Jak správně žehlit košile, kalhoty a další oblečení? Tipy pro snadné žehlení

Publikace: 26.07.2022

Žehlení patří k domácím pracím, které buď milujete, nebo nenávidíte. Ať už patříte do kterékoli skupiny, poradíme vám, jak u žehlicího prkna nestrávit věčnost, a přesto mít vždy perfektně vyžehlené oblečení. Dokonce i tehdy, když nemáte čas nebo možnost použít žehličku.

Jak správně žehlit oblečení?

Abyste si ušetřili spoustu námahy a nervů, připravit se na žehlení je třeba ještě předtím, než vytáhnete prádlo z pračky. S těmito radami to půjde snáze:

  • Čím nižší otáčky při praní použijete, tím méně bude prádlo po praní pokrčené, a tím jednodušší a rychlejší jej bude vyžehlit.
  • Žehlení vám usnadní i používání aviváže při praní. Ta změkčí a vyhladí látku, díky čemuž po ní bude žehlička klouzat snáze a perfektního výsledku dosáhnete rychleji.
  • Ještě předtím, než začnete žehlit, si oblečení roztřiďte podle materiálů. Žehlení půjde rychleji, neboť při nastavené teplotě vyžehlíte najednou vše, co potřebujete, a poté můžete přenastavit teplotu na vyšší a vyžehlíte další hromádku. Začněte od nejnižší teploty, nebudete tak ztrácet čas zbytečným přenastavováním a čekáním na ochlazení nebo zahřátí žehličky na požadovanou teplotu.
  • Vždy si důkladně prohlédněte instrukce na štítku a dodržujte je, jinak hrozí, že si své oblíbené oblečení zničíte.
  • Oblečení po vyjmutí z pračky důkladně protřepejte, aby se látka natáhla, vyhladila a ztratily se zbytečné záhyby, které by se mohly obtížněji žehlit.
  • Nejlépe se žehlí čerstvě vyprané prádlo, ideálně ještě trošku vlhké.
  • Pokud jsou na oblečení nášivky, výšivky, flitry nebo potisky, tato místa nežehlete, jen z výšky napařte.
  • Žehlete naruby, hlavně tmavé oblečení a džíny, aby se na oblečení nevytvářely lesklé plochy. Vytváření lesklých ploch se vyhnete i tehdy, nebudete-li žehličku po látce třít.
  • Látku s texturou žehlete vždy ve směru vlasu.
  • Vždy, když můžete, využijte páru nebo alespoň rozprašovač s vodou.
  • Do zásobníku na vodu lijte vždy pouze destilovanou vodu. Prodloužíte tak životnost žehličky a zabráníte tomu, aby se vodní kámen dostal na oblečení. Rovněž před použitím napařování raději páru odpusťte, abyste odstranili drobné kousky vodního kamene.
  • Zvolte správnou techniku. Abyste látku nevytahali, žehlete směrem dolů a nahoru, žádné krouživé pohyby.
  • Oblečení po vyžehlení neodkládejte hned do skříně, počkejte alespoň hodinu. Vlhké a teplé prádlo by se ve skříni mohlo opět pokrčit nebo dokonce začít plesnivět.

Jak správně žehlit jednotlivé materiály?

MATERIÁL ŽEHLENÍ
Bavlna Bavlnu můžete žehlit na vysoké teploty, tmavé barvy naruby, abyste se vyhnuli lesku. Nejlépe se žehlí vlhká, můžete ji napařovat i použít rozprašovač.
Len Obraťte naruby, abyste zabránili lesku, žehlete při vysokých teplotách s použitím napařování nebo rozprašovače s vodou, ideálně ještě vlhký.
Vlna Raději nežehlete, pokud už musíte, tak jen opatrně přikládejte žehličku s párou asi 3 až 5 cm nad naruby obráceným svetrem. Můžete napařit i přes kapesník.
Kašmír Nežehlit, jen napařovat.
Hedvábí Žehlete jemně vlhké, naruby, těsně po vyprání na nízké teploty. Nenapařujte, nepoužívejte rozprašovač. Můžete si pomoci kapesníkem.
Polyester, satén, umělé hedvábí a syntetické látky Žehlit naruby při nízkých teplotách nebo tlakem chladnější žehličky, ideálně ještě vlhké a nepoužívat páru.
Akryl Žehlit naruby, zasucha a při nízké teplotě.
Viskóza Žehlete z vnitřní strany přes bavlněnou látku jen s vlažnou žehličkou.
Fleece  Není nutné žehlit, ale pokud už musíte, maximálně na 100 stupňů, velmi opatrně přes bavlněnou látku.
Samet, manšestr  Vždy z rubové strany přes ručník nebo hrubší látku, ideálně nežehlit, jen napařovat.
Krajka  Žehlete nasucho na nízké teplotě přes kapesník, nepoužívejte páru ani rozprašovač.

 

Jak žehlit košile rychle a snadno?

