Školní batoh Topgal Elly: Testování, recenze, zkušenosti

Publikace: 06.12.2023

Klady

  • kvalitní materiál
  • velký výběr designů
  • možné vybrat penál se stejným designem jako batoh
  • přehledné členění
  • kapsička na drobnosti
  • dobře padne na záda

Zápory

  • karabina na klíče se špatně zavírá
  • v zadní kapse by mohlo být pevnější polstrování

Oblíbeným vánočním dárkem pro předškoláky je v mnoha rodinách školní batoh či aktovka. Vybrat ten správný ale není vůbec jednoduché: každé dítě je jinak velké a má jiné potřeby. Děti, které s sebou do školy budou nosit rovnou i pomůcky na odpolední kroužky a záhy se na ně i dopravovat samy, potřebují jinak velký batoh než ty, které rodiče mohou vozit od dveří ke dveřím. Abychom vám vybírání trochu usnadnili, dali jsme jeden z nejoblíbenějších českých batohů – Topgal – vyzkoušet jedné sedmileté školačce, zeptali se jí, co na něm oceňuje a technické provedení batohu zhodnotili i z rodičovského pohledu. Dopředu vám můžeme prozradit, že se do něj vejde i opravdu velká svačina!

Objednávka

Batohy českého výrobce Topgal jsou k dostání na stránkách Topgal.cz i u mnoha dalších prodejců. Ostatně, když si prohlédnete nabízené modely a pak se projdete kolem školy, zjistíte, že tato značka je u českých školáků – nebo minimálně jejich rodičů, opravdu oblíbená: potkáte je totiž na každém rohu, a to nejen ty prvostupňové, z nichž jsme jeden zkoušeli i my.

My jsme pro nákup zvolili oficiální e-shop a batoh s motivem hor pro jednu sedmiletou horolezkyni a horochodkyni, která aktuálně chodí do druhé třídy, jsme objednali tam. Jedná se o model ELLY 23014, vzor se jmenuje Hory a aby test byl kompletní, zvolili jsme set large, tedy včetně penálu, pláštěnky na batoh a síťovaného sáčku na bačkory.

Batoh je prezentován jako vhodný pro 1.–3. třídu a velikostí tomu určitě odpovídá. Naše druhačka aktuálně měří 128 cm a batoh je na ni velký tak akorát. Pokud máte drobné dítko, které do školy půjde třeba v čerstvých 6 letech, určitě batoh nejdřív vyzkoušejte, jestli na něj nebude příliš velký – pro naši modelku by byl při nástupu do první třídy větší, než je vhodné. Batoh byl odeslán vzápětí po objednávce, poštovné bylo zdarma a balíček doručil kurýr GLS.

Balení

Batoh s příslušenstvím dorazil zabalený do klasického poštovního igelitového pytle potištěného logem Topgalu a firemními slogany. Sáček je udělaný tak, abyste jej bez obtíží mohli použít ještě jednou, ať už k vrácení nepadnoucího zboží nebo na jinou svoji zásilku: uvnitř je ještě jeden samolepicí pásek, kterým jej před odesláním snadno uzavřete.

Uvnitř bylo v jednotlivých baleních všechno objednané zboží a dárek: obálka s dvěma archy vánočních samolepek, linkovaným sešitem s originálním designem, balíčkem prskavek, rozvrhem hodin a dvěma bonbony.

Školní batoh Topgal Elly Hory

Vzhled a rozčlenění

Původní školní batoh naší tehdy prvňačky se lišil snad úplně ve všem: byl pouze jednokomorový, stahoval se na tkaničku se zdrhovadlem, měl klopu, která se zavírala na dvě přezky. Ve velké komoře bylo pak u zádové části polstrování s přihrádkou na velké sešity nebo klidně malý notebook.

Oproti tomu batoh Topgal má dvě komory, každá se zapíná na zip se dvěma jezdci: hlavní zadní na sešity a učebnice, o něco menší střední, ve které je i síťovaná kapsička na drobnosti jako telefon nebo peněženka. Vepředu je ještě hluboká kapsa s poutkem na připnutí klíčů.

Přiznáváme, že z tohoto členění jsme u malého školáka měli trochu obavy, ukázaly se ale jako naprosto liché: dítě si v nich velmi rychle udělalo vlastní systém a naopak si pochvaluje, že se v batohu mnohem lépe orientuje a celkově vše lépe a rychleji najde. A stejně tak si pochvaluje i vnější boční kapsy na lahev s pitím a horolezeckou karabinu jako přívěsek na jednom ze zipů.

