol odvádět pot od těla, takže vás udrží v suchu. Stará se o to rychleschnoucí, nenasákavý materiál, ze kterého se vyrábí. V zimě vám díky tomu nebude při odpočinku od vychladlého potu zima, zároveň však termoprádlo díky své prodyšnosti zabraňuje zadržování příliš velkého množství tepla.

Z funkčních materiálů se vyrábí trika s krátkým i dlouhým rukávem, kalhoty (spodky) i spodní prádlo včetně sportovních podprsenek. Funkční prádlo by vám mělo těsně obepínat tělo, aby spolehlivě plnilo svou funkci, ale rozhodně vás zase nesmí škrtit. Vybírejte termoprádlo s plochými švy, které vás nebudou tlačit a při pohybu neodírají kůži.

Mikina na běžky

Druhou vrstvou, kterou byste za chladného počasí neměli vynechat, je mikina na běžky, případně sportovní svetr. Tato vrstva má totiž zabraňovat úniku tepla a také se podílí na odvodu potu dále od funkčního prádla, tedy dále od těla. I v tomto případě se proto vyplatí zvolit mikinu z funkčního materiálu, ta zajistí jak odvod potu, tak i dostatečnou prodyšnost.

Kromě hladkých a obvykle tenkých látek z umělých materiálů (polyester, polyamid), které se používají na výrobu funkčních mikin, jsou jako druhá vrstva oblíbené fleecové mikiny. Fleece je rovněž umělý funkční materiál, díky počesávání je však měkký, huňatý a velmi příjemný na dotek. Tato česaná pletenina ze syntetických vláken má vysokou termoizolační a savou schopnost při zachování nízké hmotnosti.

Velmi ceněné jsou pro své vlastnosti také mikiny z merino vlny. Merino vlna výborně absorbuje pot, hřeje a zároveň je dobře prodyšná. Navíc je antibakteriální, takže pomáhá neutralizovat pachy. Její skvělé vlastnosti se odrážejí v ceně oblečení, která je obvykle vyšší než například u fleecových mikin.

Běžkařská bunda

Třetí, vrchní vrstvou je bunda. Bunda na běžky má dále zvyšovat termoizolační funkci oblečení a hlavně slouží jako ochrana před nepříznivým počasím – větrem, deštěm nebo sněhem. Stejně jako u první a druhé vrstvy oblečení je zde důležitá i schopnost odvodu potu a prodyšnost.

Chybu neuděláte s kvalitními membránovými bundami. Univerzální volbu do běžných i náročnějších podmínek pak představují softshellové bundy, které nabízí slušnou úroveň termoizolace i ochrany před vodou a větrem. Navíc je lze pohodlně nosit i v teplejším počasí, když vynecháte druhou vrstvu. Softshellové bundy jsou dostupné bez i s voděodolnou membránou.

Vodní sloupec a prodyšnost

Zejména pokud sháníte univerzální bundu nebo se chystáte vyrazit na běžky v době, kdy hrozí déšť či sněžení, je dobré jako ochranu proti promoknutí nosit membránovou bundu s dostatečně vysokou hodnotou vodního sloupce a s dostatečnou prodyšností, která odpuzuje kapky vody a zároveň propouští pot ven ve formě vodní páry.

Hodnota vodního sloupce by měla dosahovat alespoň 5000 mm, takový materiál by vás měl udržet v suchu i při běžném dešti, bundy s vodním sloupcem 10 000 mm už nepromoknou ani při silnějším dešti a na běžky jsou zcela dostačující. Bundy s hodnotou vodního sloupce přes 15 000 mm jsou již velmi dobrou zárukou ochrany před promoknutím v silném a vytrvalém dešti nebo sněžení a často se s ní setkáte u kvalitních lyžařských bund, kde je pro zajištění nepromokavosti potřebný vyšší vodní sloupec kvůli vyšším rychlostem jízdy – většímu náporu vody.

Vzhledem k tomu, že se na běžkách určitě zpotíte, stejně důležitá jako hodnota vodního sloupce je prodyšnost. V nedostatečně prodyšné bundě byste se při intenzivnější fyzické aktivitě pořádně zapařili a vnitřek bundy by byl jako skleník orosený vaším vlastním potem. Prodyšnost se udává v jednotkách g/m2/24 hod a její číselná hodnota by měla být stejná nebo podobná číselné hodnotě vodního sloupce. Velmi rozdílné hodnoty bývají často kompromisem k dosažení nižší ceny, ale nemusí to tak být vždy, záleží například i na konkrétním využití bundy. Třeba běžkaři, kteří se více potí nebo rádi jedou naplno, ocení vyšší prodyšnost.

