Oblečení na jógu: jak vybrat a čemu se naopak vyhnout?

Publikace: 21.04.2022

Zalíbila se vám jóga a chcete si každou lekci užít na maximum? Pak se neobejdete bez správného oblečení na jógu. Poradíme, jaké vybrat – ať už jste žena, nebo muž. Na závěr přidáme několik tipů na další nezbytné pomůcky, jako je podložka na jógu a další vychytávky.

3 důvody, proč je důležité vybrat správné oblečení na jógu

Oblečení na jógu. Které je to správné? A které naopak to špatné? Tak v tomhle máme jasno. Špatné jsou jakékoliv nepadnoucí a plandavé kousky. Ač jsou vaše oblíbené volné tepláky tak pohodlné, na jógu se prostě nehodí. Víme proč!

1. Můžete se zranit. Jóga cviky bývají náročné a plandavá látka při nich překáží. Při výdrži ztratíte balanc a nehoda je na světě dřív, než byste řekli „pes hlavou dolů“!

2. Instruktor do detailů neuvidí, jaký máte postoj a zda pozici provádíte tak, jak máte. Vytahané triko a oversized spodek zakryjí spoustu chyb. Oproti tomu legíny na jógu odhalí vše. A tak to má být! Lektor díky tomu včas zasáhne a vy se ásany naučíte cvičit správně.

3. Nepadnoucí oblečení způsobuje nepohodlí. Toho si všimnete nejen při pozicích na zemi, ale i během relaxace nebo meditace. Začne vás tlačit, budete si ho neustále upravovat. V klidu „neposedíte“, a zkazíte si tak zážitek ze cvičení.

Jaký materiál zvolit

Oblečení na jógu by mělo nejen dobře padnout, důležité je i to, aby bylo z vhodného materiálu. Chystáte se na dynamičtější styl – bikram, power, hot? I jóga dokáže být intenzivní sport na hubnutí, díky kterému se konečně zbavíte přebytečných kil.

Proto pokud očekáváte, že z vás pot jen poteče, sáhněte po funkčních materiálech. Ty jsou totiž perfektně prodyšné a odvádí vlhkost. Nehrozí, že by se vaše pokožka dusila, což se může v horším případě projevit i kožními problémy. Celkově se vám bude cvičit příjemněji.

Na méně intenzivní jógu – hatha, jin, restorativní – doporučujeme zejména bavlněné oblečení. Bavlna je kvalitní a vysoce odolný přírodní materiál, který snese praní na vysoké teploty. Je měkká, příjemná na dotyk a nedusí pokožku.

Díky vysoké prodyšnosti a savosti je bavlněné oblečení na jógu stejně tak dobré jako to z funkčních materiálů. Není divu, že na bavlnu narazíte i v posilovnách a při sportech venku. Jestli vám navíc záleží na udržitelnosti a zodpovědném přístupu k životnímu prostředí, tento materiál vám bude po všech stránkách vyhovovat.

Oblečení na jógu ženy
Unsplash

Dámské oblečení na jógu

Legíny na jógu

Místo plandavých tepláků si pořiďte legíny na jógu. Vybírejte takové, které při ohnutí a dřepu nebudou prosvítat. Je důležité zvolit správnou velikost – čím „napasovanější“ v legínách budete, tím spíš hrozí, že při cvičení začne prosvítat spodní prádlo. Někdy je proto lepší spolknout hrdost a pořídit si o číslo větší model.

V současnosti jsou trendy zejména barevné legíny na jógu s výraznými vzory. Vysoký pas pěkně vytvaruje postavu a trochu stáhne bříško. Pokud chcete jít ještě dál, porozhlédněte se po tvarovacích modelech, ale zvažte, aby to nebylo na úkor vašeho pohodlí. Nemusíte se dívat jen po zahraničních značkách. I české oblečení na jógu zaujme – zejména bezešvé a monochromatické modely, které nabízí nejedna firma.

Sportovní podprsenka

Sportovní podprsenka na jógu může být kompresní, košíčková nebo hybridní. Co se opory týče, vystačíte si se středním až lehkým stupněm. Kromě správné velikosti se zaměřte i na to, aby vám pěkně seděla na ramenech a nijak vás netlačila za krkem. Zde se rovněž setkáte s oblíbenými bezešvými modely.

Kalhoty na jógu

Některé dámy dávají přednost kalhotám na jógu. I takové jsou k sehnání. Obvykle mají rovný nebo zvonový střih. Ani harémové kalhoty či volné kalhoty na jógu nemusí být na škodu, pokud však nejsou až moc oversized.

Tričko na jógu

Tričko na jógu vybírejte opět s ohledem na to, aby vám v něm bylo dobře a vydrželi jste v něm jak dynamičtější, tak statičtější lekce.

  • Tílko: Do teplejších měsíců a na intenzivní styly jógy je tílko na jógu jako dělané. Pozor u relaxací a meditací, aby vám nebyla zima. Někdy je proto lepší vypůjčit si deku a přikrýt se, zvlášť jestli je studio v chladnějších prostorách.
  • Tričko s krátkým rukávem: Klasika, která nezklame. Dá se nosit celoročně. Co se materiálu týče, bavlněné oblečení na jógu je teď velkým trendem, ovšem i z funkčních látek najdete velice pěkné kousky.
  • Triko s dlouhým rukávem: Dobrá volba zejména na pomalejší styly jógy, kdy většinu času trávíte ve výdržích, ale i na delší meditace a relaxace. Jestli máte běžně problém s tím, že je vám chladněji, raději se dobře oblečte.