Není to žádná věda a díky tomuto jednoduchému a rychlému postupu to zvládnete levou zadní. Nejprve si samozřejmě zkontrolujte údaje na štítku, abyste nastavili správnou teplotu, rozepněte košili a můžete jít na to. Začněte nejprve límcem. Pokropte ho vodou a narovnejte, tlakem zadní části žehlicí plochy žehlete od středu k okrajům, poté jej vraťte do původní polohy a přežehlete střední část límce, aby si udržel tvar.

Potom přežehlete podobným způsobem manžetové části na rukávech, nejprve zevnitř, poté zvenčí. Následují rukávy, stranou s knoflíčky nahoru. Zastavíte-li se žehličkou před okrajem, vyhnete se pukům, pokud naopak chcete docílit výraznějších puků, žehlete i kraje. Potom rukáv vyžehlete z druhé strany.

Následuje sedlo, tedy část mezi límcem a rameny. Košili položte na užší část žehlicího prkna, vyhlaďte a opatrně žehlete od ramen ke středu košile. Nakonec se zaměřte na tělo košile. Začněte od části mezi knoflíky kousek po kousku, vždy si důkladně narovnejte plochu, kterou jdete žehlit. Dávejte si pozor, abyste nežehlili přes knoflíky. Po přežehlení stáhněte košili z desky a zavěste ji zapnutou na ramínko.

Jak správně žehlit košile?
zdroj: Canva

Jak žehlit kalhoty?

Kalhoty obraťte naruby. V případě, že mají kapsy, začněte jimi, následně přejděte na klopu, švy, lemy na jedné i na druhé straně. Potom narovnejte a přežehlete pas, který natáhnete na desku. Dávejte si pozor na kapsy. Přeložte jednu nohavici na druhou, zarovnejte švy, odklopte vrchní nohavici a žehlete vnitřní stranu kalhot od paty směrem k rozkroku.

U oblekových kalhot jsou největší výzvou puky. Vyžadují přesné tahy, nedávají prostor pro zaváhání, jinak vám vzniknou nevzhledné dvojité puky, což se zachraňuje velmi těžko. Klasické sponky do vlasů látku přichytí, aby se nehýbala a výsledek byl perfektní hned na první pokus, budete-li držet žehličku kousek od kalhot a využijete páru.

Jak žehlit bez žehličky?

Žehlička je sice na pomačkané oblečení nejlepší, ale v situacích, kdy ji nelze z různých důvodů použít, přicházejí vhod tyto praktické tipy, jak zatočit s pomačkaným šatstvem.

  • Pokud máte sušičku, vložte do ní pomačkané oblečení spolu s pár kostkami ledu, navolte co nejvyšší možný výkon a po několika minutách z ní vytáhnete oblečení jako po žehlení. Pokud nemáte po ruce led, stejnou službu vám udělá mokrý ručník nebo ponožky či nastříkaná voda na pokrčených místech.
  • Tip s ručníkem funguje i bez sušičky. Stačí položit oblečení na rovný povrch, rukama ho vyhladit a přikrýt dobře vyždímaným ručníkem. Mírným tlakem ručník vyrovnávejte a pak už stačí jen nechat oblečení vyschnout.
  • Pokud nemáte po ruce žehličku a potřebujete rychle přežehlit oblečení, pomoci si můžete i čistým hrncem, do kterého nalijete vroucí vodu a po chvíli ji vylijete. Potom oblečení položte na rovný povrch a nahřátým hrncem po něm přejíždějte jako žehličkou.
  • Rovněž si můžete pomoci i při sprchování. Zavěste do koupelny pomačkané oblečení, pára během sprchování zvlhčí látku, a tu stačí rukou vyhladit a nechat přirozeně vysušit.
  • Dalším trikem pro odstranění záhybů z oděvů je 1 díl octa v kombinaci se 3 díly vody v láhvi s rozprašovačem. Nastříkejte směs na oblečení, zavěste na věšák a nechte volně uschnout na čerstvém vzduchu. Namísto octa můžete použít i aviváž v poměru 1 PL aviváže na 1 šálek vody.
  • Zkuste trik s fénem: během sušení vlasů navlhčete pokrčená místa na oblečení a vyfoukejte je do sucha. Na stejném principu (dokonce často ještě lépe) funguje také pára z konvice na vodu. Zmačkaná místa umístěte přibližně do vzdálenosti 30 cm od páry a nechte vysušit.

Autor článku

Dáša Veverková

Dáša Veverková

Šéfredaktor & Obsahový specialista

„Jsem Dáša – naivní snílek, který věří, že smyslem lidského života je pomáhat druhým. Vystudovala jsem obchodní akademii se zaměřením na právní činnost a několik let se pohybovala v sektoru služeb, díky tomu znám velmi dobře práva zákazníků i povinnosti prodejců. Od roku 2016 se věnuji online marketingu, konkrétně obsahové strategii a testování produktů. Mým cílem je publikovat články založené na vědeckých poznatcích, nezávislém průzkumu trhu a osobních zkušenostech.“