Kalhoty na běžky

Kalhoty na běžky vybírejte takové, abyste se v nich mohli volně a přirozeně pohybovat. Typické běžkařské kalhoty jsou elastické a přiléhavé, jde v podstatě o zateplený typ legín. Legíny na běžky totiž umožňují široký rozsah pohybu, ve kterém vás tak nebudou omezovat. Mnohdy mají větruodolnou membránu, některé modely pak samozřejmě i voděodolnou membránu. Poměrně časté však je, že kalhoty mají membránu pro ochranu před větrem a deštěm pouze v přední části, zatímco na zadní straně kalhot se výrobci snaží o maximální prodyšnost.

Pokud není opravdu velmi teplé počasí, je vhodné pod kalhotami nosit spodní díl funkčního prádla. Kalhot pak můžete mít více, alespoň dvoje – slabší a silnější, které budete moct střídat podle venkovní teploty.

Rukavice na běžky

Zkřehlé prsty bývají problémem zejména u žen, ale ani muži si ve zmrzlých prstech zrovna nelibují. Stejně jako u kalhot není od věci mít slabší a silnější rukavice a střídat je podle teplotních podmínek. Za teplého počasí si stačí vzít tenké prstové rukavice, ve kterých budete mít vysoký cit pro jistý úchop běžeckých holí. Za mrazivých dnů si nasadíte teplejší rukavice. Pokud vás často trápí zmrzlé prsty, je ideální si pořídit silné palčáky nebo tříprstové rukavice. Musíte však počítat s mírně zhoršeným úchopem holí.

V případě, že se chystáte vyrážet na běžky i za deštivého počasí, přijde u rukavic vhod praktický prvek v podobě integrované pláštěnky, která je složená v manžetě.

Čepice na běžky

Jakmile se teplota pohybuje jen lehce nad nulou, nebo se dokonce dostane pod bod mrazu, většina běžkařů sahá po něčem, co jim udrží hlavu v teple. Na výběr obvykle máte ze dvou možností – buď čepici, nebo čelenku.

Čelenky se hodí spíše do teplejšího počasí, když je hezky, nebo pro intenzivní trénink. Pokud již opravdu mrzne a teplota je více než několik stupňů Celsia pod nulou, jsou vhodnější volbou čepice. Alternativou jsou ještě běžkařské kukly vhodné do velkých mrazů. V případě, že vaše tempo na běžkách není opravdu typicky výletní, místo tlusté pletené čepice sáhněte po tenké sportovní čepici z funkčního materiálu, protože přehřátá hlava s příliš zpocenými vlasy není zrovna příjemná kombinace.

Boty na běžky

Nyní se podíváme na boty na běžky, které jsou bezpochyby velmi důležitou součástí běžkařského vybavení. Díky správnému výběru bot na běžky se budete moci plně soustředit na svůj výkon, protože vhodně vybrané boty vás podpoří v preferovaném běžeckém stylu, budou pevně fixovat vaše nohy a zároveň vás z nich nohy nebudou bolet.

Kromě správné velikosti, kdy nebudete mít nohy v botách volné, ani vás nebudou nikde tlačit, musíte při výběru bot na běžky brát v úvahu, na jaký běžecký styl je potřebujete a jaké jsou vaše zkušenosti s běžeckým lyžováním. Nezapomeňte také na to, aby vámi vybraný model bot byl kompatibilní s vázáním na vašich běžkách.