Na co jako rodič při výběru nejspíš nepřijdete, je fakt, že se podle naší školačky mnohem rychleji zapíná (přezky na starém batohu ji zdržovaly) a hlavně: díky tomu, že batoh má dvě poutka, tak jej za to užší dítě snadno pověsí na lavici, ze které nemá tendence padat, a za to širší se silikonovým krytím se pohodlně nosí i dospělému v ruce. A pokud jej potřebujete odložit na zem, ani tam se nezhroutí: batoh dobře drží tvar, dno je z pravdu odolného materiálu a batoh je vybaven i praktickými plastovými nožičkami.

Školní batoh Topgal Elly Hory
Školní batoh Topgal Elly Hory
Školní batoh Topgal Elly Hory
Školní batoh Topgal Elly Hory

Váha, materiál a nepromokavost

Z technických údajů k batohu vyplývá, že má objem 23 litrů, uváděné rozměry 41 × 21 × 30 cm víceméně sedí, batoh se vzhledem ke své plastičnosti špatně přeměřuje. Samotná zádová část má rozměry 41 × 28 cm, zbylé tři přidávají švy. Váha 950 g odpovídá, naše (nekalibrovaná) osobní váha naměřila 950 g. Během testování si batoh stihl vyzkoušet průtrž mračen bez nasazení pláštěnky i pořádnou chumelenici a ani v jednom případě jeho povrch, který se chlubí odolným zátěrem, opravdu neprovlhl.

Školní batoh Topgal Elly Hory

Reflexní prvky a anatomičnost

Co si rozhodně zaslouží pochvalu, je propracovaný zádový systém, který na dětská záda dobře padne, i výškově nastavitelný hrudní pásek s přezkou.

Anatomicky tvarované ramenní popruhy jsou ve spodní části jištěné poutkem a opatřené magnetkou, aby nikde nepřekážely, nahoře jdou díky stahovacím přezkám dostatečně regulovat, aby byl batoh dostatečně dotažený. A co je ještě lepší: ani stahovací části popruhů v přezkách nekloužou a dobře drží ve zvolené poloze, přitom jej ani dítě nemá se svojí malou silou problém přitáhnout nebo povolit dle svých potřeb.

Kvitujeme i dostatek reflexních prvků na těle batohu i popruzích: dítě je dobře vidět zepředu i zezadu. Na popruhy v přední části boků jde v případě potřeby zvenku připevnit i třeba karimatku atd. Zkrátka: certifikát kvality ITC nemá tento batoh náhodou!

Vůči batohu jako takovému tak máme jen dvě výtky. Jedna z nich se týká karabiny na připnutí klíčů či čipu. Samotná plastová karabina se obtížně zapíná a poutko v batohu je příliš malé na to, aby se na něj dala pohodlně přicvaknout – alespoň na to si školačka stěžovala. Druhá výtka je spíš rodičovská: v hlavní, zadní komoře nám chybí ona polstrovaná kapsa na notebook/velké sešity. Lépe by v ní seděly a zejména malé sešity by se nehrnuly tolik na dno.

Školní batoh Topgal Elly Hory

Závěrečné zhodnocení

Testování batohu Topgal Elly probíhalo po celý listopad 2023. Od prvního dne po doručení byl v plném zápřahu školou povinné akční hrdinky, která do něj kromě školních pomůcek a velké svačiny v podstatě vždy snadno umístila i sáček s věcmi na kroužek plavání nebo horolezení, takže nemusela nic nosit zvlášť v ruce.

Batoh s ní absolvoval více než čtyři týdny dennodenního používání ve škole i volném čase a navzdory ne zrovna ohleduplnému zacházení si nenese ani jeden jediný šrám. Zipy se zavírají hladce a nikde nedrhnou, členění i velikost odpovídá potřebám žáka prvního stupně.

Cena za školní batoh atakující 2 000 Kč sice není nejnižší, ale v kontextu jiných značek podobně kvalitních batohů je srovnatelná. Takže až budete vybírat batoh pro toho vašeho školáka, volbou Topgalu rozhodně nic nezkazíte: naše druhačka je z něj naprosto nadšená a za rodiče musíme říct, že my také.

Autor článku

Jana Chmelíková

Jana Chmelíková

Redaktor

„Studovala jsem češtinu a mým snem bylo živit se jednou psaním, což se mi i splnilo. Už pár let žiji místo v Praze v maličkém městě ve středních Čechách, kde se nedá koupit nic – a tak jsem se naučila víc než kdy dřív nakupovat na internetu. Znalost dobrých e-shopů a triků, jak nakupovat online, se stala mým denním chlebem. Miluju udržitelnost, zahradu, barefoot boty a pošťáka, který mi veze nový balíček.“