Ve které zemi mají nejkrásnější svatební šaty? Posuďte sami

Publikace: 27.05.2022

Naše tradiční představa bílých svatebních šatů pro nevěstu a černých pro ženicha je na hony vzdálená tomu, co můžete vidět v jiných zemích, kde oblečení na jeden z nejdůležitějších dnů v životě hýří barvami a ozdobami. Ostatně, posuďte sami, které šaty z našeho výběru jsou ty nejkrásnější.

Indie

Indická svatba se skládá ze tří samostatných událostí a obvykle trvá tři dny. Indky na ni nejčastěji oblékají sárí v červené barvě, která je symbolem vášně, štěstí, radosti a prosperity. Chybět nesmí ani velké množství výrazných zlatých šperků a zdobení rukou hennou.

zdroj: Pinterest

Nigérie

V Nigérii žije kolem 250 etnických skupin hovořících stovkami různých jazyků a nářečí, svatební šaty se tak liší dle regionu, náboženství a původu. Spojovacím prvkem napříč celou zemí jsou výrazné barvy a Gele – šátek na hlavě, který je nepostradatelnou součástí tradičního oblečení.

zdroj: Pinterest

Ghana

Ghanské ženy, které oblékají výrazně barevné svatební šaty, by naši bílou nejspíš považovaly za nudnou. Výrazné barvy jsou kombinované s neméně výraznými vzory, přičemž každá rodina má vždy svůj vlastní vzor látky.

zdroj: Pinterest

Mongolsko

Ženy i muži v Mongolsku nosí Deel, tradiční oděv ze vzorovaného hedvábí, který oblékají Mongolové a další kočovné kmeny již po staletí. Střihy a vzorování se liší dle jednotlivých etnik, kterých je v Mongolsku více než 20.

zdroj: Pinterest

Japonsko

Japonské svatební šaty v sobě nezapřou japonský smysl pro jednoduchost a střídmost. Nevěsty oblékají bílé kimono symbolizující čistotu a panenství, po obřadu se pak převléknou do kimona červené barvy, která je symbolem štěstí.

zdroj: Pinterest

Kazachstán

Žádná nevěsta v Kazachstánu se neobejde bez Saukele, vysokého špičatého klobouku se závojem, který je nejdražším prvkem celého svatebního outfitu. Bohatě zdobené Saukele je typickým kouskem kazašského folkloru a vyrobit ho vyžaduje obrovskou dávku zručnosti. Obvykle se proto vyrábí dlouho předtím, než dívky dosáhnou věku na vdávání.

zdroj: Pinterest

Skotsko

Skotské nevěsty nosí bílé šaty, po obřadu si pak přes sebe přehodí šátek v barvě kiltu svého manžela jako symbol pro přechod do nové rodiny. Samotné kilty jsou vyrobeny z kostkované látky (tartanu), přičemž vzory se vždy liší dle jednotlivých skotských rodů. Nepostradatelnou součástí pánského outfitu je také kiltpin – dlouhé vlněné podkolenky, sporran – kapsář na řetízku a sgin dubh – dýka.

zdroj: Pinterest

Ukrajina

Huculové jsou východoslovanské etnikum žijící již po staletí na úpatí Karpat na hranicích Ukrajiny a Ruska. Mají vlastní jazyk, nářečí a kroje, mezi které patří i tradiční folklorní svatební šaty s bohatým vyšíváním a zdobením.

zdroj: Pinterest

Rumunsko

I Rumunsko má řadu etnických skupin s vlastními jazyky, zvyky a kroji. Jedním z nich je etnikum z regionu Oas, které se nachází v severozápadní části Transylvánie. Tradiční svatba může trvat až tři dny a na organizaci, jež zahrnuje přípravu věna, oblečení a svatební vlajky a výběr kmotrů, se podílí rodiny obou snoubenců i snoubenci samotní.

zdroj: Pinterest

Gora

Lidé z Gora, regionu ležícího v oblasti mezi Makedonií a Kosovem, se formálně hlásí k islámu, jejich tradice však zahrnují řadu pohanských zvyků. Nevěsta se do domu ženicha vydává v doprovodu rodiny na šátkem zahaleném koni, nejtypičtější je ovšem bílý make-up s ornamenty.

