Druhy dámských kabelek: jaká se hodí do práce, školy či na svatbu

Publikace: 29.10.2021

Muži v nich vidí nekonečnou studnici chaosu, pro ženy jsou každodenním společníkem, ozdobou i praktickou pomůckou, bez které se neobejdou. Některé z nás si vystačí s pár kousky, jiné nemají nikdy dost a při pohledu na novinku ve výloze prostě nemohou odolat. Ať už patříte do první či druhé skupiny, vždy byste měla mít v šatníku základní kousky pro každou příležitost. Které to jsou, jaká kabelka se hodí na ples, do práce nebo k teniskám a jak se o svou kabelku starat?

Od pravěkých vaků přes viktoriánský skandál až po běžný doplněk

Přenášení předmětů ve vacích stažených šňůrkou praktikovali už lidé v pravěku. Je tedy možné říct, že kabelka je vůbec nejstarším módním doplňkem

Ne vždy se však nosila viditelně. V dřívějších dobách měly ženy své malé kabelky schované pod objemnými sukněmi, což z nich prakticky činilo spodní prádlo.

To se změnilo ke konci 18. století, kdy se objem šatů začal zmenšovat a kabelky se již pod sukně nevešly. Jelikož ale byly považované za spodní prádlo, ty ženy, které je začaly nosit viditelně, byly označovány za odvážné a skandální feministky.

Kabelky však bouři ustály, napevno se usídlily v ženských šatnících a stal se z nich doplněk, který naopak chceme ukazovat. A nejen to: pro mnohé ženy jsou kabelky také celoživotní vášní a ukazatelem společenského statusu.

Druhy dámských kabelek
Unsplash

Kabelky, které by vám neměly chybět

Kabelky stejně jako dámské oblečení podléhají módním trendům – jejich druhů a poddruhů je tolik, že se v nich vyznají jen opravdoví experti. Existují však stálice, které se nosí pořád a se kterými nemůžete šlápnout vedle. Které kabelky to jsou?

1. Kufříková kabelka (Top handle bag)

Jedná se o kabelku s krátkým úchytem nahoře, která se nosí buď v ruce, nebo navlečená na ruku – popruh přes rameno nemá. Obvykle je dostatečně velká na to, aby se do ní vešlo vše potřebné a zároveň natolik elegantní, že ji můžete vzít třeba na pracovní schůzku.

Typickou kufříkovou kabelkou je Birkinka. Její návrh údajně vznikl v letadle z Paříže do Londýna, kdy se spolu setkali designér domu Hermés a herečka Jane Birkin. Ikonická kabelka byla uvedena na trh v roce 1984 a stala se legendou, která se i nadále drží na špici oblíbenosti. Zároveň patří mezi nejdražší kabelky na světě. Neméně oblíbená je také Kelly bag – kabelka, která vznikla roku 1923 v pařížském butiku Hermés a byla pojmenována po své majitelce bývalé herečce Grace Kelly.

2. Kabelka přes rameno (Crossbody bag)

Oblíbené řešení pro všechny, které chtějí mít při pobíhání po městě volné ruce. Tato kabelka bývá obvykle menší a má dlouhý popruh. Spíše než na velké nákupy ji využijete v případě, kdy u sebe potřebujete mít pouze to nejnutnější. Vybrat si můžete z celé řady různých designů a stylů, díky tomu ji lze nosit jak k ležérně-sportovnímu outfitu, tak i k botám na podpatku.

Setkáte-li se s kulatou kabelkou s dlouhým popruhem, věřte, že to není crossbody, ale Canteen bag, další z mnoha druhů kabelek.

3. Brašna (Satchel)

Brašna je větší kabelka, která má jak popruh, tak úchyty. Je tedy možné ji nosit na několik způsobů. Svou velikostí je ideální na to, abyste do ní uložila věci do fitka nebo ji použila na nákup po cestě z práce. Hodí se také na cestování místo batohu v případech, kdy potřebujete mít sofistikovanější look – pro tyto situace vybírejte neutrální černou kabelku nebo hnědou z kvalitní kůže, případně eko kůže.

4. Pošťácká taška (Messenger bag)

Pošťácká nebo také kurýrní taška má svůj původ v hluboké historii – její praktičnost oceňovali již vojáci ve starém Římě. Charakteristický je pro ni široký popruh, díky kterému je její nošení pohodlnější, a klopa, která zakrývá hlavní kapsu. Je větší než typická crossbody kabelka, takže do ní schováte více věcí. S crossbody má ale přece jen něco společného: vyrábí se v celé škále designů, sladíte ji ke všemu a stala se ikonou městské módy, které podlehli nejen ženy, ale i muži.

