Jednoduchý návod, jak vybrat nejlepší kolečkové brusle

23.02.2022

Sportování se pro mnohé z nás stalo nejen odreagováním, ale také životním stylem. Není divu, pravidelný pohyb jistým způsobem funguje jako přírodní antidepresivum. Zatímco někdo běhá nebo plave, jiný nasazuje na nohy kolečkové brusle. A právě jízda na kolečkových bruslích s sebou přináší celou řadu výhod – ať už se jedná o posílení svalů nebo zlepšení celkové rovnováhy. Abyste však z těchto benefitů mohli těžit, je zapotřebí mít po ruce správné vybavení. Jak ale vybrat ideální a vhodné kolečkové brusle?

Pro koho brusle budou?

Stejně jako při výběru jiných sportovních pomůcek, i u kolečkových bruslí platí, že rozhodující jsou odpovědi na následující otázky:

  • Jaké jsou zkušenosti bruslaře?
  • Jak často budete kolečkové brusle používat?
  • Kdo bude kolečkové brusle používat?

Zkušenosti hrají důležitou roli

Zejména nad zkušenostmi máme tendenci jen mávnout rukou, ale právě ty jsou velmi důležité. Zatímco začátečníci by měli volit menší a měkká kolečka, protože se snadno ovládají a jsou vhodnější pro pomalejší jízdu, pokročilí jezdci si mohou dovolit brusle s tvrdšími kolečky. Svou jízdu totiž lépe ovládají a pravděpodobně zvládají i pohyb na různých typech terénu.

Občasné nebo pravidelné používání?

Nejlepší kolečkové brusle vyberete také tak, že si zodpovíte, jak často je vlastně budete používat. Bude to jen občas, nebo jste se rozhodli je používat pravidelně? V závislosti na rozhodnutí se vám bude snáze vybírat konkrétní typ bruslí. Pro občasné bruslení není nutné pořizovat profesionální typ, hravě vám postačí i levnější model.

Dámské, pánské nebo dětské brusle?

Poslední otázkou, kterou je třeba si položit před pořízením nového sportovního parťáka je, pro koho budou brusle určené. Hledáte pánské kolečkové brusle, dámské kolečkové brusle nebo dětské kolečkové brusle

Od toho se budou odvíjet další parametry, a to konkrétně velikost boty, tvarování, případně i hmotnost bruslí. Dámské modely jsou obvykle užší a lehčí než ty pánské.

Dámské, pánské nebo dětské brusle?
Unsplash

Rozlišujeme několik typů bruslí

Když si vybíráte fotbalový míč nebo jízdní kolo, také se před vámi otevírá několik možností. U kolečkových bruslí platí to stejné. A nezáleží na tom, jestli hledáte kolečkové brusle pro nejmenší nebo dvouřadé kolečkové brusle. Před pořízením se vyplatí informovat o tom, v čem se jednotlivé typy liší.

Fitness brusle jsou nejrozšířenějším typem

Mezi vůbec nejčastěji pořizované kolečkové brusle patří fitness brusle, které jsou také tím nejuniverzálnějším typem. Vhodné jsou pro začátečníky i pokročilé, velikost jejich koleček se pohybuje mezi osmdesáti až devadesáti milimetry. Dokonce existují i ve sportovnějších verzích, po kterých sahají ti nejvíce zdatní jezdci. 

Fitness brusle jsou vhodné nejen na běžné inline trasy, ale i na klasické cyklotrasy, jež převládají ve většině měst a obcí.

Závodní brusle pro rychlou jízdu

Vedle fitness bruslí se setkáte také se závodními kolečkovými bruslemi, které jsou, jak už sám název vypovídá, určené především pro závodníky. Slouží pro rychlou jízdu, mají velká kolečka a tenké polstrování a jsou delší než klasické brusle. Tuhá konstrukce umožňuje skvělý přenos síly.

Při rychlé jízdě však do hry vstupuje horší ovladatelnost, proto pokud si pořizujete tento typ, měli byste být v jízdě na bruslích už opravdu zdatní. Při koupi nezapomeňte, že bota musí být vždy přiléhavá a těsná.

Trekové retro brusle mají čtyři kolečka vedle sebe

Za zmínku stojí také trekové brusle, které nemají kolečka klasicky za sebou, ale naopak je mají vedle sebe. Vybaví se vám jistě ve chvíli, kdy si vzpomenete na kultovní seriál Přátelé a díl, ve kterém je Monika servírkou v nejmenovaném podniku, kde se právě na bruslích jezdí. 

Jejich hlavním benefitem je snadná ovladatelnost, což umožňuje jezdci tropit při jízdě různé triky. Otáčky, tancování – to všechno je možné. Jen delší projížďky mohou být trochu problematické.

