Termoprádlo: nejčastější otázky a odpovědi k nákupu, nošení a údržbě

21.09.2021

O termoprádle už jste určitě slyšeli, možná jste dokonce měli i nějaký ten kousek vyhlédnutý. Od samotného nákupu vás však vždy odradil nedostatek informací. Abyste si i vy mohli dopřát kvalitní termoprádlo, které využijte třeba na lyže, fotbal nebo kolo, dali jsme pro vás dohromady přehled nejčastějších otázek, jež si před nákupem klade každý zákazník. Co je termoprádlo a k čemu je dobré? Jak se od něj liší funkční prádlo? Jak vybrat a nosit termoprádlo, aby sloužilo svému účelu? Nebo jak se o něj starat?

Funkční prádlo versus termoprádlo: jaký je mezi nimi rozdíl

Odpověď je velmi jednoduchá. Žádný rozdíl mezi nimi není. Termín funkční prádlo je obecný a nadřazený termínu termoprádlo. A proč? Je to z toho důvodu, že nabízí mnohem více využití než jen pouhé udržování teploty. Funkční prádlo je:

 • pružné a přilnavé,
 • lehké,
 • rychleschnoucí,
 • izolující,
 • vysoce odolné,
 • antialergenní,
 • šité s plochými švy
 • a dobře odvádějící vlhkost.

Díky všem výše uvedeným vlastnostem je toto prádlo velice příjemné na nošení, neomezuje vás v pohybu, vejde se i do nejmenšího batůžku a nebude vás studit, když se zpotíte nebo zmoknete. Termoprádlo díky svým funkcím pomáhá tělu stabilizovat teplotu, čímž šetří vaši energii – kterou potřebujete při sportu či práci.

Syntetické nebo merino termoprádlo

Funkční oblečení se vyrábí ze syntetických vláken (polyamid, polyester, polypropylen). Nebo z kombinace syntetických a přírodních vláken (bavlna, bambus, konopí, merino), která mají schopnost odpařovat vlhkost. Pro zvýšení pružnosti se přidává lycra. 

A co když se chcete úplně vyhnout umělým materiálům? Vsaďte na Merino vlnu, která má výborné termoregulační vlastnosti, a navíc je v porovnání se syntetickými vlákny mnohem prodyšnější. Díky lanolínu má také samočistící schopnost, z toho důvodu není nutné toto prádlo tak často prát – stačí vyvětrat.

Dobrý, i když ne perfektní, je rovněž bambus, zcela nevhodná je 100% bavlna – vlhkost sice nasaje, ale neodvádí ji, takže studí na těle, což ji vyřazuje z kategorie funkčních vláken (do termoprádla se používá jen jako příměs).

Na termoprádlo se dnes specializuje spousta značek a některé z nich své produkty vyvíjí ve spolupráci s vrcholovými sportovci. Mezi nejznámější a nejlepší patří:

Zásadní otázky při výběru termoprádla

1. Kdy oblékat termoprádlo

Termoprádlo oblékejte vždy, když víte, že vaše tělo bude vystaveno fyzické zátěži a náhlým změnám teplot. A to se netýká pouze sportu. Termoprádlo je skvělé i na motorku nebo do práce. Typicky ho využijete při fyzicky náročné práci v chladnějším počasí venku nebo v silně klimatizovaných prostorech. Aby termoprádlo dobře fungovalo, je důležité splnit dvě podmínky: správný výběr a nošení.

2. Jak vybrat termoprádlo

Základní rozdělení je na dámské, pánské a dětské termoprádlo, dále pak na letní a zimní. Rozčlenit ho samozřejmě můžeme také dle materiálů a účelu použití. Většina výrobců dokonce uvádí, zda jde o termoprádlo na kolo, lyže či trek, čímž se výběr výrazně zjednodušuje.

Velice dobrým vodítkem je cena. Kvalitní funkční tričko zkrátka za 100 Kč nepořídíte. Vyšší investice se vám ovšem mnohonásobně vrátí na jeho kvalitě, pohodlnosti a životnosti.

