Zimní boty Xero Shoes Alpine: Testování, recenze, zkušenosti

Publikace: 03.12.2023

Klady

  • pěkný design a precizní provedení
  • dostatečně široké (pro normální až širší nohy)
  • vhodné pro vysoký nárt
  • příjemně hřejivé
  • odolné vůči vodě a nepříznivým povětrnostním podmínkám

Zápory

  • horší přilnavost na ledu

Zimní boty Xero Shoes Alpine mají své fanoušky po celém světě a nadchly i nás, proto jsme se je rozhodli vyzkoušet na vlastní kůži. Pečlivě jsme je prošlápli a zkušenosti sepsali do jednoho článku. Naše recenze odhaluje nejen jejich schopnost odolávat náročným podmínkám horského terénu, ale i schopnost poskytovat dokonalý komfort a bezpečnost v chladném počasí.

Objednávka

Zimní boty Xero Shoes Alpine jsou dostupné na oficiálních webových stránkách Xeroshoes.com a Xeroshoes.eu, případně u autorizovaných prodejců. Pokud při brouzdání internetem narazíte na jiné webové stránky s podobným názvem, jako jsou například Xeroshoessales.com nebo Botyxeroshoes.com, kde najdete tyto boty ve všech barvách, velikostech, a ještě navíc s výraznou slevou, jedná se pravděpodobně o podvodný e-shop, který se vás bude snažit okrást o soukromé informace nebo vás bude chtít jinak poškodit.

U takového obchodu se obvykle můžete setkat s lámanou češtinou, gramatickými chybami, nedostatečným obsahem nebo ohromnými slevami. Rovněž zbystřete v případě, že nebudete moct dohledat obchodní podmínky, kontakt nebo recenze od dalších zákazníků.

My jsme si pro nákup zvolili e-shop Xeroshoes.eu, kde si můžete vybrat jak dámskou a pánskou verzi, tak tři různé barvy – hnědou, šedou a černou. Na nás nejvíce zapůsobilo černé provedení, které je možné nosit k lyžařským nohavicím i k softshellovým či jiným outdoorovým kalhotám.

Hned poté bylo nutné vybrat správnou velikost. Ačkoliv se na webových stránkách výrobce dozvíte, že nabízí bezplatnou výměnu pro všechny objednávky v rámci EU, nechtěli jsme celý proces prodlužovat, proto jsme si pečlivě prostudovali přiloženou tabulku i doporučení, která uvádějí, že model Alpine odpovídá velikosti, kterou běžně nosíte. Jen je nutné dát pozor na to, že dámské a pánské modely mají rozdílné číslování.

Testovaná noha našeho mužského modela měří 26,3 cm na délku a 9 cm na šířku, má dominantní palec, normální přední část a úzký kotník, vybrali jsme proto pánský model ve velikosti 42, aby noha měla dostatečný nadměrek, a těšili se, až boty dorazí.

Internetový obchod Xeroshoes vám zásilku odešle prostřednictvím zásilkové služby GLS. Cena poštovného se pohybuje mezi 125 až 150 Kč. E-shop je transparentní, otevřeně informuje o odeslání zásilky a plní lhůty dodání, které uvádí na webu.

Balení

Po dvou dnech jsme již přebírali balíček od kurýra. Boty se nacházely v kartonové krabici s logem značky Xero Shoes a motem Live life feet first.

Uvnitř krabice jsme našli potisk s představením Xero bot, odkazy na sociální sítě i inspiraci pro upcyklaci krabice – v návodech stojí například: přenosný dům pro panenky, diorama, organizátor na recepty, organizátor bižuterie nebo naše asi nejmilejší – pelíšek pro kočku. Upřímně nás toto kreativní doporučení nadchlo a jednoznačně za něj dáváme palec nahoru.

Xero Shoes Alpine balení

Vzhled a komfort

Nakupování na internetu s sebou nese různé komplikace. Nejenže si daný kousek nemůžete vyzkoušet a osahat, ale často ani neodpovídá barva či velikost. To však nebyl případ Xero Shoes Alpine, které přesně odpovídaly fotografiím na webových stránkách a nenesly žádnou známku opotřebení ani vady.

Ušití bylo skutečně precizní. Boty na první pohled působily velmi bytelně a robustně, a tak nás příjemně překvapily svou nízkou hmotností a špičkovou ohebností do všech směrů.

Obuv nám na první pohled připomínala běžné konvenční pohorky. Pokud jste barefoot začátečník, rozdíl tedy pravděpodobně nepoznáte. To ovšem přestane platit v okamžiku, kdy si je nazujete. Špička boty je široká tak, že se vám do ní pohodlně vejdou všechny prsty. Nikde nic netlačí, nikde nic neřeže. Vnitřek je příjemně měkký a teplý.

Opatek je částečně zpevněný a zapínání na tkaničky lze dobře utáhnout, bota tedy sedí i v případě, že máte užší kotníky. Bonusem je vyjímatelná stélka pro ještě lepší kontakt s povrchem.

