Recenze dětských zimních barefoot bot Be Lenka Panda: jak obstály v našem testování?

13.12.2021

Klady

 • nízká hmotnost
 • široký prostor pro prsty
 • tenká a flexibilní podrážka
 • všitý jazyk proti sněhu
 • zapínání na suché zipy

Zápory

 • vhodné pouze pro nízký nebo normální nárt

Ještě před pár lety bylo téměř nemožné sehnat opravdu široké dětské boty na zimu, které by byly zároveň dostatečně pružné, lehké a bez vyvýšené paty. Tuto „díru na trhu“ však začali rychle zaplňovat výrobci barefoot obuvi. V Modio.cz nás zajímalo, jak takové barefooty vlastně fungují a v čem spočívají jejich výhody. Proto jsme se rozhodli jedny takové barefoot boty otestovat. Konkrétně jsme si vybrali dětské zimní barefoot boty Panda – Blue od značky Be Lenka. Jak obstály? To se dozvíte v následujících řádcích.

Jestliže mladou a progresivní značku Be Lenka ještě neznáte, pak pro vás máme několik faktů:

 • Značka Be Lenka vznikla v roce 2017 na Slovensku.
 • První sortiment tvořily šátky a nosítka na nošení dětí.
 • Společnost používá lokální suroviny a plně podporuje tradiční lokální výrobu – veškeré výrobky vznikají na Slovensku a v České republice.
 • Všechny barefoot boty jsou vyráběny udržitelným způsobem a s láskou k přírodě.
 • Firma si zakládá na otevřené komunikaci a férových podmínkách pro zaměstnance.

Jaké jsou podnikatelské sny značky Be Lenka, jak dlouho trvá výroba jednoho modelu bot nebo na co se mohou zákazníci v nadcházející době těšit, se dozvíte v našem rozhovoru – Be Lenka: Naše ambice jsou velké, chceme se stát jedničkou na světovém trhu.

www.belenka.cz

Balení

A teď zpátky k naší recenzi. Společnost Be Lenka nám boty zaslala v papírové krabici, bez zbytečných plastových pásek či plastových výplní. Balení se tedy nese zcela v duchu zero waste. Pokud šetříte přírodu stejně rádi jako my, budete nadšeni. Uvnitř krabice se nacházel návod na údržbu, který vám poskytne detailní přehled o tom, jak pečovat o boty z různých druhů materiálů.

Dětské zimní barefoot boty Be Lenka Panda Blue

Vzhled a komfort

Dětské boty Panda si můžete vybrat přesně ve čtyřech barevných provedeních a jedenácti různých velikostech. Nabídka začíná velikostí 25 a končí velikostí 35. My jsme pro našeho malého testera vybrali modré provedení ve velikosti 34, která odpovídá chodidlu o šířce 8,3 cm a délce 21,8 cm. Pokud jste již někdy vybírali dětské boty, pak vás pravděpodobně nepřekvapí fakt, že k celkové délce chodidla dítěte je ještě nutné připočítat nadměrek 1 cm, což zajistí, že nožka nebude nijak utlačována a bude moct pracovat tak, jak zamýšlela příroda.

Již po otevření krabice nám bylo jasné, že tato recenze bude jedna radost. Na první pohled nás zaujalo vysoce precizní provedení bot i svěží a moderní vzhled, díky kterému k nim chlapci mohou nosit džíny, softshellové kalhoty nebo třeba zateplené šusťáky v různých barvách. Výborně se hodí jak na nošení do školky či školy, tak na procházky, dětská hřiště nebo do města.

Dětské boty Panda Blue samozřejmě splňují veškeré náležitosti barefoot obuvi. Jsou lehké, pružné, mají dostatek prostoru pro prsty a nulový drop neboli žádný rozdíl mezi patou a špičkou, což zlepšuje celkové držení těla.

Svršek bot je vyroben z kvalitní přírodní kůže Nappa, která je pověstná svou měkkostí, jemností a současně velkou odolností proti vodě. Vnitřek boty je tvořen na dotek velice příjemnou imitací ovčí vlny a merino vlnou.

Vulkanizovaná guma na podrážce zajišťuje, že dítě neuklouzne ani na mokrém či zledovatělém povrchu. Zodpovědná je rovněž za vysokou flexibilitu, botu lze bez větších problémů ohnout příčně i podélně a při ohybu neklade žádný odpor. Zajímá-li vás tloušťka podrážky, je to přesných 6 mm, což při chůzi zabezpečuje maximální kontakt s povrchem.

Špička boty je kulatá a dostatečně široká, díky tomu je v ní dostatek místa pro prsty. Ty nejsou v botě utlačovány a při chůzi mohou přirozeně pracovat, přičemž nejsou deformovány tvarem špičky.

