Velký přehled: Nejlepší second handy v Praze, Brně, Ostravě i Olomouci

25.05.2022

Móda z druhé ruky je ekologická, cenově dostupná, a navíc in! Spojte příjemné s užitečným a vyrazte nakupovat do sekáče. Proč a kam? Máme pro vás přehled těch aktuálně nejlepších second handů v Praze, Brně, Ostravě i Olomouci, které jsme osobně navštívili.

Proč nakupovat v second handu?

Možná sekáče až dosud unikaly vašemu hledáčku. To je přitom škoda. Proč? Máme 5 základních důvodů, proč se v obchodech se zbožím z druhé ruky nakupovat skutečně vyplatí. A mnohé nadšenkyně by jistě našly desítky dalších. 

  • Úspora: Pořídíte si stylové oblečení, jehož cena příliš neprovětrá vaši peněženku. Nezní to jako sen? U mnohých kousků navíc vůbec nejde poznat, že jsou ze sekáče.
  • Originalita: Znáte ty situace, kdy si v obchodě koupíte nádherné tričko, hned následující den si ho hrdě vezmete do práce – a vaše kolegyně má to stejné? To v sekáči pořídíte neotřelé kousky, které nebude mít každý.
  • Udržitelnost: Snažíte se žít šetrně s ohledem na životní prostředí? Nákupem v second handu dáváte oblečení druhý život, bráníte plýtvání a vytváření dalšího nadbytečného odpadu + šetříte přírodní zdroje.
  • Značkové poklady za zlomek ceny: V second handech mnohdy naleznete opravdu luxusní kousky, a to za hubičku v porovnání s původními cenami. Za svou oblíbenou značku už tedy nemusíte utrácet tisíce.
  • Příspěvek na dobrý účel: Některé second handy se specializují na pomoc určitým skupinám lidí, jako jsou například samoživitelky či lidé na ulici. Když u nich tedy nakoupíte, výtěžek z prodeje poputuje na dobré účely. 

Tip redakce:

Nakupovat v sekáči už dávno není hanba. Právě naopak! Máte-li rádi slow fashion a oblečení z druhé ruky, omrkněte zajímavé secondhandy na Firmy.cz. Mnohdy v nich lze najít i poklady světoznámých značek za zlomek ceny!

Sekáče Praha

1981

Vintage sekáč, který klade důraz na udržitelnost a ochranu životní prostředí? Najdete ho u parku Folimanka a jmenuje se 1981. Pokud jste někdy slyšeli o značce Winwinlove, pak vězte, že šlo o předchůdce právě tohoto second handu. Jeho majitelům záleží na kvalitě a zároveň stylu. Štendry doplňují po celý den, na ramínkách visí i takové poklady jako třeba kabát Burberry. 

Adresa: Oldřichova 427/31, Praha 2

Crashily

Fandíte osobitým vintage kouskům? Pak byste měli navštívit second hand Crashily. Na místě si budete vybírat z několika stovek modelů, nové zboží doplňují zaměstnanci prodejny denně. Vintage kabelky, sluneční brýle, pin up šaty i originální zboží od českých tvůrců – tady budete v módním nebi. Ke všemu tomu vybírání a zkoušení vám budou hrát samé hudební pecky. Obchod to má zkrátka vyladěné do detailu. 

Adresa: Ječná 14, Praha 2

Textile House

Společnost Textile House svou historii datuje do roku 2010, kdy otevřela první kamennou prodejnu v Praze. Od té doby významně rozšířila území své působnosti. Sekáče Textile House dnes nenajdete pouze v metropoli, ale i dalších městech v Česku. Nabízí široký sortiment pánské i dámské módy, k tomu kabelky, boty i doplňky do bytu. Textile House patří mezi nejoblíbenější second handy v Praze, protože často nabízí zajímavé slevy. Kolekce postupně zlevňují a vy tak zajímavé oblečení pořídíte doslova za pár korun. 

Adresa: 12 kamenných prodejen v Praze

SLOW Bazar

Dokonale stylový sekáč, ve kterém najdete výběrové kousky od předních světových značek i lokálních návrhářů. Majitelka SLOW Bazaru fandí trendu pomalé módy a dbá na osobní přístup. V tomhle second handu se tak nebudete jen probírat nabídkou, ale prodavačka vám ráda poradí s výběrem. Samozřejmostí jsou moderní prostory.

