TOP 11: Nejlepší půjčovny svatebních šatů | Recenze, hodnocení a doporučení

Publikace: 03.02.2023

Půjčování svatebních šatů je u nás velmi populární a v posledních letech převládá. Důvodem není jen nižší cena, ale také praktičnost a snaha o udržitelnější způsob života. Většina žen totiž svatební róbu už nevyužije a buď si ji nechá na památku ve skříni, nebo ji časem prodá. Nabídky se ale pohybují jen okolo 40 % z původní ceny. Jiné je to samozřejmě s nadčasovými šaty z kvalitních materiálů, které jednou může zdědit vaše dcera, nebo dokonce vnučka.

Je lepší si svatební šaty půjčit nebo koupit?

Tuto otázku si pokládá většina nevěst. Jednoznačná odpověď však neexistuje. Obě možnosti mají spoustu výhod i nevýhod. Pojďme se tedy podívat, podle čeho se rozhodovat, abyste si svůj svatební den užila co nejlépe.

Obecně platí, že jednoduché šaty je lepší si koupit, zatímco zdobené a extravagantní modely se vyplatí půjčit. Souvisí to hlavně s jejich dalším využitím a samozřejmě také s cenou. Půjčení šatů vás vyjde levněji a je i mnohem šetrnější k planetě. V salonu máte navíc v ceně kompletní servis a zároveň si tam můžete půjčit i boty a další doplňky. Některé půjčovny nabízejí i dovoz a odvoz. 

Na druhou stranu musíte počítat s tím, že vám takové šaty nikdy nebudou sedět jako model šitý přímo na míru. Zároveň nevíte, kolik žen si šaty půjčilo před vámi. Počítat byste tedy měla také s tím, že mohou být mírně poškozené. A spousta nevěst má strach i z toho, aby šaty nezničily nebo nevrátily pozdě. Pokuty totiž bývají poměrně vysoké.

TIP: Pokud přemýšlíte ekonomicky a ekologicky, ale nechcete si šaty půjčovat, pořiďte si je z druhé ruky. Secondhand prodej je na vzestupu i v této oblasti, stačí se porozhlédnout v klasických secondhandech, na internetu i přímo v půjčovnách.

Kolik stojí půjčení svatebních šatů?

Ceny se hodně liší, záleží na stylu šatů, délce a materiálu. Velkou roli hraje i to, jestli vybíráte z aktuálních kolekcí, nebo vás zaujmou spíše nadčasové svatební šaty, které nepodléhají módním trendům.

Průměrně  za půjčení svatebních šatů zaplatíte 3 000 až 15 000 Kč. Ve většině salonů seženete pěkné šaty do 8 000 Kč. U prémiových modelů pak počítejte s cenou v řádu desítek tisíc.

Kolik stojí půjčení svatebních šatů?
zdroj: Unsplash

Nejlepší půjčovny svatebních šatů v Praze

Výběr nejlepší půjčovny svatebních šatů může být náročný, proto doporučujeme následující kroky:

 1. Definujte svůj styl: Před výběrem půjčovny byste měla mít jasno o tom, jaký styl šatů hledáte. Je důležité vědět, co vám sluší a co je pro vás pohodlné.
 2. Vyhledejte si recenze: Prozkoumejte recenze od předchozích nevěst, abyste získala představu o tom, jak se jednotlivé půjčovny starají o své zákazníky a jaké šaty mají v nabídce.
 3. Navštivte vybrané půjčovny: Navštivte vybrané půjčovny, abyste si mohla prohlédnout šaty a vyzkoušet si je. Zjistěte, jakým způsobem jsou šaty udržovány před a po půjčení.
 4. Vyberte si včas: Rezervujte si svatební šaty včas, abyste měla jistotu, že budou k dispozici v den vaší svatby.
 5. Zvažte svůj rozpočet: Zjistěte, jaký je váš rozpočet a zvažte, které půjčovny nabízejí šaty v cenovém rozpětí, které vám vyhovuje.