Xero Shoes Alpine

Hmotnost a velikost

Jak jsme již zmiňovali, boty nás zaujaly svou nízkou hmotností. Při vážení se na naší digitální kuchyňské váze objevilo méně než 417 g (jedna bota). Pokud to srovnáme s jinými lehkými zimními outdoorovými botami, jako jsou například Salomon X Ultra 4 Mid Winter, které váží cca 768 g, nebo Be Lenka Winter 3.0, jejichž hmotnost je 468 g, zjistíme, že takřka nemají konkurenci.

Rozměry uvedené na stránkách Xeroshoes sedí, velikost tedy přesně odpovídá. V botě zbylo zhruba 0,8 cm místa, což se hodí, aby noha mohla pracovat, a také v případě, že rádi nosíte silné zimní ponožky.

Velkou roli v přizpůsobivosti boty šířce chodidla hraje již zmiňované šněrování, které vede až do přední části boty, a tak umožňuje lepší roztažení v dolní části nártu.

Xero Shoes Alpine

Zateplení a nepromokavost

Vrchní část boty tvoří nylonový materiál s membránou, která poskytuje perfektní voděodolnost v podmáčeném terénu i ve sněhu. Důmyslně umístěný okopový pruh zajišťuje ochranu prstů před nárazy a značně prodlužuje životnost boty, čímž nabízí spolehlivou odolnost i v nejnáročnějších podmínkách.

A výrobce rozhodně nezklamal ani co se týče detailů: jazyk boty je sešit zhruba nad kotníkem, což výrazně minimalizuje riziko proniknutí vlhkosti při průchodu mělkými kalužemi či závějemi. U hlubších potoků už to pochopitelně chce opatrnost. Přes samotný svršek ale dovnitř nepronikne ani kapka.

Uvnitř boty najdete zateplenou polyesterovou podšívku, horní lem a jazyk jsou pokryté teplým fleecem. Celkový design tak poskytuje nejen dostatečné teplo, ale také zvyšuje pohodlí.

I při teplotách kolem minus 5 °C v nich bylo i v úplně běžných ponožkách teplo, jakmile teploty klesly pod minus 10 °C, bylo nutné přidat merino ponožky.

Xero Shoes Alpine

Podrážka

Gumová podrážka FeelTrue se pyšní oboustranným terénním vzorkem s dezénem zhruba 4 mm, který zajišťuje pevný a solidní grip na suchu, na mokrém povrchu i ve sněhu. I když tedy naše trasa vedla přes rozblácený úsek či uježděný sníh, na boty Xero Shoes Alpine bylo spolehnutí. Trochu hůř si vedly na ledu, kdy bylo potřeba trochu upravit styl chůze – tedy zkrátit krok.

Jako u všech barefoot bot je i u Xero shoes Alpine samozřejmostí nulový drop (žádný rozdíl mezi patou a špičkou), který udržuje chodidlo v přirozeném postavení a umožňuje správné držení celého těla.

A perfektní je také ohebnost do všech směrů, která noze umožňuje přirozený pohyb. Kromě toho nás potěšila záruka na podrážku, která by měla vydržet až 5 000 mil.

Xero Shoes Alpine

Závěrečné zhodnocení

Testování bot Xero Shoes Alpine probíhalo během října, listopadu a prosince 2023, a to zejména v prostředí Krušných hor. Byly s námi na samotném Klínovci, na Růžovém vrchu, u vodopádů Chomutovky i na dalších náročných trecích po lesích, prošly se mokrou trávou, bahnem, kalužemi i v závějích.

Jak můžete vidět, boty jsme tedy rozhodně nijak nešetřili, podrážka přesto vypadá stále jako nová. Pokud bychom měli boty porovnat s jinými barefoot kousky v našem botníku, jako jsou Vivobarefoot Tracker II FG nebo Lems Boulder Boot, tak jsou opravdu široké, velmi lehké, špičkově ohebné, kvalitně zpracované, dostatečně teplé a skvěle tlumí došlapy i na tvrdém městském povrchu, což se hodí nejen těm, kdo z různých důvodů nemají osvojený správný nášlap, ale i těm, kdo mají nějaké drobné deformity chodidla.

Ačkoliv se jedná spíše o boty do horského prostředí, využili jsme je i na pochůzky po městě. Bez problémů je lze tedy kombinovat jak s outdoorovými kalhotami, tak s džínami nebo casul kalhotami.

Cena se může zdát na první pohled vyšší, vzhledem ke kvalitě zpracování a veganským materiálům však ani ve srovnání s konkurencí není vysoká. Investovaných peněz tedy rozhodně nebudete litovat.

Autor článku

Dáša Veverková

Dáša Veverková

Šéfredaktor & Obsahový specialista

„Jsem Dáša – naivní snílek, který věří, že smyslem lidského života je pomáhat druhým. Vystudovala jsem obchodní akademii se zaměřením na právní činnost a několik let se pohybovala v sektoru služeb, díky tomu znám velmi dobře práva zákazníků i povinnosti prodejců. Od roku 2016 se věnuji online marketingu, konkrétně obsahové strategii a testování produktů. Mým cílem je publikovat články založené na vědeckých poznatcích, nezávislém průzkumu trhu a osobních zkušenostech.“