Další typy kolečkových bruslí

  • Inline hokejové brusle: jedná se o oblíbený doplněk hokejistů v rámci letní přípravy.
  • Městské / street brusle: vhodné pro jízdu ve městě nebo slalom.
  • Aggressive brusle: ideální pro freestyle bruslaře, kteří tráví většinu času ve skate parcích.

Rám jako nejpodstatnější kritérium při výběru

Pokud toužíte po kolečkových bruslích, na kterých budete jezdit dlouhé roky, nepodceňte ani další parametry, mezi které patří konstrukce boty, kolečka, ložiska a rám.

Konstrukce by měla být dostatečně pevná a spolehlivá. U koleček platí, že čím větší a tvrdší jsou, tím bude jízda rychlejší. Přesná ložiska pak napomáhají kolečkům dosahovat vyšších rychlostí. Často se můžete setkat s označením ABEC (3, 5, 7, 9), zde platí, že čím vyšší číslo, tím přesnější ložiska.

Rám si můžete vybrat plastový nebo hliníkový. Plastové zvládají dobře tlumit otřesy, hůře ale přenáší energii. Hliníkové jsou více odolné a lépe přenáší energii. Rozhodující je také délka, kratší rám umožňuje snazší ovladatelnost, s delším je jízda zase o chlup jiná. Pokud s sebou na odpolední vyjížďku plánujete vzít třeba sportovní kočárek, preferujte kratší rám.

Samotný rám bývá upevněn dvěma způsoby. Zatímco u dražších modelů se volí upevňování pomocí šroubů, levnější alternativy mají upevnění pomocí nýtů. Z pohledu údržby je lepší první zmíněná alternativa.

Jaké jsou nejlepší kolečkové brusle?

Výběr vám může usnadnit i výčet těch nejlepších kolečkových bruslí na trhu. Poradíme vám, jaké značky kolečkových bruslí na sebe strhly za poslední dobu největší pozornost.

Kolečkové brusle Rollerblade

Mezi vůbec nejzajímavější značky kolečkových bruslí patří jednoznačně Rollerblade. Tato firma se na trhu pohybuje více než 30 let, za tu dobu proslula výrobou neuvěřitelně komfortních kolečkových bruslí, které jsou rovněž designově zajímavé. Velký úspěch zaznamenaly zejména roztažitelné dětské brusle, u kterých je možné nastavit více velikostí.

Fila kolečkové brusle

Do popředí se v posledních letech dostává i značka Fila, která se velkou měrou podílí na trendech v módním průmyslu. Jen málokdo ale ví, že tato značka má ve svém portfoliu i kolečkové brusle nebo lední brusle.

Kolečkové brusle Bauer

I ve světě bruslí jsou udávány trendy. A za nimi stojí firma Bauer, která s tímto udáváním trendů začala poměrně brzy – už v roce 1927. Mezi lidmi je známá hlavně díky bruslím s přibitým nožem, sortiment značky je ale daleko širší.

Kolečkové brusle Tempish

Psal se rok 1994, kdy na trh vstoupila značka kolečkových bruslí Tempish. Od té doby se řadí mezi leadery na trhu. Značka je známá především pro své vysoce kvalitní in-line brusle, ke kterým lze dnes dokoupit i chrániče, přilby nebo náhradní díly téže značky.

Kolečkové brusle K2

Mezi starší, leč opravdu kvalitní značky, které také patří k nejlepším na trhu, patří i K2. Značka se jmenuje jako jedna z nejslavnějších hor, a to určitě ne náhodou. Společnost stojící za řadou skvělých kolečkových bruslí je známá hlavně pro své neutuchající nadšení a také množství inovací, které se nebojí při výrobě jednotlivých modelů zapojit či použít.

Kolečkové brusle Spokey

Za obrovským sortimentem sportovního náčiní stojí značka Spokey, která kromě kolečkových bruslí, které ostatně dodává ve vysoké kvalitě, stojí i za lyžařskými brýlemi, běžeckými pásy a řadou dalších sportovních potřeb a doplňků.

Jaká je cena kolečkových bruslí?

Co se týče ceny, ta se samozřejmě liší v závislosti na modelu. Kvalitnější modely budou z logiky věci dražší záležitostí. Stejně tak má na cenu velký vliv i to, pro koho jsou brusle určené. Kolečkové brusle pro nejmenší budou levnější než pánské či dámské. Obecně lze říct, že boty lze zakoupit už od tisíce či dvou, ty nejdražší modely se samozřejmě mohou vyšplhat až ke dvaceti tisícům korun.