zdroj: Pinterest

Čína

Číňané jsou velice pověrčiví, a tak není divu, že jsou jejich svatební šaty v červené barvě, která by se bez nadsázky dala označit jako barva národní. Červená barva dokáže dle čínských pověr odhánět zlé duchy a je symbolem štěstí a prosperity. Neméně důležitý je také výběr data svatby – svatba nesmí probíhat ve dnech a měsících, které jsou považovany za nešťastné. 

zdroj: Pinterest

Maďarsko

Maďarské folklorní svatební šaty jsou podobně jako ostatní slovanské kroje bohatě zdobené výšivkami s květinovými vzory, chybět nesmí ani vysoká čelenka a pořádná vrstva spodniček.

zdroj: Pinterest

Norsko

Norská tradiční svatba je malou událostí v úzkém kruhu rodiny a přátel, ze které obvykle bývají vyloučené děti – pokud se nejedná o děti nastávajících snoubenců. Svatební kostým se nazývá Bunad a lze ho nosit i na jiné sváteční příležitosti, například křtiny.

zdroj: Pinterest

Peru

Další barevné svatební šaty najdete v Peru. Skládají se z tkaného ponča, sukně a klobouku. Ten je obvykle zdoben střapci a barevnou folklorní výšivkou.

zdroj: Pinterest

Keňa

Tradiční masajská svatba by se neobešla bez složitých náhrdelníků, náušnic a čelenek z pestrobarevných korálků. Ty může nevěsta předvést v celé své kráse při noční slavnosti zvané Kumpamba, na kterou dotyčná sundává svůj závoj. 

zdroj: Pinterest

Polsko

Folklorní svatební šaty našich sousedů jsou zdobené výšivkou a jejich nepostradatelnou součástí je „Oczepiny“ – závoj, jehož sundavání je jednou z nejstarších svatebních polských tradic. Odstranění závoje probíhá obvykle o půlnoci a symbolizuje první noc nevěsty jako vdané ženy.

zdroj: Pinterest

Indonésie

Indonésie je nejrozsáhlejší souostroví na světě – ostrovů je zde přes 17 000, z čehož obydlených je cca 6 000 z nich. Vzhledem k odlehlosti a izolovanosti má každý z nich svá specifická etnika, kulturu, náboženství a svatební zvyky. Nejtypičtějším oblečením pro ženy je Kebaya, hedvábné šaty zdobené výšivkou a brokátem, které jsou doplněny spoustou zlatých šperků a velkorysou čelenkou. 

zdroj: Pinterest

Maroko

Princeznovské svatební šaty, které jako by vypadly z pohádek Tisíc a jedna noc, najdete v Maroku – nevěsta jich během dne vystřídá hned několik. Všechny z nich se pyšní vzory, jež reprezentují marockou kulturu z různých regionů. Hlavní důraz je samozřejmě kladen na tradiční ornamenty a barvy z místa původu ženicha a nevěsty.

zdroj: Pinterest

Uzbekistán

Svatba v Uzbekistánu je obrovskou událostí, na které byste napočítali i 400 hostů. K zásnubám dochází velice brzy, dle tradic stačí páru pouze dvě schůzky. Na třetí schůzce se již žádá o ruku, načež přichází na řadu svatební přípravy a svatba samotná. Tradičně platí za svatbu muž, v dnešní době se však tato tradice pomalu opouští a rodiny náklady sdílejí.

zdroj: Pinterest

Rusko

V Rusku se oslav opravdu nebojí – jejich svatby mohou trvat až týden! Tradiční svatební šaty jsou červeno-bílé, chybět nesmí ani speciální čelenka v kovovém rámu, která je zdobena korálky a vyšívaná zlatou nití. Detaily čelenky i samotných šatů se liší dle jednotlivých regionů.

zdroj: Pinterest

Autor článku

Lenka Gazdová

Lenka Gazdová

Redaktor

„Jsem Lenka, původně prodejce a návrhář kuchyní, nyní již více než pět let copywriter a průvodce na ostrově Langkawi v Malajsii. Během té doby jsem nasbírala nespočet zkušeností s psaním článků z oblasti módy, životního stylu a cestování. Díky tomu dobře vím, jak si vybrat nejlepší cestovní kufr, sportovní batoh, trekové boty nebo třeba outdoorové vybavení. Testováním produktů trávím dlouhé hodiny a o tipy se pak dělím v recenzích, které dnes pomáhají statisícům lidí.“