Rozdělení bot na běžky dle běžeckého stylu

Běžecký styl Vlastnosti
Klasika (Classic) Mají nižší profil manžety, která končí pod kotníkem, aby boty při jízdě neomezovaly jeho pohyb. Přední část podrážky je měkká pro umožnění správného odrazu, zadní část je naopak tvrdá, vyztužená.
Bruslení (Skate) Jsou vyšší než boty na klasiku a kotník je zpevněný pevnou plastovou (případně karbonovou) manžetou, což je důležité pro jistotu při bruslení na běžkách. Podrážka bot je tvrdá po celé délce, s minimální možností ohybu v přední části.
Kombinace (Combi) Tyto boty jsou kompromisem, aby se v nich dala bez problémů kombinovat klasika s bruslením. Mají manžetu pro zpevnění kotníku, podobnou té u bot na bruslení, ale boty jsou jinak tvarované v oblasti paty. Oproti botám na bruslení se liší především ohebnou špičkou kvůli umožnění pohodlného odrazu při klasice.
Backcountry Boty na backcountry, tedy na běžkování ve volném terénu, jsou podobné botám na kombinaci vzhledem ke zpevněnému kotníku manžetou a ohebné podrážce boty. Jsou však vyšší, aby do nich nepadal sníh, a také jsou vyráběny z odolnějších materiálů. Mohou mít podrážku přizpůsobenou chůzi v terénu.

Rozdělení bot na běžky dle zkušeností a způsobu využití

Typ bot dle zkušeností a způsobu využití Vlastnosti
Rekreační Jedná se o nejpohodlnější druh bot, které jsou více zateplené. Nejsou vhodné pro rychlejší a silovější jízdu vzhledem k nižší tuhosti podrážky a vyšší hmotnosti bot.
Sportovní Jde o mezistupeň, jakýsi kompromis, mezi rekreačními a závodními botami.
Závodní Vše je podřízeno co nejlepšímu výkonu při závodě nebo náročném tréninku. Často se u nich setkáte s využitím karbonu místo tvrzeného plastu. Jsou velmi lehké a tuhé a málo zateplené.

Výběr bot na běžky podle typu vázání

Existují vázání s jednou (SNS) či dvěma (NNN) vodícími lištami. Počtu vodicích lišt musí odpovídat počet výřezů na botách, aby se boty daly do vázání upnout.

Doplňky na běžky

Na běžkách kromě kvalitního oblečení oceníte také některé doplňky, bez kterých se sice obejdete, ale jízda s nimi je jednoduše pohodlnější.

Jako první zmíníme brýle na běžky. Za slunečného dne vás ochrání před bolestí očí z důvodu nadměrného vystavení UV záření. Na horách je totiž UV záření silnější a sníh ho navíc z velké části odráží, a to přímo do vašich očí. V dešti či sněžení vám zase nic nebude padat do očí. Vybírejte brýle s úpravou proti mlžení, nejjistějším řešením jsou brýle s dvojitými zorníky, odvětrávání mezi dvěma zorníky totiž spolehlivě brání mlžení.

Příjemné na nošení, zejména při častých změnách světelných podmínek, jsou fotochromatické brýle s proměnlivou intenzitou zabarvení dle množství dopadajícího světla. Někomu mohou více vyhovovat brýle s vyměnitelnými zorníky. Tmavé zorníky se hodí pro jízdu na slunci, žluté či oranžové do mlhy a čiré zorníky najdou využití za šera a při nočních vyjížďkách.

Praktickým společníkem je rovněž ledvinka na běžky. Ledvinka vás totiž na rozdíl od batohu prakticky vůbec neomezuje v pohybu. Jestli vám tedy na běžkách si stačí vzít s sebou jen svačinu, náhradní rukavice a čepici, batoh nechte doma a kolem pasu si připněte ledvinku. Některé ledvinky mají dokonce jednu či dvě kapsy na lahve s pitím. 

Pokud jste si již dokoupili vybavení na běžky, které potřebujete, podívejte se také na web bezky.net a najděte si trasu, kudy se vydáte!

Známé značky oblečení na běžky

Pokud chcete mít při výběru oblečení na běžky jistotu, že bude kvalitní a bude dobře plnit svou funkci, vyplatí se sáhnout po produktech některé ze známých, osvědčených značek. Vyzkoušejte třeba:

Autor článku

Dáša Veverková

Dáša Veverková

Šéfredaktor & Obsahový specialista

„Jsem Dáša – naivní snílek, který věří, že smyslem lidského života je pomáhat druhým. Vystudovala jsem obchodní akademii se zaměřením na právní činnost a několik let se pohybovala v sektoru služeb, díky tomu znám velmi dobře práva zákazníků i povinnosti prodejců. Od roku 2016 se věnuji online marketingu, konkrétně obsahové strategii a testování produktů. Mým cílem je publikovat články založené na vědeckých poznatcích, nezávislém průzkumu trhu a osobních zkušenostech.“