1. Studio Agnes

Velký výběr šatů i doplňků nabízí svatební salon Agnes, který sídlí na Praze 5. Na webu všechny modely nenajdete, proto je lepší s konkrétním výběrem počkat na návštěvu půjčovny. Milý a profesionální personál vám navíc poradí a zajistí veškeré úpravy, čištění šatů po vrácení apod. To vše máte v ceně, která se pohybuje od 11 000 do 15 000 Kč. A pozor, neplatíte ani za první zkoušku. Další poplatky si salon účtuje pouze za dodatečné zkoušky, opravy nebo pozdní vrácení. 

Kladné recenze mnoha zákaznic dokazují, že v této půjčovně budou spokojené i ty nejnáročnější nevěsty. A dobrou zprávu máme i pro milovnice slev – Salon Agnes pořádá výprodeje starších kolekcí i několikrát ročně a ceny jsou velmi příznivé.

Adresa: Plzeňská 1125/160, 150 00 Praha 5

Klady

 • zákaznický servis na vysoké úrovni
 • zkouška zdarma
 • pravidelné výprodeje

Zápory

 • všechny šaty nejsou na webu
 • další zkoušky za poplatek

2. Svatební salon Elody

Tento salon není půjčovnou, ale showroomem svatebních šatů, které si můžete zakoupit. Buď si je za vyšší částku necháte ušít přímo na míru, nebo vám personál jen upraví stávající model. Návštěva určitě stojí za zvážení, protože ceny nejsou o tolik vyšší než v půjčovnách. Pohybují se od 10 000 do 40 000 Kč, většinou ale nezaplatíte více než 20 000 Kč. Na zkoušku se můžete objednat i e-mailem, otevřeno je pouze ve všední dny.

Pokud si v salonu svoji svatební róbu vyberete, zkouška není zpoplatněná. Jinak platíte 500 Kč / 60 minut, případně 1 190 Kč / 90 min za VIP servis s Proseccem. Stovky pochvalných recenzí svědčí o svatebním servisu na té nejvyšší úrovni a i my můžeme salon Elody jen doporučit.

Adresa: Na Dělostřílnách 1060/4, 160 00 Praha 6

Klady

 • nádherné prostředí
 • špičkový servis
 • možnost ušití šatů přímo na míru

Zápory

 • pouze nákup, bez možnosti zapůjčení
 • vyšší ceny

3. Sofia ateliér

Pokud hledáte svatební salon v centru Prahy, navštivte Sofia Ateliér. Jeho majitelka Petra Králová si potrpí na kvalitu a špičkový servis a velmi dobře se vyzná v módních trendech. Ve svém salonu nabízí k zapůjčení zhruba stovku šatů s cenami již od 9 tisíc korun.

Otevírací doba není pevně daná, na zkoušku je nutné se objednat telefonicky nebo e-mailem. A tentokrát potěšíme i mimopražské nevěsty, pobočku této půjčovny totiž najdete i na Kladně. 

Adresa: Spálená 51, Praha 1 110 00

Klady

 • krásné prostředí
 • poloha přímo v centru Prahy
 • osobní přístup

Zápory

 • salon nemá pevnou otevírací dobu

4. Svatební salon Maya

Markéta Hartmannová původně tento salon založila v Mostě, ale později otevřela i pražskou pobočku, o které dnes bude řeč. Nachází se jen 100 metrů od metra Pražského povstání a má otevřeno i v sobotu. Zkoušky jsou zdarma, pokud si tedy nevyberete prémiový servis, který stojí 500 až 1 900 Kč/hod.

K dispozici jsou stovky šatů převážně od amerických značek. Pokud vám tedy nevyhovuje francouzský či italský styl, který u nás nabízí většina půjčoven, tady jste na správné adrese. Cenově se bez problému vejdete do 16 000 Kč. Škoda jen, že na e-shopu nenajdete ceny ani dostupné velikosti. Jinak nemáme co vytknout.