3. Je termoprádlo drahé

Ano, pořizovací cena je sice vyšší než u běžného oblečení, vyšší je ale také již zmíněná životnost, takže se vám investice několikanásobně vrátí. Mezi další benefity patří třeba také úspora peněz za další prádlo nebo čas spojený s údržbou a praním.

4. Jak vrstvit termoprádlo

Lidé do termoprádla často investují nemalé peníze, pak si ale přes něj vezmou neprodyšnou mikinu či svetr. V takovém případě dojde k tomu, že se termoprádlo sice snaží odvést vlhkost ven, přes neprodyšnou vrstvu to ale není možné. Než tedy definitivně  své nové termo triko zatratíte, přečtěte si následující řádky. Co byste měli při nošení dodržet?

 1. Termoprádlo musí přiléhat k tělu. Vyberte takové, které přesně sedí. Omezení v pohybu se bát nemusíte, jelikož je pružné a má ploché švy.
 2. Dbejte na správné vrstvení. Spodní vrstva (kalhotky, boxerky, podprsenky, legíny) slouží pro odvod vlhkosti k další vrstvě, druhá pro zachování tělesné teploty (mikiny, svetry, tepláky) a třetí na ochranu před vnějšími vlivy (kalhoty, bundy, vesty). Všechny tyto vrstvy musí být maximálně prodyšné. Ideální je nekombinovat syntetické a přírodní materiály.
 3. Pod termoprádlo si neoblékejte bavlněné spodní prádlo, které neodvádí vlhkost. První vrstva musí být také funkční. Ženy, které trpí na bakteriální infekce a nechtějí nosit umělé spodní prádlo, mohou zvolit kalhotky z Merino vlny.
 4. Používejte termoprádlo jen k těm aktivitám, na které ho doporučuje výrobce.

5. Jak prát termoprádlo

Vždy platí, že byste se měli řídit pokyny výrobce. Obecně se však dá říct, že pro praní termoprádla můžete použít prací prášek na jemné či přímo sportovní oblečení, který zachovává vnější impregnaci. Praní v pračce je samozřejmě možné, dbejte ale na to, aby teplota nepřesáhla 30 °C. Na aviváž v tomto případě zapomeňte. Ta totiž ucpává póry tkaniny a termoprádlo se tak stává neprodyšné. Při sušení nepoužívejte sušičku, termoprádlo nechte volně proschnout.

6. Nosí se pod termoprádlo ještě spodní prádlo

Přiléhavé tričko či legíny by mohly svádět k pocitu, že pod termoprádlo nemusíte oblékat už nic dalšího. Na spodní prádlo ale raději nezapomínejte. A to minimálně z toho důvodu, že chrání váš oděv před znečištěním. Ideální je vybrat spodní prádlo ze stejného funkčního materiálu, z jakého je vyrobena další vrstva.

7. Jaké je nejlepší termoprádlo na zimu

Zimní termoprádlo je obvykle tvořeno dvěma vrstvami. Jedete-li na lyže či pod stan, vybírejte oblečení s gramáží přes 200 g/m2, které vás dokonale zahřeje. Ideálně sáhněte po termoprádle z Merino vlny, ať už 100% nebo smíchané se syntetikou.

8. Jaké je nejlepší termoprádlo na léto

Letní termoprádlo by mělo být především lehké. Obvykle bývá vyrobeno z polyesteru a polypropylenu. Na turistiku a jízdu na kole či kolečkových bruslích hledejte oblečení z vlákna Coolmax. A na co ještě si dát pozor? Pokud se chystáte na horský trek s batohem, sáhněte raději po bezešvém prádle, které vám záda rozhodně nerozedře.

9. Jaké termoprádlo se hodí do fitness centra

Do fitka, posilovny a případně na horké letní dny hledejte oblečení z vlákna Ultralight, které je jemné a vzdušné. Tento materiál není náchylný k příjmání nežádoucích pachů a plísní.