Podvod na Vinted upozornil na nástrahy internetu. Jak se proti nim bránit?

Publikace: 26.01.2023

V posledních měsících bylo možné na českém internetu zaznamenat zvýšený nárůst podvodů namířených na uživatele různých bazarových portálů. Jedním z těchto portálů je i Vinted.cz, který podvodníci při svém jednání zneužívají. Jelikož se počet klientů, kteří přišli o své peníze, neustále zvyšuje, sepsali jsme pro vás návod, jak se chránit proti internetovým útokům.

Jaké nebezpečí číhá na internetu?

Obchodování a transakce přes internet jsou dnes čím dál častější. S tím se samozřejmě pojí i nárůst internetových podvodů. Obvyklými cíli jsou uživatelé různých bazarových portálů, mezi které patří například Bazos.cz nebo MarketPlace na Facebooku.

Aktuálně se terčem útoků podvodníků stali uživatelé oblíbeného obchodovacího portálu Vinted, který zprostředkovává nákup a prodej použitého módního zboží. Kromě nakupování mohou uživatelé diskutovat ve fórech, což v řadě lidí vzbuzuje dojem, že se pohybují v bezpečné komunitě spřízněných lidí – a to je ráj pro podvodníky.

Jak podvod na Vinted probíhá?

Říkáte si, že vám se nic takového stát nemůže? Nenechte se mýlit, taktiky podvodníků jsou čím dál tím důmyslnější. Někdy stačí být jen trochu ve stresu či nedávat pozor a i vy se můžete stát obětí tzv. phishingu.

Znaky podvodného obchodníka

  • Kupující vás kontaktuje přímo přes zprávu Vinted, ve které projeví svůj zájem o zboží. Následně vás požádá o poskytnutí telefonního čísla nebo e-mailu, na který vám zašle falešný odkaz či zprávu, která se tváří jako zpráva od internetové aplikace Vinted. V té najdete prostor k vyplnění údajů platební karty či dalších přihlašovacích údajů k internetovému bankovnictví. Vše působí naprosto věrohodně, odkaz se tváří jako stránka banky, nechybí potvrzovací kódy nebo chatovací okno.
  • Po zadání čísla karty a dalších údajů však místo přijetí částky za zboží přijde upozornění, ve kterém stojí, že vám banka chce danou částku strhnout z účtu. V tu chvíli následuje další zpráva, opět na první pohled reálná, od Vinted podpory, která žádá potvrzení s tím, že se jedná pouze o ověření karty a peníze budou vráceny během pár sekund.
  • Bohužel nebudou – prodávající se právě stal obětí podvodu zvaného phishing.

Co je phishing?

Phishing (čteno fishing = rybaření) je technika, kdy se útočník prostřednictvím elektronické komunikace snaží svou oběť přesvědčit k zadání osobních údajů, jako jsou čísla karet a účtů nebo hesla. Tyto údaje následně útočníci použijí k vyluxování bankovního účtu, rozesílání dalších podvodných e-mailů nebo zprostředkování půjčky.

Útočník se na vaše údaje samozřejmě nezeptá přímo. Využije k tomu falešně vytvořené webové stránky, na které vám pošle odkaz. Nejčastěji se jedná o velice věrně vypadající kopie stránek různých internetových bazarů, aukčních síní, bank a dalších finančních služeb, sociálních sítí nebo oficiálních úřadů. 

Web, jehož uživatelské prostředí bylo k útoku zneužito, nemá možnost podvodu nijak zabránit, je tak na samotných uživatelích, aby byli při provádění transakcí obezřetní.

Co je phishing?
zdroj: Towfiqu barbhuiya / Unsplash

Jak se bránit phishingu a dalším internetovým podvodům?

Podvod na Vinted je pouze jedním z příkladů phishingu. Setkat se můžete třeba i se zprávou od PayPal podpory, která vás požádá o doplnění vašich údajů s tím, že pokud je nevyplníte, nedostanete se k vašemu účtu a financím na něm. Způsobů, jak z vás podvodník může vylákat peníze, je zkrátka spousta, při používání internetu se tedy držte několika pravidel:

  • Před obchodováním na jakémkoli internetovém bazaru se vždy seznamte s pravidly jeho používání a způsobem, jakým funguje.
  • Věnujte pozornost e-mailu odesílatele, stylu psaní, gramatice a drobným nesrovnalostem.
  • Zkontrolujte adresní řádek, zejména to, zda se URL adresa shoduje s reálnou adresou dané instituce.
  • Banky ani další instituce od vás nikdy nebudou požadovat citlivé údaje jako číslo karty, CVC kód, PIN nebo heslo přes e-mail. Pokud se tak stane, obraťte se přímo na banku přes oficiální kanály, které znáte.
  • V telefonu, počítači a notebooku mějte nainstalovaný kvalitní antivirový program.
  • Phishing využívá emoce jako štěstí, nadšení či strach, jakmile vám tedy přijde e-mail, že jste vyhráli v loterii nebo vám bude zablokován přístup na účet, zhluboka se nadechněte a nejdříve se zamyslete nad tím, zda je to vůbec reálné.
  • Při placení na internetu používejte jednorázové virtuální karty.

Pozor si dávejte i na podvodné e-shopy!

Objednali jste si něco v e-shopu a dosud nemáte ani zboží, ani peníze? Ideální je samozřejmě takovým situacím předcházet. Když už se ale spálíte, je dobré vědět, že můžete jednat. Čtěte:

Co dělat v případě, že jste naletěli?

Dle bankovní asociace celkové škody phishingových podvodů dosahují až stovek milionů korun. Na jednoho poškozeného klienta je to zhruba 160 000 Kč. Odcizení jakékoliv částky tedy proto vždy nahlašte na Policii České republiky. Jen tak bude možné podvodníka dopadnout.

Autor článku

Lenka Gazdová

Lenka Gazdová

Redaktor

„Jsem Lenka, původně prodejce a návrhář kuchyní, nyní již více než pět let copywriter a průvodce na ostrově Langkawi v Malajsii. Během té doby jsem nasbírala nespočet zkušeností s psaním článků z oblasti módy, životního stylu a cestování. Díky tomu dobře vím, jak si vybrat nejlepší cestovní kufr, sportovní batoh, trekové boty nebo třeba outdoorové vybavení. Testováním produktů trávím dlouhé hodiny a o tipy se pak dělím v recenzích, které dnes pomáhají statisícům lidí.“