Jak oblékat miminko na podzim: Užitečné rady pro novopečené maminky

Publikace: 12.09.2022

Podzimní počasí je nevyzpytatelné: jednou svítí slunce a venku je docela příjemně, jindy fouká chladný vítr a prší. Sychravé podzimní dny staví maminky před dilema, co obléct svému miminku, aby mu nebyla zima, ale ani příliš horko. Pobyt na čerstvém vzduchu je prospěšný pro všechny, proto pokud své děťátko vhodně oblečete a vydáte se s ním na procházku, posílíte mu imunitu a zajistíte lepší spánek. S našimi radami zvládnete podzimní oblékání levou zadní.

Vrstvení je základ úspěchu

Znáte to: podzimní teploty během dne dokážou pořádně kolísat a oblečení, které jste miminku oblékli, mu za chvíli nemusí stačit, nebo naopak, bude mu v něm teplo. Přestože chladné dny možná svádějí povytahovat ze skříně to nejsilnější oblečení, nejedná se o ideální způsob, jak miminku zajistit tepelný komfort. Takové kousky vám totiž neumožní reagovat na náhlé změny teplot. Pod silnou vrstvou se navíc dítě lehce zpotí.

Vrstvení oblečení je nejrozumnější cestou, jak se přizpůsobit vrtochům počasí, kdy příjemné sluneční chvíle vzápětí vystřídá liják a pořádný vítr. Vždy stačí jednu vrstvu podle situace obléct nebo svléknout, děťátku tak zajistíte dokonalé pohodlí. Tato „cibulová strategie“ několika tenčích vrstev vám pomůže dosáhnout optimální termoregulace. Zároveň do kočárku přibalte i deku pro případ, že byste počasí přece jen podcenili.

Miminko by mělo mít o jednu vrstvu více než vy

Že by miminko mělo mít o jednu vrstvu více než vy, není žádný mýtus, ale ověřené pravidlo, které vám usnadní dilema, co a kolik toho děťátku obléct. Zejména v období, kdy se začíná ochlazovat. Neplatí to jen pro novorozence, ale pro malé děti obecně.

První vrstvu by mělo tvořit body s dlouhým rukávem a punčochy, případně dupačky zakrývající záda. Dbejte na to, aby byla na dotek příjemná, protože je v přímém kontaktu s tělíčkem vašeho miminka. Druhou vrstvu tvoří svetřík nebo mikina pro miminko a kalhoty. Jako třetí vrstvu doporučujeme overal pro miminko, případně můžete použít podzimní bundu pro miminko.

Hlava a končetiny v teple

Neméně důležité je udržet hlavu a končetiny v teple. Miminka mají hlavy v poměru k tělu velké, takže plocha, která je vystavena nepřízni počasí, je oproti dospělému člověku větší. Kromě toho, přes hlavu nám uniká až 70 % tepla, takže ani hřejivé oblečení nezachrání situaci, pokud je opravdu chladno.

Vždy, když odcházíte na podzim z domu, vezměte dítěti čepici, hrubší nebo tenčí, dle venkovní teploty. Miminku, které už sedí nebo chodí, obujte teplé boty, i když bude jen sedět v kočárku. Nohy jsou přece jen v obuvi lépe chráněny a sami víte, že zima od chodidel není nic příjemného.

Oblečení do kočárku a do nosítka

V kočárku se děťátko obyčejně moc nehýbe a nemá se jak zahřát pohybem, proto byste jej v chladném počasí měli dobře zakrýt. Bunda pro miminko nestačí, ideální je dát mu vespod pod záda deku a druhou dekou ho přikrýt, aby bylo v teple.

Pokud děťátko místo kočárku berete na procházku do nosiče nebo šátku, nezapomeňte mu nasadit na ruce rukavičky. I nožky je třeba udržovat v teple, a to buď merino ponožkami a tlustými návleky, nebo botičkami. Přece jen, oproti kočárku je v nosiči méně chráněno před nepříznivým počasím a ačkoli jej zahříváte i svým tělem, končetiny jsou vystaveny chladu. Na podzim se vyplatí investovat do nosící bundy, která zahřeje vás i děťátko.

Jaké materiály zvolit

Z jakých materiálů by mělo být oblečení na podzim? Vybírat byste měli takové oděvy, které mají co nejlepší izolační vlastnosti a odvádějí vlhkost od těla. Tyto podmínky splňují přírodní vlákna jako bavlna, vlna či bambus, která umožní pokožce dítěte dýchat a zároveň mu zajistí tepelný komfort. Funkční materiály jako tecnostretch, warmkeeper nebo fleece jsou v přechodném období rovněž oblíbenou volbou, jelikož jsou prodyšné a hřejivé.

Pokud je to možné, měli byste se vyhýbat polyesteru a neprodyšným syntetickým materiálům, ve kterých se hromadí vlhkost a děťátko se v nich snadno zpotí a následně prochladne. Materiály lze také kombinovat a navrstvit podle potřeby, abyste mohli oblečení miminka co nejvíce přizpůsobit aktuálnímu počasí, ale také přechodům z chladného venkovního počasí do vyhřátých interiérů.

Jak poznat, že je miminku zima

Malé miminko vám ještě bohužel nedokáže říct, jestli je mu teplo nebo zima. Budete si muset všímat jeho chování, kterým vám dává najevo svou případnou nespokojenost. V bdělém stavu jsou nejčastějšími signály pláč a neklidné mručení.

V případě, že spí, nebo se jen chcete ujistit, zda je vše v pořádku, nastupují na řadu staré dobré doteky. Pokud má děťátko studený krk nebo hrudník, je mu zima a potřebuje další vrstvu. Zpocená hlavička, krk nebo záda jsou zase neklamným znakem, že jste to s oblékáním přehnali a je třeba něco ubrat.

Seznam věcí pro miminko na podzim

Co tedy pro děťátko zajistit, aby vám nic nechybělo?

  • několik kusů bavlněných body s dlouhým rukávem, které střihově dobře sedí
  • punčošky nebo dupačky a teplé ponožky
  • několik mikin nebo svetrů, které obléknete na první vrstvu
  • tepláky
  • kabátek nebo bundu s kapucí, ideálně odnímatelnou
  • hřejivé dupačky nebo kalhoty
  • teplý overal
  • dvě nebo tři čepice, nákrčníky či šály, rukavice
  • botičky nebo softshellové návleky na nohy
  • deky do kočárku, případně fusak

Autor článku

Dáša Veverková

Dáša Veverková

Šéfredaktor & Obsahový specialista

„Jsem Dáša – naivní snílek, který věří, že smyslem lidského života je pomáhat druhým. Vystudovala jsem obchodní akademii se zaměřením na právní činnost a několik let se pohybovala v sektoru služeb, díky tomu znám velmi dobře práva zákazníků i povinnosti prodejců. Od roku 2016 se věnuji online marketingu, konkrétně obsahové strategii a testování produktů. Mým cílem je publikovat články založené na vědeckých poznatcích, nezávislém průzkumu trhu a osobních zkušenostech.“