Jak poznat pravé zlato? Napoví puncovní značka i domácí test

Publikace: 12.10.2022

Držíte v ruce šperk bez puncu a chtěli byste vědět, zda jste právě našli poklad? Potřebujete si ověřit, že punc nelže a nekoupili jste falešné zlato? Ať už jsou vaše důvody jakékoli, poradíme vám, jak se vyznat v puncovních značkách a jak poznat pravé zlato za pomoci jednoduchých domácích testů v případech, kdy punc chybí.

Co je punc a jak se vyznat ve značení zlata?

Základním způsobem, jak poznat pravé zlato, je punc, který by na sobě měly mít všechny šperky ze zlata. Obvykle bývá vyražen na místech, kde nekazí celkový dojem – u prstenů se jedná o vnitřní stranu, u náušnic a přívěsků o zadní stranu, u náhrdelníků a náramků je to v blízkosti zapínání.

Nemůže-li na svém šperku punc najít, nelekejte se. Absence puncu vždy neznamená, že v ruce držíte falešné zlato. Mezi výjimky patří:

  • staré šperky,
  • šperky s váhou pod 0,5 g,
  • zlaté mince a slitky,
  • šperky, u nichž zlato tvoří vedlejší funkci.

Jestliže punc na šperku je, tvoří ho 3 části:

  • výrobní značka (symbol výrobce šperku),
  • státní punc (puncovní značka),
  • ryzostní značka (udává poměr kovu ve slitině, není povinná).

Pro stanovení toho, o jaký kov se jedná, je nejdůležitější státní punc. Ten se skládá z obrázku hlavy zvířete a čísla, přičem zvíře označuje druh kovu, číslo pak ryzost zlata. Co která znamenají?

  • hlava orla, kohouta a labutě = zlato
  • hlava kamzíka a zajíce = stříbro
  • královská koruna = platina

  • 0 = ryzí zlato (24 karátů)
  • 1 = dukátové zlato (23,6 karátů)
  • 2 = 22karátové zlato
  • 3 = 18karátové zlato
  • 4 = 14karátové zlato

Jestliže je na vašem šperku vyražena jiná značka, můžete se obrátit na Puncovní úřad, který vám poskytne kompletní seznam uznávaných českých a zahraničních puncovních značek.

Tip: Nevypadají vaše zlaté šperky příliš atraktivně? Podívejte se na osvědčené způsoby, jak vyčistit zlato doma, a vraťte jim jejich zašlý lesk.

Co je punc a jak se vyznat ve značení zlata?
zdroj: Harper Sunday / Unsplash

7 způsobů, jak poznat zlato doma

Značení zlata dle puncu už znáte. Máte-li doma lupu, jedná se o nejrychlejší způsob, jak ověřit pravost zlata – stačí pouze najít státní punc a ryzostní označení.

Dnešní padělatelé jsou však velmi šikovní a ryzostní označení umí poměrně dobře napodobit. V šuplíku tak můžete mít šperky pouze pozlacené či zcela falešné, které na sobě mají jen jakousi vizuální napodobeninu, která nejde téměř přečíst.

Níže vám poradíme, jak poznat zlato, když nemá punc. Nebo v případě, kdy máte podezření, že vás někdo napálil falešným puncem. Čtěte, 7 jednoduchých způsobů, jak otestovat zlato doma.

1. Test pohledem

Známým faktem je, že zlato nerezaví. Jako první tedy můžete vzít do ruky lupu a váš šperk detailně prozkoumat – pokud objevíte jen nepatrný kousek rzi, nejedná se o pravé zlato.

2. Test magnetem

Ryzí zlato není, na rozdíl od jiných kovů, magnetické. Přiložení magnetu tak patří mezi další spolehlivé testy. Jestliže magnet šperk nepřitáhne, pravděpodobně držíte v ruce pravé zlato.

3. Test vodou

Zlato je hutné a tvrdé, takže je tím pádem i těžké. Vložíte-li váš šperk či jiný zlatý předmět do skleničky nebo misky s vodou a šperk se nepotopí, držíte v ruce falešné zlato.

4. Test kyselinou

K tomuto testu je zapotřebí kyselina dusičná (nitric acid) a velká dávka opatrnosti. Test na zlato pomocí kyseliny provádějte vždy v rukavicích, s ochrannými brýlemi a v dobře větrané místnosti. Na méně viditelné místo vyškrábněte malinký důlek a pomocí kapátka naneste kyselinu. Jestliže povrch zezelená, je šperk pouze pozlacený. 

Pokud kyselinu doma nemáte, je možné koupit testovací sadu, která obsahuje kromě kyseliny i kapátko a další nástroje.

5. Test octem

O něco bezpečnější způsob, jak poznat zlato doma, je použití octa. Jednoduše kápněte ocet na šperk a vyčkejte na reakci. Jestliže se barva šperku změní, jde o falešné zlato. Zůstane-li stejná, je zlato pravé.

6. Test make-upem

Naneste na hřbet ruky trochu make-upu a nechte zaschnout. Vezměte zlatý šperk a místo, na které jste nanesli make-up, s ním chvilku třete. Objeví-li se černá stopa, je vaše zlato pravé.

7. Test na kůži

Máte po nošení vašeho zlatého náramku či náhrdelníku namodralou či nazelenalou kůži? Pak si můžete být jistí, že nosíte falešné zlato.

Jak poznat bílé zlato od stříbra?
zdroj: Sabrianna / Unsplash

Jak poznat bílé zlato od stříbra?

Šperk z bílého zlata či stříbra vypadá pro laika naprosto totožně. S odhalením toho, o jaký a jak kvalitní kov se jedná, by vám měl pomoci punc. Pokud punc na šperku není, lze k ověření použít buď výše uvedené metody, nebo nechat posouzení na odbornících – jelikož se bílé zlato vyrábí ze slitin, nemusí být domácí test na zlato 100% přesný.

Před nákupem bílého zlata je také dobré vědět, že někteří výrobci a prodejci používají označení „bílé zlato“ pro šperky ze žlutého zlata, jež je pokovené rhodiem. Šperk vypadá na první pohled krásně, po čase se však vrstvička rhodia ošoupe a krása je ta tam. Jak poznat bílé zlato? Bílé zlato má lehce žlutý nádech a je příjemné na pohled, žluté zlato potažené rhodiem má zářivě bílou barvu, ze které mohou bolet oči.

Jak poznat zlato od mosazi?

Perfektně vyleštěná mosaz je nejčastější materiál, který se používá pro výrobu falešných šperků. Velmi snadno se dá splést s 18karátovým zlatem. Pokud na šperku chybí punc a nejste si jistí jeho pravostí, vyzkoušejte některý z výše uvedených domácích testů nebo daný předmět odneste na posouzení odborníkům.

Autor článku

Lenka Gazdová

Lenka Gazdová

Redaktor

„Jsem Lenka, původně prodejce a návrhář kuchyní, nyní již více než pět let copywriter a průvodce na ostrově Langkawi v Malajsii. Během té doby jsem nasbírala nespočet zkušeností s psaním článků z oblasti módy, životního stylu a cestování. Díky tomu dobře vím, jak si vybrat nejlepší cestovní kufr, sportovní batoh, trekové boty nebo třeba outdoorové vybavení. Testováním produktů trávím dlouhé hodiny a o tipy se pak dělím v recenzích, které dnes pomáhají statisícům lidí.“