Adresa: 5. května 853/29, 140 00 Praha 4

Klady

 • všechny zkoušky zdarma
 • možnost VIP servisu
 • velmi stylové a originální šaty

Zápory

 • na webu chybí informace o dostupných velikostech a cenách

5. Svatební centrum Adina

Jedním z největších a nejznámějších svatebních salonů je určitě Svatební centrum Adina, který získal název podle slavné české herečky Adiny Mandlové. Úspěšně funguje už 27 let a má hned dvě pobočky, v Letňanech a na Pankráci. Oblíbí si ho i pracovně vytížené nevěsty, protože má otevřeno také o víkendu. 

Najdete tu stovky modelů nejrůznějších typů. Zvolit můžete splývavé modely, princeznovské šaty, boho styl i krátké střihy a poměrně široký je i výběr pro těhotné. Celý katalog včetně informacích o ceně a velikosti je na webu. Jen materiálové složení chybí. Samotné půjčení šatů vás vyjde zhruba na 15 000 Kč a je nutné platit v hotovosti. Nejprve ale samozřejmě stačí záloha.

Za každou zkoušku zaplatíte 500 Kč/hod, ale zase máte jistotu skvělého zákaznického servisu. Teplý nápoj nebo sklenka sektu jsou samozřejmostí stejně jako komplexní péče o šaty před i po zapůjčení.

Adresa:

 • Letňany: Tupolevova 747, 190 00 Praha 18
 • Pankrác: 5. května 29, 140 00 Praha 4

Klady

 • velký výběr na dvou pobočkách
 • otevřeno i o víkendu
 • možnost VIP zkoušky

Zápory

 • na webu chybí popis materiálů
 • omezené možnosti platby

6. Svatební salon San Veritá

Na Praze 4 najdete i svatební salon San Veritá, který nabízí široký výběr evropských a amerických značek. Vybere si tu tedy každá nevěsta. Ceny jsou nejnižší ze všech námi testovaných půjčoven. Začínají už na částkách okolo 3 000 Kč, ale to neznamená, že by šaty nebyly dostatečně kvalitní a originální. A několik luxusních modelů s půjčovným nad 15 000 Kč tu najdete také. Velikosti bohužel na webu nejsou.

Otevírací doba je omezenější, bez objednání můžete salon navštívit v pondělí nebo středu. Po telefonické domluvě vám personál rád vyjde vstříc i v ostatních všedních dnech. Cena zkoušky je 300 Kč/hod, ale při závazné rezervaci vám bude částka vrácena zpět.

Adresa: V Horkách 1407, 140 00 Praha 4

Klady

 • nejnižší ceny
 • široká nabídka (americké i evropské značky)
 • skvělá dostupnost

Zápory

 • omezená otevírací doba
 • placená zkouška

7. Svatební salon Svatba snů

Tento svatební salon můžete navštívit od pondělí do soboty. Pro jistotu se ale raději objednejte. Až po telefonické domluvě také zjistíte, jak se pohybují ceny za půjčení šatů. Na webu najdete informace o materiálu, dostupné velikosti a barvě. Vybírat můžete z více než 400 šatů mnoha velikostí i stylů. 

Pro odvážné nevěsty jsou tu krátké nebo částečně průhledné šaty, na své si ale přijdou i minimalistky a milovnice princeznovských rób. Navíc salon nezapomíná ani na těhotenské modely.

Adresa: Sokolská 41, 120 00 Praha 2

Klady

 • dostupnost šatů v různých velikostech
 • možnost zakoupení šatů
 • kvalitní materiály

Zápory

 • méně doplňků, jako jsou vlečky a šperky, k zapůjčení

8. Svatební dům Nuance

Pokud si chcete ve svůj velký den dopřát něco extra, doporučujeme Svatební dům Nuance. Ceny za půjčení jsou sice vyšší (zhruba od 18 000 do 26 000 Kč). Za krásné šaty od luxusních značek španělských a italských značek ale stojí za to si připlatit. Najdete tu jen nejnovější kolekce a nechybí ani prémiová kolekce od návrhářky Very Wang

O vysoké úrovni tohoto svatebního salonu svědčí i dokonalý servis, stovky kladných hodnocení a popularita mezi českými celebritami. K šatům si tu samozřejmě můžete půjčit i obuv a další doplňky. Otevřeno je od pondělí do soboty, ale na zkoušku je potřeba se objednat.   

