Jak si vybrat šaty podle typu postavy? Poradíme vám

Publikace: 04.06.2019

Právě jste otevřela šatník a máte pocit, že nemáte co na sebe. I když vám na ramínku visí celý zástup šatů, nejste si jistá, zda si je vůbec můžete vzít. Jak poznat, které vám padnou a ve kterých se budete cítit jako ryba na suchu? Přestaňte se trápit a zjistěte, jak si vybrat dokonalé šaty.

Šaty milujeme, o tom se nedá diskutovat. Jsou pohodlné, vzdušné a dodávají ženám něžnost, eleganci i sex-appeal. Aby tomu tak skutečně bylo, musíte si je ale správně vybrat. Vůbec nezáleží na tom, zda jste vysoká, hubená, malá nebo boubelatá. Šaty si může dovolit každá žena.

Jak si vybrat šaty správně?

Chcete ohromit na večírku nebo společenské události? Vyberte si dokonalé šaty, které vypadají skvostně nejen na ramínku v obchodě, ale i na vás. Při výběru zohledněte svou postavu a zaměřte se hlavně na to, zda máte silnější horní nebo dolní část těla, na své boky a pas. Tyto atributy pak ovlivňují výběr šatů. Správný střih zvýrazní vaše přednosti a schová nedostatky.

Vhodné šaty na postavu ve tvaru hrušky

Širší boky než ramena a dobře viditelný pas. Klasický typ postavy pro většinu žen. Slušet vám budou šaty bez ramínek, výstřih do V nebo nabíraný či lodičkový výstřih. Úhlopříčně nabíraný živůtek a áčkový střih.
Vyhněte se raději rovnému střihu, který příliš zdůrazňuje boky. Na ty zbytečně upozorníte i s plnou, nabíranou nebo skládanou sukní. A vhodné není ani zavazování kolem krku nebo vysoce posazený výstřih.

Máte postavu jako trojúhelník?

Podívejte se někdy na modelky. Právě ty mají často takovou postavu. Ramena jsou širší než boky. Slušet vám budou šaty s šikmým nebo rovným střihem, plná sukně a vázání kolem krku, protože to vhodně vyváží ramena a boky.
Příliš nízký výstřih se naopak moc nehodí a stejně tak velký výstřih nebo bohaté rukávy.

Přesýpací hodiny jako ideální typ postavy

Máte-li postavu připomínající přesýpací hodiny, můžete se radovat. Tento typ charakterizují bujnější vnady, úzký a štíhlý pas, širší boky a o něco větší pozadí. Klidně si můžete dovolit i obepnutější šaty. Budete vypadat velmi sexy a žensky. Když je doplníte ještě o pásek, který zvýrazní pas, otočí se za vás pohled nejednoho muže. Vedle nesáhnete ani u šatů s výstřihem do V, lodičkovým střihem, áčkovým střihem a méně dokonalé partie umně zamaskujete nabíranou nebo vrstvenou látkou.
Ne všechno sluší všem, proto i tady se některým modelům vyvarujte. Rozhodně neberte šaty šikmého nebo rovného střihu. Ten se hodí jen pro velmi vysoké a štíhlé postavy. Bohatě nabírané či plisované sukně zase zvětšují boky a empírový střih zbytečně zakrývá vaši krásu.

Chlapecká postava do obdélníku

Obdélníková postava se vyznačuje tím, že boky i ramena jsou stejně široké a pas těžko definovatelný. Nemáte žádné výraznější křivky. Slušet vám budou pouzdrové a nabírané šaty. Sáhněte po šatech s řasením a volánky. Dodají vám ženskost. Neoblékejte příliš těsné kousky, ale raději volnější střih, který dolaďte páskem. Hezky zvýrazníte svůj pas. Když přidáte pár vhodných šperků, budete přímo k nakousnutí.
A čemu se vyhnout? Neoblékejte šaty rovného střihu, protože vypadají neforemně. Nehodí se ani vázání kolem krku a vysoce posazený výstřih či nabírané látky u pasu.

Autor článku