White tie, cocktail, casual? Jak zvolit správný dress code pro každou příležitost

31.01.2023

Co mají společného ples, svatba, audience u krále a obchodní schůzka? Vyžadují určitý styl oblékání neboli dress code. A to může být občas tak trochu věda. Formální oblečení má celou řadu pravidel, která je třeba znát, než vyrazíte na jakoukoliv společenskou událost. Pojďme se na ně podívat, ať se vyhnete faux pas!

Jaké styly oblékání neboli dress code existují?

White tie

Formálněji už to nejde. White tie je symbolem tradičních hodnot, sofistikovanosti a vysokého společenského postavení. Na událostech, které vyžadují white tie, se od vás čeká dodržování pravidel, nejen co se týče outfitu týče. Může se jednat o státní večeře, plesy v opeře nebo královské obřady.

Ženy a white tie dress code:

Ženy si obléknou dlouhou společenskou róbu z hedvábí, saténu nebo šifonu, dlouhé rukavičky, silonky a lodičky na vysokém podpatku. Outfit se hodí doplnit o luxusní šperky a psaníčko.

Muži a white tie dress code:

Od mužů se vyžaduje černý frak, černé kalhoty a šle, bílá košile se stojatým límečkem a náprsenkou, bílá vesta, bílý motýlek a černé lakované boty. Neměly by chybět ani bílé rukavičky. Outfit je také možné (ale ne nutné) doplnit o cylindr.

Pozor! K white tie není povoleno nosit hodinky. Platí to jak pro muže, tak pro ženy.

Black tie

Black tie dress code je vyhrazen pro formálnější společenské události, jako jsou svatby, plesy, galavečery a další slavnostní příležitosti. Je o něco méně slavnostní než white tie, ale slavnostnější než semi-formal, od kterého ho odlišuje především čas konání události – pokud probíhá po 18. hodině, zvolte black tie.

Ženy a black tie dress code:

Od žen se většinou vyžadují dlouhé společenské šaty nebo koktejlové šaty ke kolenům, silonky, boty na podpatku s uzavřenou špičkou, šperky a elegantní psaníčko.

Muži a black tie dress code:

Od mužů se očekává černý smoking, černý motýlek, bílá košile, černé smokingové kalhoty, černé lakované boty a černé ponožky. Outfit můžete doplnit vestou nebo šerpou kolem pasu.

Ani k black tie by se neměly nosit hodinky.

Víte, jak vybrat perfektní plesové šaty? 

Přečtěte si, jak vybrat šaty pro plesovou sezónu 2023!

Creative black tie

Creative black tie je uvolněnější verze dress codu black tie. Kombinuje formální eleganci s kreativitou a osobitostí. Nebojte se vzorů, výrazných barev a zajímavých doplňků. S creative black tie se můžete setkat na charitativních večerech, slavnostních večeřích, módních přehlídkách nebo při slavnostním předávání cen.

Ženy a creative black tie dress code:

Ženy si mohou obléct dlouhé či kratší večerní šaty, koktejlové šaty nebo sukni s elegantní halenkou. Je možné zvolit výraznější barvy a vzory a doplnit outfit o osobité šperky.

Muži a creative black tie dress code:

Muži volí smoking nebo tmavý oblek, motýlka či kravatu, košili s manžetami a polobotky. Mohou přidat i vestu nebo šerpu. Outfit je možné oživit barevnějšími kousky nebo zajímavými doplňky.

Black tie optional

Black tie optional nabízí trochu větší svobodu výběru. I když je to stále formální dress code, muži si mohou místo tradičního smokingu zvolit také o něco uvolněnější tmavý oblek a ženy si mohou obléct elegantní koktejlové šaty. Black tie je častou volbou na svatbách a luxusních večírcích.

Ženy a black tie optional dress code:

Ženy oblékají večerní nebo koktejlové šaty, případně sukni a vkusnou halenku. Vhodné jsou i takzvané „malé černé“ šaty. K outfitu se nejlépe hodí lodičky.

Muži a black tie optional dress code:

Muži si mohou vybrat mezi smokingem a tmavým oblekem, který doplní o tmavou kravatu. Vhodná je košile s límečkem a lakované polobotky.

Cocktail

Cocktail dress code kombinuje eleganci, pohodlí a styl. Hodí se na poloformální společenské události, jako jsou svatby, rauty, koktejlové večírky či firemní akce. Pokud událost probíhá přes den, můžete si dovolit barevnější a odvážnější kombinace, v pozdnějších hodinách sáhněte po tmavších barvách a konzervativnějším stylu. Osvědčenou hranicí je šestá hodina večerní.

Ženy a cocktail dress code:

Ženy zpravidla oblékají koktejlové šaty s délkou ke kolenům nebo lýtkům. Ideální jsou jednobarevné nebo s jednoduchým vzorem. Koktejlové šaty mohou být s rukávy, bez rukávů i bez ramínek, jen by neměly být příliš odhalující. Outfit doplňte botami na podpatku nebo klasickými lodičkami a barevně sladěnou malou kabelkou.

