Co si sbalit na hory v zimě? S tímto seznamem budete připraveni na všechno

Publikace: 07.01.2022

Plánujete dovolenou na lyžích nebo chystáte dítě na lyžařský výcvik? Co si sbalit, aby vám nic nechybělo, ale zároveň jste s sebou nebrali zbytečné věci navíc? Připravili jsme pro vás praktický seznam, díky kterému se nemusíte strachovat, že něco důležitého necháte doma.

Lyžařské oblečení a doplňky

1. Lyžařská nebo snowboardová bunda

Oblečení na lyžování je důležité pro ochranu před zimou, vlhkem, ale i případným zraněním. Vaše lyžařská bunda by měla mít vodní sloupec i podlepené švy, aby dokonale obstála v podmínkách na svahu a vy jste si mohli pohodlně užít oblíbené aktivity.

Ještě takovou nemáte? Prohlédněte si naši nabídku a vyberte si dámské, pánské i dětské bundy – najdeme vám levné lyžařské bundy, ale také modely pro náročné.

2. Lyžařské/snowboardové kalhoty

Funkční lyžařské kalhoty nebo lyžařská kombinéza tvoří základ, bez kterého to prostě nepůjde. Nejen kalhoty, ale celá lyžařská souprava musí být vyrobena z odolného, ​​oděruvzdorného a prodyšného materiálu.

Vybíráte-li lyžařské oblečení pro děti, je praktické, pokud mají kalhoty kšandy. Lyžařské kalhoty musí sednout jako ulité. Vyplatí se investovat do spolehlivého modelu, proto využijte výprodej lyžařského oblečení za akční ceny, který vám umožní dovolit si ověřenou kvalitu za méně peněz.

3. Zimní čepice

Teplá čepice je na svahu nenahraditelná. V chladu a větru potřebujete udržet tepelný komfort. Kromě toho vás čepice chrání i při pádech, protože tlumí nárazy. Na svah si můžete vybrat například veselé čepice s bambulkami, ve výrazných barvách a vzorech – je jen na vás, jak se sladíte k lyžařskému oblečení. Případně župan, pokud by jste chtěli navštívit saunu.

4. Čelenka

Pokud je počasí teplejší, místo čepice můžete na svahu sáhnout po zimní čelence. Oblíbené jsou zejména modely s fleecovou podšívkou, které perfektně chrání uši před nepříjemným větrem. Čelenka z funkčních materiálů se dokonale postará o odvod vlhkosti, takže se pod ní nebudete potit. Některé modely dámských, pánských a dětských čelenek nabízejí také UV ochranu, což se na hory hodí.

5. Lyžařské ponožky

Nezapomeňte si sbalit také několik párů pohodlných dámských, pánských nebo dětských lyžařských ponožek se zesílenou patou. Zvolte si takové, které vás neodírají, neškrtí ani nijak neomezují. Abyste byli za každých okolností v suchu, je vždy třeba počítat s náhradními kusy. Doporučuje se ideálně dvakrát tolik, než na kolik dní plánujete jet.

6. Lyžařské rukavice

Každému z rodiny sbalte alespoň dva páry nepromokavých rukavic. Zejména u dětí je důležité mít extra pár suchých v zásobě. Omrzlé prsty v mokrých rukavicích a nachlazení přece riskovat nechcete.

7. Šála nebo nákrčník

Na lyžování upřednostněte spíše nákrčník, aby vám vlající konce šály nekomplikovaly sjezd. Nákrčník z fleecu je záchranou před mrazem, můžete si jej vytáhnout až pod nos.

8. Lyžařská kukla

Pod lyžařskou přilbu si nezapomeňte tenkou kuklu, která vás ochrání před větrem a chladem. Kukla by měla být měkká a příjemná, dokonale přiléhat k hlavě. K dispozici jsou dámské, pánské i dětské kukly.

9. Fleecová mikina, pletený svetr a vesta

V zimě není nad spolehlivé termo oblečení, které udrží teplo u těla, ale zároveň odvede pot a vlhkost. Nejvhodnější je triko s dlouhým rukávem a dlouhé spodky s plochými švy.

Nevíte, kde při výběru termo oblečení začít? Přečtěte si náš článek Termoprádlo: Nejčastější dotazy a odpovědi k nákupu, nošení a péči, kde vám vysvětlíme základy.

