Jak vybrat sportovní podprsenku? Základní přehled

Publikace: 02.07.2022

K lepším sportovním výkonům a pohodlí se dostanete pomocí vhodné a funkční sportovní výbavy. Výběr však neomezujte jen na sportovní náčiní a ochranné pomůcky, ale také na kvalitní oděv. Tabu nezůstává ani to, co nosíte pod ním – výběr vhodné sportovní podprsenky je klíčový! V našem článku vám poradíme, jak si vybrat sportovní podprsenku, aby vám seděla a poskytovala potřebnou podporu.

Přednosti kvalitních sportovních podprsenek

Při každé pohybové aktivitě tvoří základ dobře padnoucí oblečení, které zastává funkci tzv. druhé kůže. Nesmí vás však natolik obepínat, aby ztěžovalo rytmus a tempo pohybu nebo zhoršovalo dýchání. Volnými kousky ale také „netrefíte do černého“ – tak kde najít zlatý střed? Na ramenou jej nesou sportovní podprsenky – flexibilní a dostatečně pevné pro prsa. Na pohyb jsou uzpůsobeny tak, aby se prsa nedostávala ke spodním lemům či do oblasti podpaží, nebo vysoko a blízko k sobě ve výstřihu.

Optimální velikost musí poskytovat pohodlí jak v dekoltu, tak vzadu na páteři a ramenou. Nezbytný je dostatečný prostor pro úpravu „po prstech“. Obvod musí správně přiléhat tak, abyste mezi něj mohla vložit ještě 2 prsty.

zdroj: Unsplash

Hlavní funkce sportovních podprsenek

Sportovní podprsenky se nosí proto, aby prsa zůstala „na místě“ během různých druhů pohybu – stojí za pohodlím při strečinku, při silových sportech, v běhu i při pomalé chůzi. Pohodlí si užijete díky menším otlakům i minimální úpravě.

Náš tip: Tyto benefity zjistíte až po zakoupení kvalitnějších modelů – může se jednat o přizpůsobivou a dobře elastickou sportovní podprsenku Nike, která se hodí nejen na sport, ale pro celkový zdravý životní styl. Nepocítíte žádnou bolest, podprsenka naopak podněcuje ke správnému držení těla a k rychlejší regeneraci po sportu. Z dlouhodobého hlediska zmírňuje riziko prověšení prsou.

Sportovní podprsenky přináší nejen zdravotní, ale také estetické benefity. Jako velmi kvalitní hodnotíme i sportovní podprsenky Adidas v moderních hladkých, tvarovaných střizích, kterých bylo dosaženo např. pomocí polstrování a v neposlední řadě díky udržitelným (recyklovaným) prvkům.

Jak vybrat sportovní podprsenku

Vybraný model by vám měl vyhovovat po funkční, zdravotní i estetické stránce. Při výběru vhodné sportovní podprsenky zohledněte následující kritéria:

Velikost

Mnozí považují za nejdůležitější velikost sportovní podprsenky. Každý prodejce zveřejňuje svou vlastní tabulku podprsenek. I když se liší jen minimálně, vždy věnujte pozornost tomu, jaká konkrétní čísla uvádí při standardním měření přes prsa a pod nimi.

Zpevnění a opora

Dobrou sportovní podprsenku poznáte dle způsobu zpevnění a opory. V zásadě rozlišujeme podprsenky bez košíčků s fixováním k tělu pomocí flexibilní látky. Jedná se o kompresní modely. A podprsenky s košíčky, které fungují na hybridním principu obou typů.

Oporu prsou rozlišujeme od lehké až po vysokou. Lehká se hodí na málo intenzivní až relaxační sporty. Střední je ideální do posilovny nebo ji využijete při rychlejší chůzi. A po sportovní podprsence s vysokou oporou sáhněte při náročném kardio tréninku (vyzkoušet můžete například kruhový trénink přímo pro ženy), při skákání, běhu a gymnastice.

Pozor! Sportovní podprsenka s vysokou oporou by neměla chybět dámám s velkým poprsím při jakémkoli druhu sportu.

Úprava

Při pohybu překáží každý šev a každá volná nit, a to i na podprsenkách. Zvýšený zájem je proto o bezešvou úpravu. Ať jde o jakoukoli aktivitu, prsa potřebujete mít dobře tvarovaná s podpůrným efektem. Poskytuje jej střižená sportovní podprsenka s vycpávkami s push-up funkcí. Prsa nezatěžuje, ale přirozeně je tvaruje i za rychlého tempa.

U druhého typu můžeme ještě rozlišovat, zda vyztužená sportovní podprsenka obsahuje vyjímatelné nebo stálé vycpávky a zda se u ní uvádí doporučená velikost poprsí a intenzita sportu.

Materiál a střih

U funkčních oděvů nejlépe vyhovují prodyšné přírodní materiály, jako například podprsenky z vlny merino nebo s vysokým podílem bavlny, modalu a elastanu pro přirozeně jemný pocit. Výhodou je rychleschnoucí materiál a dobré odvádění potu.

Podle střihu rozlišujeme basic (základní) sportovní podprsenky s cross, resp. cros body zadní úpravou. Mají vzhled tvz. crop topů. Jednoduše se navlékají přes hlavu, nemají zapínání.

Velmi oblíbené a již s jistou dávkou sexappealu jsou bralette sportovní podprsenky bez kostic pro větší volnost a pohodlí. Spodní část plynule přechází k ramínkům, disponují také výrazným lemováním pod prsy. V klasické verzi bývají ozdobeny krajkou.

Autor článku

Dáša Veverková

Dáša Veverková

Šéfredaktor & Obsahový specialista

„Jsem Dáša – naivní snílek, který věří, že smyslem lidského života je pomáhat druhým. Vystudovala jsem obchodní akademii se zaměřením na právní činnost a několik let se pohybovala v sektoru služeb, díky tomu znám velmi dobře práva zákazníků i povinnosti prodejců. Od roku 2016 se věnuji online marketingu, konkrétně obsahové strategii a testování produktů. Mým cílem je publikovat články založené na vědeckých poznatcích, nezávislém průzkumu trhu a osobních zkušenostech.“