Podobné zavírání s přední klopou má i Saddle bag (Sedlová taška), která se, jak už název napovídá, dříve používala pod koňské sedlo. V novodobé historii ji oživil Dior, který ji uvedl na trh v roce 1999, a proslavila Jessica Parker, jež si ji oblíbila stejně jako mnohé další celebrity. Saddle bag je oproti Messenger bag menší, má kulatější dno a úzký řemínek.

5. Vak (Bucket bag)

Vaky neboli pytle jsou staré jako lidstvo samo. Novodobou slávu této kabelce zajistil Louis Vuitton – ačkoliv to původně vůbec nebyla kabelka. LV původně proslul jako výrobce zavazadel a jeho první Bucket bag byla vyrobena k přenášení lahví se šampaňským, kterých se do ní vešlo přesně pět. 

Základna kabelky je vždy kulatá a kabelka je vyšší než širší. Má dlouhý řemínek na nošení přes rameno a nahoře se stahuje šňůrkou. Existují ale také varianty, kdy je kabelka vyztužená, bez stahování a pouze s horním úchytem – v této podobě připomíná kyblík. V závislosti na designu se hodí jak na běžné pochůzky po městě nebo cestu do práce, tak i na méně formální společenské události.

6. Hobo (Hobo bag)

Hobo kabelka je určena především pro běžné nošení. Obvykle je vyrobena z měkkého materiálu, díky čemuž nedrží tvar. Když ji položíte, vrchní část se propadne. Zajímavostí je, že výraz „hobo“ byl kdysi používán pro migranty, kteří cestovali za prací a svůj skromný majetek nosili v provizorně svázaných látkových vacích. V roce 1936, kdy končila Velká hospodářská krize, byli migranti a tuláci všudypřítomní. Odtud byl už jen krůček k tomu, aby byl módnímu světu představen první Hobo bag.

A proč je název tak kontroverzní? Hobo bag vyrábí i řada luxusních značek a mnoho kritiků je toho názoru, že móda, která vychází ze života lidí žijících na ulici a zároveň stojí desítky až stovky tisíc korun, není poctou těmto lidem, ale naopak výsměchem až urážkou.

7. Shopperka (Tote bag)

Shopperky jsou u nás tak populární, že je není třeba dlouze představovat. První model vyrobil v padesátých letech známý designér Michael Kors. Od té doby silně konkurují populárním kabelkám Chanel.  A není se vůbec čemu divit – jsou skutečně velké, takže do nich dokážete vměstnat výbavu na vycházku pro děti, nákup, notebook, věci do fitka i oběd do práce. Zároveň vypadají pořád elegantně a jsou vhodné na nošení po městě. Za nejklasičtější model je stále považována černá shopperka.

8. Kabelka na zápěstí (Wristlet)

Vypadá jako peněženka a někdo by ji také mohl nazvat psaníčkem. Ale omyl, jedná se o kabelku, která má vlastní jméno – Wristlet bag (wrist = zápěstí). Je malá a ideální na rychlé vyběhnutí na nákup, kdy potřebujete mít volné ruce.  Zvolíte-li odpovídající design, můžete ji využít i na společenské příležitosti.

9. Psaníčko (Clutch)

S psaníčky do společnosti je to trochu složitější. Ve skutečnosti jich totiž existuje velké množství druhů. Setkat se můžete například s klasickým psaníčkem podlouhlého, hranatějšího i obdélníkového tvaru, které designem připomíná obálku a má úzký dlouhý pásek či řemínek na rameno (clutch).

Dále existuje večerní psaníčko (evening clutch), které je bez řemínku a nosí se v ruce. V ruce se nosí také ostře hranaté psaníčko (box clutch) nebo zaoblenější tvrdé psaníčko (minaudiere), které bylo populární ve 20. a 30. letech minulého století.

Kabelky dle příležitostí

Chystáte se jako host na svatbu, čeká vás firemní večírek nebo ples? Pokud nechcete způsobit módní i společenské faux pas, držte se následujících rad, které jsme rozdělili podle různých společenských událostí.

Kabelky dle příležitostí
Unsplash

Kabelka do divadla a na ples

Chystáte-li se na ples či do klasického divadla, je jasnou volbou malá společenská kabelka – psaníčko. Při výběru designu je nutné se rozhodnout, zda bude kabelka v neutrálních barvách a nenápadná, nebo ji povýšíte na centrální bod outfitu. Pro první případ se hodí barevné tóny, jako je černá, světle šedá, pudrově růžová a krémová – v závislosti na barvě šatů, bot a doplňků. V druhém případě můžete sáhnout po zlaté či stříbrné kabelce s výraznějším zdobením nebo třásněmi. Jestliže zvolíte druhou variantu, nepřehánějte to s doplňky.

Jdete-li do menšího nebo alternativního divadla, nic nezkazíte klasikou. V některých případech ale můžete experimentovat a zvolit i jiné verze malých kabelek, například zmenšeninu kufříkové kabelky či kabelku v bagetovém tvaru – menší kabelka s krátkým uchem, kterou jistě znají milovnice Sexu ve městě.