Adresa: Řeznická 1741, Praha 1

Moment Praha

Tzv. prospěšný second hand, to je Moment. Veškerý zisk z prodeje oblečení věnuje 6 českým neziskovkám. V prodejně vládne příjemná atmosféra, nákup vás o to víc bude hřát u srdce, že peníze půjdou na dobrou věc. Mimochodem – oblečení v Momentu nemusíte jen nakupovat. Pokud řešíte, kde prodat oblečení, jaké už nenosíte, do tohoto second handu ho můžete darovat. Takovým dobrým skutkem (si) uděláte radost.

Adresa: 7 kamenných prodejen v Praze

Second Hand Land

Máte rádi opravdu velký výběr? Ten se vám dostane v Second Hand Landu. Každý týden tu pořádají jiné výprodejové akce, zboží doplňují několikrát za den. Každou sobotu se navíc koná akce nazvaná Trhy na dvoře, kdy máte možnost ukořistit parádní kousky za cenu do 50 Kč. V Second Hand Landu si na své přijdou i milovníci hrabáren.

Adresa: Branišovská 233/43, Praha 12

Restart Shop

V Restart Shopu nekoupíte pouze oblečení. Když místo navštívíte, překvapí vás skutečně rozmanitou nabídkou. Najdete zde i knihy, hračky pro děti nebo třeba hudební nástroje. A nemusíte pouze nakupovat. Zanést sem můžete oblečení či doplňky, jaké už nevyužijete. Podpoříte tím zdejší zaměstnance, kteří procházejí speciálním tréninkovým programem. Jedná se totiž o jedince ohrožené sociálním vyloučením, kterým práce v Restart Shopu pomáhá se začleněním do společnosti.

Adresa: Biskupská 1, Praha 1

Hvězdný bazar

Charitativní obchod se zbožím z druhé ruky a zároveň tréninkové pracoviště pro vozíčkáře – to je Hvězdný bazar v Karlíně. Provozuje ho Česká asociace paraplegiků, která se do běžného života snaží začlenit jedince s poraněním míchy. Oblečení v bazaru pochází od dárců, mezi nimiž nechybí ani slavní herci či zpěváci. Hvězdný bazar má také vlastní merch a podporuje české dodavatele se zajímavým příběhem.

Adresa: Sokolovská 449, Praha 8

H&B Švýcarský Secondhand Praha

Kvalitní oblečení ze Švýcarska najdete v obchodě H&B Švýcarský Secondhand. Někdy o něm můžete slyšet i pod názvem Second hand Swiss. Na českém trhu působí už více než 20 let a kdybychom měli sestavovat žebříček nejlepších second handů v Praze, museli bychom ho umístit na přední pozice. Pořídíte zde kousky od předních značek jako například Calvin Klein, Gucci, či Ralph Lauren.

Adresa: Kralupská 2/47, Praha 6

Hrabárna 

Hrabárna v pražské Libni je poměrně čerstvou novinkou. První zákazníky přivítala na konci února 2020. Hrabárna vyniká zejména velmi nízkými cenami. V obchodě se díky pečlivému roztřídění rychle zorientujete.

Adresa: Plzeňská 795/84, Praha 5

Sekáče Praha
zdroj: Canva

Sekáče Brno

Genesis Brno

Kdybyste u Brňáků provedli anketu ohledně nejlepšího sekáče v Brně, velká část by na prvním místě jmenovala právě Genesis. Ten má strategickou polohu, leží jen kousek od Hlavního nádraží. Nejde jen o jeden obchůdek, ale v podstatě o celý sekáčový obchodní dům. Uvnitř najdete pěkné a především originální kousky od více i méně známých značek, s nákupem vám rády pomohou ochotné prodavačky. 

Adresa: Josefská 706/19, Brno

Charley Fashion

V second handu Charley Fashion seženete takové značky jako například Guess, Desigual, Tom Tailor nebo Zara. Zboží je neokoukané, dají se ukořistit i skutečně neotřelé kousky, které podtrhnou váš individuální styl. Vzhledem ke kvalitě a prestižním značkám jsou ceny v Charley Fashion maximálně příznivé. 

Adresa: Štefánikova 2, Brno

Textile House

Textile House má svou pobočku také v Brně. Stejně jako v Praze, také tady můžete v pravidelných akcích  a výprodejích ulovit parádní oblečení za směšně nízké ceny. Na své si přijdou ženy i muži všeho věku a všech velikostí.

Adresa: Poštovská 3, Brno

Retro komnata

Brněnský vintage sekáč Retro komnata zákazníky obléká od roku 2016. Fandí recyklaci a nadčasovým modelům, které si můžete obléct dnes stejně jako za 10 let. Oblíbenou klasikou, která vždy rychle zmizí z ramínek, jsou Levis bundy a džíny. Vedle sekáčových kousků Retro komnata nabízí i svou vlastní micro-kolekci, kterou šije přímo v Brně. To vše samozřejmě z přírodních a lokálních materiálů.

