Ahinsa shoes: Boty, které vznikají s filozofií nenásilí

Publikace: 05.08.2022

Fyzioterapeut Lukáš Klimpera, který stojí za značkou Ahinsa shoes, si zakládá na výrobě etické k lidem, zvířatům i přírodě. Jejich boty jsou výhradně veganské, s koženými si ale nezadají: díky inovativním materiálům, které Ahinsa používá, můžete nosit i boty ze stejné látky, ze které je vlajka zapíchnutá na Měsíci…

Značka Ahinsa shoes už je dnes v barefoot světě pojem. Jaké ale byly začátky? Pamatujete si první pár bot, který jste pod značkou Ahinsa ušili?

Začátky byly těžké, první prototyp jsem si doslova slepil sám doma na koleni. V botách se sice skvěle chodilo, ale vypadaly příšerně. Bylo jasné, že je musí dělat někdo, kdo tomu rozumí. Tady ve Zlínském kraji naštěstí ještě přetrvává obuvnická tradice, a tak, i když se zprvu české obuvnické firmy na naše požadavky dívaly jako na nesmysly, se mi nakonec podařilo najít šikovné ševce.

Žena upravuje plátěné barefoot balerínky Ahinsa shoes
Ahinsa shoes ručně vyrábí zkušení ševci v České republice a Chorvatsku

Ahinsá znamená nenásilí a úctu ke všemu živému. Proč zrovna tento název? Kde jste k němu vzal inspiraci?

Nenásilí a úcta ke všemu živému jsou naše hlavní principy. Zakládáme si na etické výrobě bez násilí na lidech, kteří boty i použité materiály vyrábějí, a na zvířatech. K výrobě bot tedy používáme jen ty nejkvalitnější certifikované materiály, které jsou čistě veganské. A samozřejmostí je také nenásilí na našem zdraví, Ahinsa shoes jsou navrženy fyzioterapeuty tak, aby v nich mohly nohy fungovat úplně přirozeně.

Největší inspirací mi bylo učení mého jógového mistra Paramhans Svámího Mahéšvaránandy a citlivý lidský přístup fyzioterapeutky Clary Lewitové, kterou jsem potkal při studiu na Karlově univerzitě.

Nabízíte dvě produktové řady, barefoot a komfort. Jaký je v nich rozdíl?

Řadu Comfort jsme navrhli speciálně pro začátečníky s barefoot a pro lidi, kteří si nechtějí zvykat na bosou chůzi. Komfortní boty poskytnou nohám dostatek prostoru pro přirozený pohyb a přitom díky speciální pěnové vložce a měkké podrážce chrání před ostrými dopady na patu.

Většina Comfort modelů jsou vlastně takové boty 2v1 – až si zdravou chůzi natrénujete, stačí vyndat komfortní stélku a máte plnohodnotné barefoot boty. Střídat mezi verzí Comfort a Barefoot tak můžete libovolně, třeba podle toho, po jakém typu povrchu máte v plánu chodit.

U barefoot obuvi se hodně dbá i na šířku boty. Je to tak i u značky Ahinsa?

Pokud vím, jako jediní nabízíme modely pro úzkou, standardní a extra širokou nohu. I jen dvě šířky boty má opravdu minimum výrobců. Výběr velikosti a doporučení vhodného modelu vychází právě z parametrů nohy zákazníka.

Na své si i u vás přijdou i ti, kdo preferují korkové podrážky a tvarovanou stélku, což u barefoot prodejců také není zrovna obvyklé. V čem všem je Ahinsa ještě tak výjimečná?

Snažíme se vyjít vstříc co nejvíce lidem a zkoušíme hledat i různé alternativy zdravé obuvi pro lidi, kterým se do „bosobot“ zatím úplně nechce – s tímto úmyslem vznikly právě korkové sandály nebo třeba tenisky Pura s lehce odpruženou podrážkou. Úspěch u zákazníků má také naše speciální kolekce bot Ahinsa in Love with Life. Všechny jsou vyrobené z recyklovaných materiálů, jeden z nich vzniká dokonce z kokosového odpadu! A takovou třešničkou na dortu je možnost výroby individuálního modelu na přání z vašich starých džín.