Pro všechny společenské příležitosti platí, že kabelka slouží pouze na nejnutnější drobnosti a nikdy nemá být přecpaná. Na většině míst obvykle najdete šatnu, kde si můžete odložit další věci, které s sebou potřebujete.

Dalším přešlapem, kterého se řada žen dopouští, je pokus o urputné sladění barvy šatů s kabelkou. Pokud nekupujete sérii na míru, tato snaha obvykle skončí fiaskem – u zvlášť kupovaných konfekčních výrobků se barva nikdy nepodaří sladit na 100 % a výsledek vypadá lacině.

Kabelka na večírek

Pokud je řeč o firemních večírcích, vždy záleží na místě, kde se večírek koná, případně v jakém stylu se koná. Jde-li o slavnostnější akce, bude dress code stejný jako u plesů a divadel. Pro méně formální večírky je možné zvolit další alternativy malých kabelek. Jestliže se jedná pouze o malé neformální posezení v úzkém kruhu pracovníků, bude vám stačit kabelka na běžné nošení.

Máte-li namířeno do klubu, můžete si dovolit menší kabelku ve výrazné barvě. Povoleny jsou flitry, třásně, cvoky a další ozdobné aplikace.

Kabelka na svatbu

Pro klasické svatby platí stejná pravidla jako pro plesy, divadla a další společenské události, přidává se ale ještě jedno navíc: bílou barvu nosí vždy a pouze nevěsta.

V posledních letech jsou velmi oblíbené svatby v  přírodě, boho stylu nebo na lodi a podobně. Zde se dress code řídí vždy charakterem dané události – budoucí novomanželé vás na něj obvykle upozorní v pozvánce.

Kabelka do školy a práce

Při výběru kabelky do práce hraje roli vaše povolání. Vyžaduje-li formální outfit, je jasnou volbou kufříková kabelka nebo aktovka, do které se vejde notebook a všechny potřebné dokumenty, aniž byste ztratila na eleganci.

Nevyžaduje-li vaše práce či denní náplň formální outfit, je nejlepší shopperka, brašna, hobo kabelka, pošťácká taška nebo vak. Všechny jsou dostatečně objemné na to, abyste do nich schovala vše potřebné a zároveň vypadají elegantně. Tyto kabelky se perfektně hodí také do školy.

Kabelka na pohřeb

K černému oděvu volte vždy tmavou kabelku, která není vyrobena z lesklé kůže, ale z matné kůže nebo koženky. Rovněž by na sobě neměla mít žádné výrazné ozdoby, nápisy, třásně či cvočky. Taška velkých rozměrů se na pohřeb nehodí, pravděpodobně by vám překážela při potřásaní rukou. Vybírejte proto vždy decentní variantu dámské kabelky.

Kabelka k teniskám na volný čas

Na závěr si řekneme, jakou kabelku nosit k teniskám. Základem je volit boty a kabelku ve stejném stylu. Zvolíte-li tenisky v zářivé barvě a lakovanou business kabelku, pravděpodobně moc chvály nesklidíte. Vsaďte raději na stejný materiál, vzor a nekombinujte kousky z různých ročních období. Zvolíte-li tenisky v jednoduchém stylu, můžete je doplnit džínami, tričkem, brašnou, shopperkou či crossbody kabelkou. K bílým teniskám, decentním džínám a bílé košili ležérně zastrčené do pasu překvapivě dobře ladí také tmavší jednoduché psaníčko do ruky nebo na řetízek.

Jak vyčistit látkovou, koženou nebo semišovou kabelku

Kabelky jsou poměrně namáhaným kouskem a snadno se zašpiní. Proto byste jim měla věnovat pozornost a pravidelnou údržbu stejně jako botám. Při volbě způsobu čištění a impregnace se vždy řiďte doporučeními výrobce. Opatrně zacházejte s chemikáliemi, které mohou kabelku nenávratně poškodit. Pokud se vám podaří více zašpinit drahou značkovou kabelku, svěřte ji raději do péče odborníkům.

Autor článku

Lenka Gazdová

Lenka Gazdová

Redaktor

„Jsem Lenka, původně prodejce a návrhář kuchyní, nyní již více než pět let copywriter a průvodce na ostrově Langkawi v Malajsii. Během té doby jsem nasbírala nespočet zkušeností s psaním článků z oblasti módy, životního stylu a cestování. Díky tomu dobře vím, jak si vybrat nejlepší cestovní kufr, sportovní batoh, trekové boty nebo třeba outdoorové vybavení. Testováním produktů trávím dlouhé hodiny a o tipy se pak dělím v recenzích, které dnes pomáhají statisícům lidí.“