Jak správně vybrat padnoucí pánské sako?

07.05.2019
Dobře padnoucí pánské sako svému nositeli přináší respekt a uznání okolí. Může pomoci uzavřít důležitý obchod nebo přesvědčit u pohovoru do vysněné práce. Jak ale takové sako správně vybrat?

Pierre Cardin jednou prohlásil: „Mohu vyrazit kamkoliv na světě jen se třemi kousky oblečení: modrým blazerem s šedými flanelovými kalhotami, šedým flanelovým oblekem a černou kravatou.“ Sako je základním kouskem šatníku a zásadní rozdíl mezi obyčejným sakem a dokonalým kouskem není ani tak samotná značka nebo cena, ale to, jak dobře svému nositeli padne.

Při výběru saka začněte jednoduchou otázkou:

Jak často budu sako nosit a kam?

Pro slavnostní nošení jsou vhodné tmavé odstíny, pro každodenní nošení do práce dobře poslouží i třeba světlejší odstíny šedé. Existují samozřejmě i saka ve výrazných barvách, u těch je ale opravdu potřeba pečlivě vážit, zda jsou pro danou příležitost vhodná. 

Pokud je sako součástí povinného dress code ve vaší firmě, vyplatí se investovat do dražších materiálů, jako jsou mohér nebo kašmír, které jsou prodyšnější, méně mačkavé a celkově pohodlnější na nošení. Ostatně jak tvrdí Giorgio Armani: „Rozdíl mezi stylem a módou je kvalita.“ Zároveň má firma často definované specifické požadavky, které je potřeba respektovat.

Klíčové při volbě saka je zjistit, jaký máte typ postavy. Každému typu postavy dobře sedí jiný střih saka. Zaměříme se na tři obvyklé druhy postavy: drobná, vysoká a zaoblená.

Střihy pánských sak
Pánská saka se vyrábějí v několika klasických variacích, které se odlišují počtem knoflíků, počtem a umístěním rozparků nebo tvarem výstřihu. Klasické sako má obvykle jeden až tři knoflíky v jedné řadě a má až dva rozparky (žádný, jeden uprostřed nebo dva po stranách). Saka se dvěma řadami knoflíků jsou méně typická a mají obvykle šest knoflíků a nejméně dva rozparky a kapsy.
Saka, která mají jednu řadu knoflíků o více než třech knoflících nebo dvě řady knoflíků o více než šesti knoflících jsou vysoce módní a nelze je doporučit pro běžné nošení.

Saka pro vysoké muže
Pro vysoké muže je vhodné zvolit sako se třemi knoflíky v jedné řadě, která nejlépe opticky zkrátí jejich délku. Rukávy mohou být o něco delší, aby byla paže opticky kratší a oko pozorovatele lépe dovedly k obličeji. Pokud je muž vysoký a zároveň hubený, dobře poslouží sako se dvěma rozparky. Celé sako může být o něco delší, aby zbytečně opticky neprodlužovalo nohy. Ramenní vycpávky zdůrazní ramena a hrudník. Pro vysoké muže nemůžeme doporučit saka s jedním nebo dvěma knoflíky, pokud nenosí zároveň vestu, aby s ní minimalizovali dlouhý hrudník. Kapsy s lemem také napomáhají opticky snížit postavu.

Saka pro drobné muže
Drobnější muži vypadají nejlépe v saku, které opticky prodlužuje jejich postavu. K tomu dobře poslouží sako s jedním nebo dvěma knoflíky, které vytváří dlouhý výstřih ve tvaru V, který opticky prodlouží hrudník. Vhodné je zvolit střih se dvěma rozparky. Vyhněte se střihům se třemi knoflíky a bez rozparků, které opticky zkracují.

Saka pro zaoblené muže
Pro robustnější postavu je potřeba vybírat takové střihy, které postavu ukazují v co nejlichotivějším světle. Dobře poslouží sako s jedním nebo dvěma knoflíky, které nechávejte stále zapnuté. Ideální je střih s jedním rozparkem, ale je možné použít i dva rozparky.