Overal na jógu

Čím dál více žen preferuje overal na jógu. Ten využijete i na pilates nebo do fitness centra. Overal krásně kopíruje křivky postavy – budete se v něm cítit sebevědomě a pohodlně. Nebývají k dostání v jiné formě než na tělo. O to víc je důležité vybrat správnou velikost, aby nedocházelo k prosvítání spodního prádla během pohybu.

Oblečení na jógu pro muže

Kalhoty na jógu

Muži většinou preferují volné kalhoty na jógu. Ohlídejte si správnou velikost a pohodlí materiálu, rozsah pohybu je vždy nejdůležitější. Často se setkáte s kalhotami typu kimono – když dobře padnou v oblasti hýždí a stehen, je to dobrá volba.

Dále s 3/4 harémovými modely, i s těmi se vám bude cvičit dobře, lektor navíc díky kratší délce dobře uvidí na postoj. Pozor na to, že kraťasy mohou v některých ásanách omezovat a škrtit, pokud jste se pro ně i tak rozhodli, doporučujeme typ alespoň ke kolenům.

Legíny na jógu

Legíny na jógu jsou vaše krevní skupina? Nenechte si od nikoho radit a jděte do nich. I muži mohou nosit legíny. Pozor na průsvitnost. Kromě funkčních materiálů zvažte také bavlněné oblečení na jógu. U něj máte jistotu, že nebude škrtit a kousat.

Tričko na jógu

Tričko na jógu vybírejte podle typu jógy (intenzivní × klidnější), studia (je v něm chladno?) a vaší zkušenosti (bývá vám během lekcí zima?). Model s dlouhým rukávem může být příjemný na lekce klasické hatha jógy, kde se dělají převážně výdrže, nebo na meditativní jin jógu. Oproti tomu na dynamickou bikram jógu uděláte lépe s kratším rukávem, přece jen se budete dost potit.

Něco pro obě pohlaví

Ponožky na jógu

Jóga se většinou cvičí jen v ponožkách. Oblíbené jsou zejména prstové varianty, případně bezprsté. Je dobré, když jsou protiskluzové. Zabráníte tak tomu, že byste klouzali po podložce a obtížně se kvůli nim dostávali do některé z pozic. Jestli se vám během cvičení potí chodidla, poohlédněte se po ponožkách na jógu, které odvádí vlhkost.

Podložka na jógu

Mít vlastní podložku na jógu je vždy lepší, než si půjčovat ve studiu. Nejde jen o hygienické hledisko. Každému totiž vyhovuje trochu něco jiného a hromadně kupované podložky nedokážou pokrýt všechny vaše potřeby.

Pojďte se s námi trochu zamyslet nad tím, jak takovou pomůcku vlastně vybrat. Pokud vám do oka padla designová podložka na jógu, suďte nejen podle pěkného zevnějšku. Důležité jsou následující parametry:

  • Protiskluzová vrstva a přilnavost k povrchu: Pro dynamické styly jógy jsou důležité stejně jako protiskluzové ponožky na jógu.
  • Materiál: Při rychlejším cvičení se zapotíte, chtějte absorpční materiál, jako je kaučuk, bavlna, mikrovlákno nebo juta. Přírodní materiály jsou dražší a odolnější, syntetické cenově dostupnější, ale dlouho nevydrží.
  • Tloušťka podložky: Pokud jste začátečníci nebo hodně štíhlí, doporučujeme silnější jógamatky, poskytnou vám měkčí podložení. To samé platí pro klidnější styly jógy. Poskytují totiž větší pohodlí pro klouby. Lidé s robustnější postavou si mohou s klidem koupit tenčí podložku o tloušťce 3 až 4 cm.

Co se týče vzhledu, tak podložka na jógu už dávno není jen praktickým doplňkem, ale rádi s její pomocí vyjadřujeme vlastní originalitu. Běžně narazíte na krásné designové podložky na jógu z českých i zahraničních dílen. Oblíbené jsou rovněž tkané koberečky, které mimo cvičení využijete jako zajímavou bytovou dekoraci.

Další pomůcky na jógu, které musíte mít

  • Závěs na jógu: Nezbytný pro antigravity, fly a aerial jógu. Lze připevnit jak na strop, tak na zahradu na strom jako houpačku.
  • Cihlička na jógu: Skvělá pomůcka pro začátečníky. Usnadní cvičení ásan a výdrže.
  • Bolster: U těžších pozic zajistí, že je provedete správně, i když nemáte takový rozsah pohybu.
  • Meditační polštářek: Klíčový pro správný sed a podporu páteře během meditací. Předejdete díky němu nepohodlí a neustálému vrtění se.

Autor článku

Dáša Veverková

Dáša Veverková

Šéfredaktor & Obsahový specialista

„Jsem Dáša – naivní snílek, který věří, že smyslem lidského života je pomáhat druhým. Vystudovala jsem obchodní akademii se zaměřením na právní činnost a několik let se pohybovala v sektoru služeb, díky tomu znám velmi dobře práva zákazníků i povinnosti prodejců. Od roku 2016 se věnuji online marketingu, konkrétně obsahové strategii a testování produktů. Mým cílem je publikovat články založené na vědeckých poznatcích, nezávislém průzkumu trhu a osobních zkušenostech.“