První rande krok po kroku: Co si obléct, kam vyrazit i o čem se bavit

26.10.2022

Znervózňuje vás už samotné slovo „rande“, že jste se zatím k ničemu nerozhoupali? Provedeme vás pozváním, výběrem místa i oblečení a přidáme tipy na rozproudění konverzace. Tahle schůzka bude úspěšná!

Jak pozvat holku/kluka na rande?

Máte vyhlédnutý objekt zájmu, možná už si i pár dnů píšete a perfektně si rozumíte. Jak udělat další krok, když se bojíte odmítnutí a zároveň nechcete ponechat nic náhodě? Vyberte to správné místo i čas. Lepší bývá konverzaci začít běžným pokecem a teprve ve vhodné chvíli přijít se samotným pozváním na schůzku.

Pro dívky tu máme jasné doporučení: nebojte se udělat první krok. Obzvlášť pokud váš vysněný kluk patří mezi stydlivější povahy – pak byste se na pozvání na rande mohly načekat skutečně dlouho. Většina mužů navíc dokáže ocenit, když jsou ženy iniciativní. Samozřejmě to neplatí úplně na každého. Pokud je váš protějšek dominantní či „gentleman ze staré školy“, naznačte mu svůj zájem, ale pozvání nechte na něm.

Z očí do očí

Jiskřivé pohledy, zářivé úsměvy i příjemná konverzace – mnozí tvrdí, že osobnímu pozvání na rande se nic nevyrovná. Doporučujeme vystupovat nenuceně a přiměřeně sebevědomě. Že na vás bude poznat nervozita? To vůbec není na škodu. Druhé polovičce tím dáváte najevo, že vám na ní záleží.

Při osobním setkání si dejte záležet na řeči těla. Naklánějte se směrem k protějšku, zároveň mu ale nechte dostatečný osobní prostor. Narovnejte se a zaujměte správný postoj: napřímená záda, ramena volně stažená od uší. Přistihnete se, že vám občas ruka vylétne k tváři? Nic se neděje, přirozeně tak dáváte najevo svůj zájem.

Přes Messenger/online

Kontakt přes Messenger či jinou platformu sedne zejména introvertnějším typům lidí. Můžete totiž lépe promyslet, jak pozvání formulujete, a i případné odmítnutí se takto snese lépe. Jak pozvat kluka či holku na rande přes Messenger? Ideálně navažte na předchozí konverzaci a poté odešlete pozvání. Buďte přiměřeně struční a zkontrolujte si pravopis.

Jak pozvat holku/kluka na rande?
zdroj: Priscilla Du Preez / Unsplash

Kam na rande?

Když svůj objekt zájmu budete zvát na rande, v hlavě už byste měli mít několik návrhů, kam zajít. Možná nakonec společně vymyslíte něco úplně jiného, určitá esa byste ale měli mít připravená v rukávu. Skvělou variantou může být nějaké zajímavé místo napasovat rovnou do samotného pozvání. Takže třeba: „Co kdybychom v sobotu zašli do zoo?“.

Hledáte konkrétní tipy na rande? Naprostou klasikou je kavárna, restaurace či kino. Originálnější budete s pozvánkou do již zmíněné zoologické zahrady, na minigolf či do hvězdárny. Vyrazit můžete také do aquaparku, jen pozor, že ne každému hned bude příjemné ukazovat se v plavkách. S tímto nápadem proto opatrně – užijete ho, pokud už jste se o bazénu bavili dříve.

V létě se nabízí spousta možností, avšak kam na rande v zimě? Dlouhá procházka nebude ideální – nechcete, aby se drahá polovička nachladila. Sportovní typy mohou vyrazit na brusle, milovníci relaxu zase do příjemně vyhřáté sauny. Před Vánoci je extra romantická návštěva vánočních trhů, samozřejmě se svařákem v ruce.

Kam na rande?
zdroj: Alan Quirvan / Unsplash

Co si obléct na rande?

Na prvním dojmu záleží. Správným výběrem oblečení na rande tak můžete ovlivnit to, jak moc se partnerovi zalíbíte. Na úvod pár obecných zásad, kterých se vyplatí držet.