Adresa: Štefánikova 14, Brno

Šuplig

Charitativní obchůdek Ligy lidských práv přijímá oblečení od dárců, pečlivě ho zkontroluje a poté opět pustí do oběhu. Ze svých zisků financuje důležité aktivity jako poskytování bezplatného právního poradenství dětem a lidem s postižením. Šuplig vás hned při první návštěvě okouzlí extra příjemným prostředím i různorodou nabídkou.

Adresa: Cihlářská 560, Brno

Botárna Oblékárna

Největší second hand v Brně se nachází v areálu Malá Ameryka u ulice Nové sady. Nenechte se vylekat trochu svérázným okolím, tu až neskutečně rozmanitou nabídku stylových kousků by byla škoda minout. Pořídíte zde retro oděvy i nejnovější módní výstřelky.

Adresa: Cejl 29/76, Brno

Sekáče Brno
zdroj: Canva

Sekáče Ostrava

Megasekáč Ostrava

Přímo u Futura se dostanete do sekáčového ráje. Na 700 m² se tu rozkládá Megasekáč. Oblečení si vybere celá rodina, každý den navíc probíhá doplňování nových kousků dovezených z Anglie. Často navíc můžete natrefit na výhodnou akci, kdy například dětské tričko pořídíte za pouhou 1 Kč. 

Adresa: Novinářská 7, Ostrava

Moment Ostrava

Prospěšný second hand Moment v Ostravě najdete hned na 6 místech. Všechny prodejny ale nejsou stejné, patří totiž do jedné ze 3 kategorií. Sekáče prémiový Moment nabízí oblečení, na jakém by nikdo nepoznal, že je z druhé ruky. Ve výběrovém Momentu zase najdete super kousky za dostupnou cenu. Poslední kategorie se jmenuje slevová a v takových sekáčích pořídíte extra zlevněné kusy.

Adresa: 6 kamenných prodejen v Ostravě

Sekáč Mix

Sekáč Mix od vás vykoupí oblečení, které je vám malé nebo ho už z jakéhokoliv důvodu nechcete nosit. Z obchodu se ale rozhodně nevyplatí hned prchat, byla by totiž škoda si neprohlédnout vystavené kousky. Mezi nimi můžete objevit poklady za pár korun. Výjimkou nejsou ani modely od známých značek, a to samozřejmě za sekáčové ceny.

Adresa: Hlavní tř. 6147/52, Ostrava

Sekáče Ostrava
zdroj: Canva

Sekáče Olomouc

Hrabárna Olomouc

Kde pořídíte oblečení z druhé ruky opravdu levně? V Olomouci zajděte do Hrabárny. Zboží pravidelně obměňují, v jednu chvíli je v obchodě až několik tisíc kusů oblečení, obuvi a módních doplňků. Vystavené modely se navíc postupně zlevňují a když se neprodají ani s velmi nízkou cenovkou, obchod je z prodeje stáhne a nahradí novými kousky. Sekáč je dostatečně prostorný, neschází hrací koutek pro děti.

Adresa: Holická 571, Olomouc

Stylárna

V samém srdci Olomouce se nachází značkový secondhand Stylárna. Ten vás hned při první návštěvě okouzlý svým minimalistickým interiérem i krásnými kousky na štendrech. Stylárna navíc pravidelně pořádá akce ve stylu „vše za X Kč“. 

Adresa: 8. května 516/17, Olomouc

Marabu

Když budete u  OC Koruna, vyplatí se přejít ulici a zastavit se ve výběrovém secondhandu Marabu. V něm najdete kvalitní zboží dovezené z Německa včetně sportovních značek jako adidas či Nike. Prodejna je krásně světlá a díky množství denního světla se nemusíte bát, že byste uvnitř barvy oblečení viděli zkresleně, což je častý problém některých obchodů.

Adresa: Pekařská 4, Olomouc

Genesis Olomouc

Pobočky oblíbeného sekáče Genesis nechybí ani v Olomouci. V obou natrefíte na milé prodavačky, přátelskou atmosféru i ohromnou spoustu zboží. Počítejte s tím, že zde pravděpodobně strávíte víc času, protože nebudete vědět, kam koukat dřív. Ceny oblečení jsou navíc skutečně nízké. Díky dostatečnému množství kabinek si vyhlédnuté kousky obvykle vyzkoušíte bez zdlouhavého čekání.

Adresa: 2 kamenné prodejny v Olomouci (Riegrova 10 a Riegrova 10)