Muži a cocktail dress code:

Muži by měli zvolit košili s límečkem, oblek nebo sportovní sako, společenské kalhoty a společenské boty. Pro formálnější nádech je možné přidat kravatu, ale není povinná. 

Semi formal

Semi formal představuje kompromis mezi formálním stylem a pohodlím. Často se s ním setkáte na událostech, které sice nejsou tolik formální, ale přesto od hostů vyžadují určitou míru elegance a upravenosti, jako jsou večírky, rauty, obchodní večeře nebo třeba promoce.

Ženy a semi formal dress code:

Ženy si mohou obléct koktejlové nebo pouzdrové šaty, sukni s halenkou i slavnostní kalhotový kostým. K tomu lodičky nebo boty na klínku a psaníčko.

Muži a semi formal dress code:

Pánové si vezmou oblek (večer tmavý, přes den může být i světlejší), košili, která může být při denní události i v pastelových barvách, a polobotky.

Business formal

Business formal je konzervativní a odměřený dress code typický pro korporátní kanceláře, důležité obchodní schůzky nebo formální prezentace. Dáváte jím najevo profesionalitu a serióznost. S business formal vsaďte spíše na neutrální barvy, čisté linie a elegantní střih.

Ženy a business formal dress code:

Ženy si mohou obléct kalhotový kostým, sukni nebo šaty, a to s délkou minimálně ke kolenům. Pokud zvolíte halenku s krátkými rukávy, přidejte sako. Outfit doplňte o uzavřené lodičky.

Muži a business formal dress code:

S tmavým oblekem s kravatou, košilí a polobotkami nešlápnete vedle. Doplňky by měly být jednoduché a nevýrazné.

Business casual

Business casual je volnější pracovní dress code, jehož cílem je profesionální, elegantní, ale zároveň ležérní vzhled. Oblečte si hlavně čisté oblečení, nejlépe v neutrálních barvách, a vyhněte se příliš odvážným nebo křiklavým kouskům. Především se ale řiďte tím, co je na vašem pracovišti zvykem, protože každá společnost si pracovní dress code představuje trochu jinak.

Ženy a business casual dress code:

Sukně nebo šaty minimálně ke kolenům, ale klidně také kalhoty s halenkou. Můžete přidat svetr, sáčko nebo kardigan. Polobotky nebo lodičky jsou ideální volbou.

Muži a business casual dress code:

Muži by si měli obléct méně formální košili nebo polo triko, kalhoty a polobotky. Outfit můžete doplnit o kožený pásek, sako nebo kardigan.

Casual

Casual je ležérní dress code, který se hodí na neformální společenské události a každodenní nošení. I tak má ale několik pravidel. Vyhýbejte se příliš odhalujícím kouskům, pomačkanému nebo špinavému oblečení a příliš výrazným barvám a vzorům, které je těžké vzájemně sladit. 

Ženy a casual dress code:

Ženy si mohou zvolit džíny, kalhoty, tričko, halenku, šaty, sukni i šortky. Nebojte se ani pohodlnějších bot, jako jsou sandály, baleríny nebo tenisky, a doplňků včetně klobouků, slunečních brýlí a kabelek.

Muži a casual dress code:

Muži si mohou obléct džíny, kalhoty, košili či polo tričko a k tomu obout tenisky, sandály či mokasíny.

Smart casual

Smart casual dress code se pohybuje na hranici formálního a neformálního stylu. Je o něco elegantnější než casual, ale méně formální než business dress code. Vsaďte na dobře padnoucí čisté oblečení v neutrálních barvách, ve kterém budete vypadat profesionálně a uvolněně zároveň.

Ženy a smart casual dress code:

Ženy obvykle volí šaty, případně sukni či kalhoty s halenkou, přes kterou je možné obléct svetřík, vhodný je i úpletový top. Outfit doplňte o pohodlné boty, jako jsou tenisky nebo sandály, a kabelku, šátek či jednoduché šperky.

Muži a smart casual dress code:

Muži si oblékají kalhoty, košili nebo polo tričko a k tomu nazouvají polobotky či mokasíny. Můžete přidat i sportovní sako nebo svetr.

Casual chic

Casual chic je přesně takový, jak se na první pohled zdá – šik. Cílem tohoto dress codu je vypadat vkusně, stylově a nenuceně. Zvolte dobře střižené kvalitní oblečení a nebojte se zajímavých a jedinečných kombinací, ve kterých se budete cítit dobře. 

Ženy a casual chic dress code:

Ženy nejčastěji volí džíny nebo neformální kalhoty s pěkným topem, přes který mohou obléct džínovou či koženou bundu. Vhodnou obuv představují sandály, boty na klínku i tenisky. Casual chic outfit je možné doplnit o zajímavé šperky, šátek či kabelku.

Muži a casual chic dress code:

Muži si mohou obléct džíny, chino kalhoty, košili či triko a svetr a celý outfit doplnit o mokasíny, sandály nebo tenisky.

Umíte uvázat kravatu?

Přečtěte si, jak uvázat kravatu na 10 různých způsobů.