 1. Zvolte ozkoušený outfit na rande
  Není ideální obléknout si zbrusu nový kousek. Až cestou na rande totiž můžete zjistit, že to tričko na těle nepříjemně kouše nebo že sukně elektrizuje a nevzhledně se chytá na punčochy.
 2. Na pohodlí záleží
  Dámy, nemá cenu obout lodičky s 10centimetrovým podpatkem, když se na nich budete viklat. Pánové, nemá cenu přijít v upnutém obleku, když se v něm budete cítit příliš svázaní. Samozřejmě nedoporučujeme ani domácí vytahané tričko a tepláky, dejte se zlatou střední cestou. Na komfort ale pamatujte.
 3. Držte se svého stylu
  Ani chováním, ani oblékáním si nehrajte na něco, co nejste. Pokud se běžně oblékáte jako pohodový skejťák a druhá polovička vás takového zná, držte se svého stylu (samozřejmě přizpůsobenému konkrétní příležitosti). Když se oblečete úplně jinak, než je pro vás přirozené, partner(ka) si pak o vás může udělat mylnou představu.
 4. Méně je někdy více
  Minimalismus je in a platí to i pro módu. Pokud to zrovna není váš typický osobitý styl, nepouštějte se do divokých barevných kombinací. Nemíchejte ani více vzorů, oblečení na první rande je lepší volit střídmější. Než si do vlasů dáte několik sponek, na krk několik řetízků, na zápěstí hodinky i chytrý náramek a prsten na každý prst, zamyslete se. Že méně je někdy více totiž platí i pro doplňky.
 5. Berte v potaz místo konání
  I když v hlavě možná máte, že na rande se sluší přijít v šatech či společenské košili, výběr oblečení přizpůsobte konkrétní události. Jdete na výlet? Když přicupitáte v sukni a lodičkách, pravděpodobně od svého protějšku sklidíte udivené pohledy. Do luxusní restaurace zase není vhodné dorazit v teplákové soupravě, ať je sebevíc v kurzu.
 6. Hlavně vše čisté a upravené
  Když bude mít oči jen pro vás, možná si ani nevšimne, že máte modrou košili či červenou sukni. Čeho si ale všimne určitě, to je zmačkané tričko, roztržený svetr a špinavé boty. Než tedy vyrazíte z domu, ještě jednou mrkněte do zrcadla.

Kdyby se vám ale nehoda stala až cestou a například jste se polili kávou, určitě to nevzdávejte a zoufale neprchejte domů. Naopak, s úsměvem dorazte na místo setkání a podobu svého outfitu s humorem vysvětlete. Právě takové situace vám mohou paradoxně pomoct odhalit toho pravého parťáka na celý život.

Jak se obléknout na rande: muži

Nikdy nic nezkazíte polo-formálním oblečením: klasickými kalhotami či tmavými riflemi, jednobarevným tričkem či košilí a hezkými teniskami. Nebojte se přidat hodinky na zápěstí a kožený pásek do pasu.

Když nejde o nějaký interní vtípek, jehož význam oba znáte, příliš vhodná nejsou trička s vtipnými nápisy. Spousta žen nebude nadšená ani v případě, kdy v létě dorazíte v žabkách. Ty podle nich působí až příliš volnočasově, jako byste schůzku ani nebrali vážně.

Jak se obléknout na rande: ženy

Nejoblíbenější volbou žen jsou šaty. Na rande se hodí takové, které zdůrazní přednosti vaší postavy a potlačí případné nedostatky. Jak je vybrat? Prohlédněte si našeho průvodce oblékáním podle typu postav. Co se barev týče, je vědecky prokázáno, že mužům nejvíc atraktivní budete připadat v červené.

Jak se obléct na rande v zimě? K šatům přidejte teplé punčochy a vlněný kabát. Trendy jsou také vysoké kozačky nad kolena a pletené čelenky do vlasů.

O čem se bavit na rande?

Je to tu – den D. Protože pravděpodobně budete minimálně lehce nervózní, je dobré mít připraveno pár témat. Pokud před sebou budete mít tu pravou polovičku, konverzace se po úvodních nesmělých minutách obvykle sama rozjede. A kdyby náhodou ne, s ideálním partnerem vám bude příjemné i mlčení.

O čem se bavit na prvním rande? Nejvděčnější téma vůbec: koníčky. Ptejte se, co váš objekt zájmu dělá ve volném čase. Stejně tak můžete zjišťovat, co mu (ne)dělá radost a co (ne)má rád. Například každý cestovatel se hned rozpovídá o navštívených zemích a zážitcích, navázat můžete třeba debatou o ideální dovolené.

Co dělat na prvním rande, aby konverzace přirozeně plynula? Pokládejte otevřené otázky. Tedy takové, na jaké se dá odpovědět celou větou. Jakmile najdete téma, které druhého zajímá, chvíli u něj zůstaňte. Doptejte se na podrobnosti, přidejte svoje zkušenosti. Určitě si ale nevymýšlejte, i když se chcete ukázat v lepším světle. Víte co se říká o lži a délce jejích nohou…

Co nezapomenout na rande?

Naprostým „must have“ jsou peníze a telefon. Po ruce se hodí mít i žvýkačky či jelení lůj. Kytka na první rande – ano nebo ne? Je to pěkný zvyk a většinu žen potěší. Záleží ale na konkrétním páru a situaci. Pokud je před vámi akční rande plné sportu, s velkou kyticí byste působili nepatřičně. Na většinu příležitostí se ale jednoduchá květina hodí, například jedna růže.

Co však na rande nezapomenout především? Dobrou náladu, úsměv a svou osobnost. Vsaďte na přirozené chování – oslníte jím více než čím jiným.

Autor článku

Pavla Hejduková

Pavla Hejduková

Redaktor

„Jsem Pavla – profesně copywriterka, ve volném čase cestovatelka s vášní pro módu. Mou největší neřestí jsou tenisky. Pravidelně vyrážím na cesty a s sebou si balím zásobu bot, abych je mohla otestovat v různých podmínkách. O ničím nezkreslené zkušenosti a dojmy se pak ráda dělím v recenzích a podrobných článcích. Mimo to se věnuji testování módních e-shopů. Dokážu vám tak poradit, jak poznat bezpečný obchod, kdy máte nárok na vrácení peněz za zboží a kterým e-shopům se raději vyhnout obloukem.“