Lyžařská výstroj

1. Lyže nebo snowboard

Na svah si v ideálním případě s sebou sbalte vlastní lyže nebo snowboard odpovídající vaší výšce a hmotnosti, aby se vám jezdilo co nejpohodlněji.

Dětské lyže vybírejte dle aktuální výšky a zkušeností dítěte. Pokud dítě s lyžováním teprve začíná, měly by mu lyže sahat po bradu, snadněji se mu v nich bude manévrovat.

U základních oblouků v pluhu vám lyžařské hůlky pomohou udržet rytmus a stabilitu. Velké popularitě se těší teleskopické hůlky, neboť jsou skladné a přizpůsobitelné výšce. Dětem, které se jen učí lyžovat, se hole nedoporučují dávat, aby se při pádu nezranily.

2. Lyžařské nebo snowboardové boty

Na svah si vezměte lyžařské boty, které vám perfektně sedí. Při zkoušení se doporučuje mít na sobě lyžařské ponožky, které plánujete nosit i na svahu.

3. Přilba

Ačkoliv v České republice povinnost lyžařské helmy definována zákonem není, na některých místech to bez ní nepůjde.

Platí to zejména pro děti. Na slovenských svazích je helma povinná pro děti do 15 let, v sousedním Polsku do 16 let, v Rakousku do 15 let, v Itálii nově do 18 let. Jízda bez helmy se zde trestá tučnými pokutami.

4. Vysoušeč bot

Dokonale vysušená obuv je zárukou pohodlí na svahu, nikomu přece není příjemně ve vlhkých botách, zvláště v mrazivých teplotách. Pokud si boty během dne náhodou zamočíte nebo se v nich zpotíte, vysušením jim mimo jiné prodloužíte životnost a eliminujete i výskyt plísní a bakterií.

5. Vosk na lyže

Aby vám to na svahu dobře klouzalo, je vhodné mít s sebou vosk na lyže. Necháte-li ho doma, v každé půjčovně vám lyže navoskují.

Co potřebujete na sjezdovku

1. Opalovací krém

Nepodceňujte sílu slunce na horách a sáhněte po opalovacím krému s vysokým ochranným faktorem.

2. Balzám na rty

Mráz umí pokožku pořádně potrápit, pokud nechcete riskovat popraskané rty, balzám na rty s vysokým ochranným faktorem ve vaší výbavě nesmí chybět.

3. Sluneční brýle

Kromě lyžařských brýlí se vám budou hodit také sluneční jako ochrana před prudkým horským sluncem na procházkách.

4. Malý batoh

Abyste s sebou mohli všechny drobnosti pohodlně odnést, praktický sportovní batoh se bude hodit.

Co si sbalit do hotelu / na chatu a pro volný čas

1. Hygienické potřeby

Zubní kartáček, pasta, hřeben, dámské hygienické potřeby a další nezbytnosti.

2. Krém na ruce a tvář

Když vám mráz poraní tvář, pleť je třeba ošetřit a dopřát jí výživnou péči. Krém proti chladu a mrazu je tedy jasnou volbou.

3. Oblečení

Pyžamo, spodní prádlo, věci na převlečení v hotelu.

4. Volnočasová výbava

Knihy, společenské hry, tablet k vyplnění volného času pro vás a vaše děti.

Doklady, peníze a léky

  • Podklady k zájezdu a zdravotnímu pojištění v zahraničí
  • Platební karta
  • Peníze v hotovosti (v případě potřeby v místní měně)
  • Občanský průkaz či cestovní pas
  • Lékárnička – kromě léků, které užíváte, si nezapomeňte vzít i lékárničku pro každý případ.

V případě, že vyrážíte na lyžování vlastním autem, nezapomeňte na sněhové řetězy, škrabku na led, smetáček a navigaci.

Autor článku

Dáša Veverková

Dáša Veverková

Šéfredaktor & Obsahový specialista

„Jsem Dáša – naivní snílek, který věří, že smyslem lidského života je pomáhat druhým. Vystudovala jsem obchodní akademii se zaměřením na právní činnost a několik let se pohybovala v sektoru služeb, díky tomu znám velmi dobře práva zákazníků i povinnosti prodejců. Od roku 2016 se věnuji online marketingu, konkrétně obsahové strategii a testování produktů. Mým cílem je publikovat články založené na vědeckých poznatcích, nezávislém průzkumu trhu a osobních zkušenostech.“