Adresa: Národní 23, 110 00 Praha 1

Klady

 • luxusní salon oblíbený u známých osobností
 • velkých výběr prémiových kolekcí
 • skvělá dostupnost

Zápory

 • vyšší ceny

9. Půjčovna svatebních šatů Go Home

Jak už název napovídá, velkou výhodou této půjčovny je dovoz až domů. Obzvlášť během svatebních příprav se taková úspora času hodí, službu si tedy chválí více než 90 % zákaznic. Zároveň jsou nadšené i z obrovského výběru. 

K dispozici je neuvěřitelných 1 500 modelů ve velikostech 32 až 54. Dostupné varianty jsou uvedeny na e-shopu. Jen bychom doplnili ještě materiálové složení. A skvělou zprávu máme i pro nevěsty z nízkým rozpočtem, ceny jednoduchých neznačkových modelů začínají už na 5 000 Kč. Otevřeno je každý všední den a za zkoušku nic neplatíte, jen se musíte předem telefonicky objednat. 

Adresa: Ocelářská 21, Praha 9 190 00

Klady

 • široký výběr šatů
 • příznivé ceny
 • dovoz až domů

Zápory

 • na webu chybí popis materiálů

10. Kristýniny šaty

Tato půjčovna funguje teprve několik let, ale za tu dobu si ji už oblíbily stovky zákaznic. Pronájem šatů stojí zhruba 12 000 až 19 000 Kč. V ceně je komplexní servis, úpravy i čištění. Všechny zkoušky máte zdarma, a to v úplném soukromí bez dalších zákaznic. Stačí se objednat.

V nabídce je mnoho velikostí a nechybí ani kategorie pro plus size nevěsty. Vše je uvedeno přímo na webu. Zároveň tu zakoupíte většinu potřebných doplňků.

Adresa: Štverákova 2777/22, 193 00 Praha 20

Klady

 • široký výběr šatů pro různé typy postav
 • všechny zkoušky zdarma

Zápory

 • vyšší ceny
 • horší dostupnost

11. Svatební salon White day

Pokud to máte blízko na Vinohrady, můžete využít služby svatebního salonu White Day, kde najdete nejen milý a ochotný personál, ale také jedinečné svatební šaty, které jsou úžasně pohodlné. Salon je výhradním prodejcem značky Rara Avis, v sortimentu však nechybí i kousky dalších předních světových značek svatební konfekce.

Na webu jsou k dispozici krásné fotky několika desítek šatů všech stylů od romantických přes boho až po minimalistické. A půjčit si samozřejmě můžete i svatební doplňky. Informace o cenách a velikostech jsou spíše obecné. Personál vám je sdělí do telefonu při objednávce. Za zkoušku zaplatíte 400 Kč/hod. Tato částka vám nebude účtována v případě, že si šaty rezervujete v první den zkoušky. Otevřeno je od pondělí do soboty, ale schůzku si určitě domluvte předem, abyste měla maximální soukromí.

Adresa: Vinohradská 839/15, 120 00 Praha

Klady

 • dobrá dostupnost
 • možnost VIP zkoušky
 • velký výběr šatů

Zápory

 • na webu chybí informace o cenách, velikostech i materiálech

Poznejte nejkrásnější svatební šaty

Chcete vědět, ve které zemi mají nejkrásnější svatební šaty? Myslíte si, že je to Česká republika, Indie nebo třeba Ukrajina? Přesvědčte se sami v našem článku.

Autor článku

Dana Halušková

Dana Halušková

Redaktor

„Jmenuji se Dana. Vystudovala jsem bohemistiku a dlouhé roky jsem se věnovala modelingu. Díky tomu jsem poznala spoustu designérů i jejich náročné řemeslo a pozadí módního byznysu. Začala mě tedy lákat práce fashion redaktorky, které se dnes i díky Modiu mohu věnovat. Naplňuje mě psaní odborných článků i recenzí a moc ráda dělám také rozhovory. Zaměřuji se hlavně na udržitelnost, secondhandy, lokální značky a kvalitu materiálů, ale poradím si s jakýmkoli tématem.“