Žena si zavazuje Comfort tenisky Ahinsa shoes
Lehce odpružená podrážka tlumí dopady při špatném našlapování a je tak skvělá pro začátečníky s barefoot obuví

Kde se vzal váš nápad ušít lidem boty z jejich oblíbených džín? Jak tahle služba vlastně funguje?

Hledání nových materiálů, nápadů a způsobů výroby nás vždy velmi bavilo. Zkoušeli jsme a zkoušíme cokoliv, co má alespoň trochu smysl… Samozřejmě s maximálním ohledem na kvalitu, funkčnost a ekologii.  A džínsy toto naplno splňují, zákazník má navíc k botám úplně jiný vztah a rozvíjí to i povědomí o tom, že plno věcí může nadále fungovat, i když jsou „onošené“.

Služba funguje velmi jednoduše, pošlete nám své staré džíny a do 40 dnů Vám přijdou nové boty, které si vyberete.

Barefoot boty Ahinsa shoes vyrobené ze starých džínů
Své staré džíny můžete upcyklovat a proměnit v originální barefoot boty

Všechny materiály, ze kterých jsou Ahinsa boty ušity, jsou 100% veganské. Je v dnešní době těžké najít dodavatele prvotřídních veganských materiálů nebo je i za ty roky, co je Ahinsa na světě, vidět posun?

Posun je obrovský. Najít kvalitní veganské materiály bylo v době našich začátků dost náročné a vše bylo podmíněno obrovskými odběry (např. až 1 km materiálu). Nyní jsou tyto materiály mnohem dostupnější a jejich parametry se neustále zlepšují – proto si dnes můžeme dovolit nabídnout našim zákazníkům například i garanci nejlepšího (nejkvalitnějšího) nákupu.

Jak už jste říkal, šijete i z několika recyklovaných materiálů, který je váš nejoblíbenější?

Všechny jsou skvělé! Funkčními vlastnostmi vyhrává asi materiál Sunbrella. Výrobci této látky využívají odstřižky a přebytky z vlastní výroby. Tak vzniká látka dokonale prodyšná a tak odolná, že vydrží i na Měsíci. Opravdu je tam vlajka, kterou tu astronauti zapíchli.

Nejoblíbenější je ale recyklovaný textil (Phira) a recyklovaný kokosový materiál (Malai). Ten je výrobou tak zajímavý, že by to bylo na samostatný článek, ale ve zkratce: designérka Zuzana Gambošová našla způsob, jak zužitkovat vodu, která by jinak okyselovala půdu. Krmí s ní bakterie, které produkují celulózu. Tak vzniká nádherný a navíc 100% rozložitelný materiál.

 Barefoot boty Ahinsa shoes z recyklovaného textilu
Ekologické a pohodlné – to jsou recyklované tenisky Phira

Pokud byste měl vyzdvihnout jednu jedinou vlastnost, pro kterou by si zákazník měl rozhodně vybrat vaše boty, která by to byla?

Všechny vlastnosti našich bot se vlastně dají shrnout pod již zmiňované „ahinsa“ – nenásilí… K vlastnímu zdraví, ke zvířatům, k lidem a našemu okolí. :-)

Autor článku

Jana Chmelíková

Jana Chmelíková

Redaktor

„Studovala jsem češtinu a mým snem bylo živit se jednou psaním, což se mi i splnilo. Už pár let žiji místo v Praze v maličkém městě ve středních Čechách, kde se nedá koupit nic – a tak jsem se naučila víc než kdy dřív nakupovat na internetu. Znalost dobrých e-shopů a triků, jak nakupovat online, se stala mým denním chlebem. Miluju udržitelnost, zahradu, barefoot boty a pošťáka, který mi veze nový balíček.“