Vzhled a komfort dětských zimních barefoot bot Panda od značky Be Lenka

Voděodolnost a zateplení

Dětské zimní boty musí být nejen komfortní, ale také dostatečně teplé a voděodolné. Čekají na ně totiž hluboké závěje sněhu, ledové klouzačky, kaluže i bláto. Jak už jsme zmínili, o nepromokavost se postará Nappa kůže, kterou jsme dle pokynů výrobce poctivě naimpregnovali, aby nám boty vydržely plně funkční po celou zimu.

Dokonalý pocit sucha a tepla během mrazů zajistí vyjímatelná vložka z merino vlny. A co že to vlastně je merino vlna? Jedná se o zcela přírodní materiál, který je obnovitelný a biologicky rozložitelný. Jeho velkou předností je, že při propocení nestudí a nezapáchá, což maminky chlapců jistě ocení. :-)

Náš malý tester nemá příliš v oblibě silné ponožky, a tak nosí výhradně ty tenké z bavlny či bambusu. Nejinak tomu bylo při tomto testování. A my nyní můžeme prozradit, že i když teploty klesly pod nulu a mráz štípal do tváří, v botách bylo stále příjemně teploučko.

Aby při dětských radovánkách do bot nevnikal studený sníh, voda nebo nečistoty, nachází se v nich speciálně sešitý jazyk. Za nás je to jednoznačně skvělá vychytávka, díky které je možné předejít zbytečnému nachlazení.

Hmotnost a velikost

Často opomíjenou vlastností obuvi je její hmotnost, která by měla být co nejnižší, protože při celodenním chození je cítit každý dekagram navíc. V případě barefoot bot Panda Blue se to má tak, že jedna bota váží přesně 275 g.

Dalším faktorem, který je při výběru dětských bot třeba zohlednit, je výška nártu. Má-li vaše dítě normální či nízký nárt, budou mut barefoot boty Panda Blue sedět perfektně. Jestliže ale hledáte boty pro vysoký nárt, pravděpodobně příliš nepochodíte. Sešitý jazyk, který je velkou předností těchto bot, je spolu s nízkým střihem zároveň i jejich velkou slabinou.

Aby se boty dobře obouvaly i těm nejmenším, mají zapínání na praktické suché zipy, které zajišťují, že se dá obuv dobře utáhnout přes kotník. Díky tomu sedne rovněž dětem s užší patou. Bez problémů je využijí také děti s dominantním palcem.

Hmotnost a velikost dětských zimních barefoot bot Panda Blue od značky Be Lenka

Celkové hodnocení

Slovenská značka Be Lenka nás velmi nadchla svým přístupem k životnímu prostředí, ruční výrobou i používáním moderních a vysoce kvalitních materiálů. Samotné boty dorazily nepoškozené a zcela odpovídaly fotografiím i popisu na webu společnosti. Plně tak vyvrátily naše mylné domněnky, že barefoot boty bývají spíše nevzhledné. Šití a lepení je precizní, nikde nic neodstává, nikde nic nepřesahuje. O pohodlné nazouvání, které zvládnou i ty nejmenší děti ve školce, se postará zapínání na suché zipy. Teplo zajistí merino vlna a imitace vlny, která je velmi příjemná na dotek.

Ačkoliv jsou boty označeny jako vycházkové, zvládly kromě každodenní školní docházky také dvouhodinové stavění sněhuláka, procházky, výlet do Krkonoš a dovádění na zahradě, a to bez toho, aniž by promokly či v nich bylo chladno. Jedinou překážkou při koupi by tak mohl být střih, který (jak jsme zjistili při testování na druhém dítěti) bohužel nesedne na vysoký nárt. A co říkáme na cenu? Ta se někomu může zdát pravděpodobně vyšší, je však nutné zohlednit, že každý pár tvarují a formují ruce obuvníků, kteří používají pouze prémiové materiály. Můžete si tak být 100% jistí, že žádná část bot nepochází od asijských dodavatelů.

Sečteno a podtrženo: značku Be Lenka můžeme jednoznačně doporučit a určitě se k ní v budoucnu ještě vrátíme, a to nejen při našem dalším výběru dětských bot.

Autor článku

Dáša Veverková

Dáša Veverková

Šéfredaktor & Obsahový specialista

„Jsem Dáša – naivní snílek, který věří, že smyslem lidského života je pomáhat druhým. Vystudovala jsem obchodní akademii se zaměřením na právní činnost a několik let se pohybovala v sektoru služeb, díky tomu znám velmi dobře práva zákazníků i povinnosti prodejců. Od roku 2016 se věnuji online marketingu, konkrétně obsahové strategii a testování produktů. Mým cílem je publikovat články založené na vědeckých poznatcích, nezávislém průzkumu trhu a osobních zkušenostech.“