Barva roku 2023? Viva Magenta je elektrizující a odvážná

Publikace: 30.12.2022

Společnost Pantone každoročně vyhlašuje zcela novou barvu, která následně ovlivňuje nejen výběr módy, ale také barvy mobilních telefonů, fitness vybavení, bytové doplňky a dekorace i webdesign. Letos zvítězil sytý odstín Viva Magenta, který v sobě odráží optimismus, sílu a nespoutanou energii. Značka rovněž uvedla, že se jedná o „hybridní“ odstín, který je symbolem naší existence ve fyzickém a digitálním světě.

Ačkoli se Viva Magenta nemusí stát barvou, která ovlivní celé generace – určitě ovlivní trendy v roce 2023. Pohrajte si s kombinacemi barev a zvažte začlenění tohoto purpurového odstínu do svých neotřelých outfitů.

Význam barvy Viva Magenta

V dnešním digitálním světě roste zcela přirozeně touha po návratu k přírodě. Do našich domovů tak začleňujeme více živých věcí, jako jsou rostliny nebo živé zelené stěny. I barva roku 2023 Viva Magenta 18-750 má své kořeny v přírodě. Konkrétně bychom její původ mohli najít v košenile, což je karmínově červené barvivo pocházející z vysušených těl červce nopálového, hmyzu sajícího šťávu opuncií.

Tento působivý odstín červené v sobě spojuje hojnost, teplo a sílu přírodních látek s otevřenými horizonty digitálního světa. Výsledkem je odstín, který rozšiřuje naše obzory autenticity. Nekonečný virtuální svět vytváří nové příležitosti, jak se vyjádřit, a surová síla barvy Viva Magenta nás inspiruje, abychom tak činili s důvěrou a statečností.

To, co odlišuje letošní barvu roku od loňské – Pantone 17-3938 Very Peri, která také pojila techniku ​​s přírodou – je schopnost Viva Magenty nabídnout jistotu a motivaci, kterou potřebujeme k překonání dlouhodobých a náročných událostí, jako jsou roky pandemie, válka, nestabilní ekonomika, sociální nepokoje či změna klimatu.

Co říká psychologie barev

Viva Magenta vytváří perfektní rovnováhu mezi červenou a růžovou. Psychologie barev nám říká, že červené odstíny mají tendenci sdělovat vášeň, lásku, sílu, ráznost a naléhavost. Růžové odstíny jsou naopak spojeny s romantikou, hravostí, péčí a mládím. Tento dynamický mix vyzařuje rebelii, ale ne na úkor vlídnosti.

Barva roku 2023 tak vytváří příležitost přijmout nové výzvy a přitom pracovat na prohloubení naší empatie. Protože nikdy nemůžeme plně pochopit, jaké bitvy vedou naši přátelé či neznámí lidé, které potkáváme, ale vždy můžeme být laskaví.

Jak nosit barvu Viva Magenta

Toužíte vypadat sebevědomě? Noste barvu roku jako plnohodnotný outfit. Potřebujete oživit nevýrazné oblečení? Viva Magenta působí jako zářivý doplněk — spárujte ji se světle šedými, modrými, béžovými nebo pastelovými tóny. Láká vás naskočit na monochromatický trend? Zkuste kombinaci s jinými růžovými kousky a ovládněte každou místnost, kam vkročíte.

Jelikož Viva Magenta vytváří dokonalou rovnováhu mezi teplem a chladem, bude se hodit zejména pro brunetky. Pořídit si můžete nejen šaty, halenku nebo kabát, ale také doplňky do vlasů, rtěnku nebo lak na nehty.

Ovšem ani blondýnky a rusovlásky nemusí zůstávat pozadu, tento všestranný odstín je univerzálně lichotivý napříč věkem, pohlavím a tóny pleti.

Autor článku

Dáša Veverková

Dáša Veverková

Šéfredaktor & Obsahový specialista

„Jsem Dáša – naivní snílek, který věří, že smyslem lidského života je pomáhat druhým. Vystudovala jsem obchodní akademii se zaměřením na právní činnost a několik let se pohybovala v sektoru služeb, díky tomu znám velmi dobře práva zákazníků i povinnosti prodejců. Od roku 2016 se věnuji online marketingu, konkrétně obsahové strategii a testování produktů. Mým cílem je publikovat články založené na vědeckých poznatcích, nezávislém průzkumu trhu a osobních zkušenostech.“