Testování a recenze trekových bot Columbia Peakfreak X2 Outdry

Publikace: 31.08.2023

Klady

  • 100% voděodolné
  • tak akorát vypolstrované, ale stále umožňují kontakt s terénem
  • vynikající ochrana špičky
  • zajímavý design
  • dobrá přilnavost podrážky

Zápory

  • nepatrně těžší než jiné modely
  • nehodí se na zimní turistiku

Trekové boty Peakfreak X2 Outdry od americké outdoorové značky Columbia se na první pohled pyšní zajímavým designem. Kromě toho ale slibují také pohodlné odpružení, vynikající trakci, prodyšnost a stoprocentní vodotěsnost. Zní to až moc dobře na to, aby to byla pravda? Rozhodli jsme se obout Peakfreak X2 Outdry na několik procházek i náročnějších treků a vyzkoušet, co zvládnou. Přečtěte si, jak si v našem testu vedly.

Design

Všichni dobře víme, že vzhled u turistických bot není na prvním místě. Přesto je ale potřeba zmínit, že boty Columbia Peakfreak X2 Outdry vám na výletě rozhodně ostudu neudělají. Svým designem dokážou zaujmout. I když je na první pohled jasné, že se jedná o odolnou, dobře konstruovanou botu, nepůsobí zkrátka tak nějak prvoplánově turisticky.

Prodyšný textilní svršek je zpevněn syntetickým materiálem, který zajišťuje větší míru podpory a ochrany nohy. Výrobce si s umístěním syntetických prvků dobře poradil, a zpevnění tak zároveň působí jako oživení designu. U tohoto modelu můžete navíc vybírat i ze zajímavých barevných variant – kromě klasické černé a šedé (které jsou ale obě alespoň doplněny o barevné tkaničky) je k dispozici také růžová a tyrkysová, kterou uvidíte v této recenzi.

Hmotnost

Peakfreak X2 Outdry působí na první pohled poměrně mohutně a těžkopádně a mohou vzbuzovat dojem těžkých bot. Ve skutečnosti to ale není tak zlé. Váha jedné boty Columbia Peakfreak X2 Outdry se pohybuje okolo 340 gramů, což je u nízkých turistických bot s membránou poměrně standardní. Nejsou sice zdaleka těmi nejlehčími botami, jaké můžete sehnat, ale rozhodně nejsou tak těžké, že by vás to mělo při chůzi obtěžovat.

Podrážka

Jedním z parametrů, který vás u trekové boty bude rozhodně zajímat, je kvalita podrážky. Peakfreak X2 Outdry jsou opatřeny pryžovou podrážkou Omni-Grip™, která se stará o maximální trakci na různých typech povrchů, se kterými se během svých treků setkáte. Podrážka má agresivně tvarované výstupky a dostatečně hluboký dezén pro opravdu dobrou přilnavost na náročnějších stezkách. Výstupky navíc po okrajích lehce přesahují botu a vystupují do strany. To zajišťuje extra přilnavost na nepravidelném povrchu a úkrocích do strany. Podešev je spíše měkčí, a tím pádem se povrchu dobře přizpůsobuje.

Materiál

Svršek boty je vyroben z prodyšného textilu, který oceníte při letních trecích, a je doplněn o syntetické prvky, které botu zpevňují a zajišťují noze ochranu. Špička boty je opatřen extra silným zpevněním, které skutečně dobře chrání proti okopání, a v menší míře je tímto způsobem chráněna i pata. 

Textilní vrstva je dostatečně posílena okolo kotníku a měkký jazyk boty částečně chrání také nárt. Velmi příjemná je také odlehčená mezipodešev Techlite™, která je dostatečně měkká na to, aby dobře absorbovala nárazy a zajišťovala pohodlí i při delších výšlapech, ale zároveň to s odpružením nepřehání, takže noha může stále flexibilně reagovat na terén. 

A to hlavní – vnitřní stěny jsou lemovány membránou OutDry™, která má velmi prodyšnou vnější vrstvu, ale zároveň je voděodolná. Bota je tak 100% utěsněná, aby voda neměla kudy proniknout dovnitř.

Velikost

Určitě už jste slyšeli, že u turistických bot je lepší volit spíše větší velikost – a pokud vybíráte zimní trekové boty, do kterých se potřebujete vejít s extra silnými ponožkami, pak je to pravda. U boty Columbia Peakfreak X2 Outdry to ale tak úplně neplatí. Velmi dobře sedne velikost, kterou běžně nosíte, a to i s běžnými turistickými ponožkami. A nejlépe padne těm, kdo mají normální nebo spíše širší chodidlo.

Jak si Columbia Peakfreak X2 Outdry vedly v terénu

Ale dost bylo parametrů. Turistické boty mohou „na papíře“ vypadat sebelépe, ale pokud neobstojí v terénu, není vám to nic platné. Pojďme se tedy podívat na to, jak se boty Columbia Peakfreak X2 Outdry v praxi osvědčily. Boty jsem se rozhodla podrobit skutečně náročnému zátěžovému testu, aby mohly předvést, co v nich je, a přibalila jsem je na červencový výlet do nevyzpytatelné aljašské přírody. Čekaly je tak dlouhé túry po nerovném skalnatém povrchu, promáčených lesních cestách i kluzkých ledovcích. 

Pohodlné na první obutí

Prvním dojmem po obutí Peakfreak X2 Outdry bylo jednoduše pohodlí. Noha je tak akorát obepnutá, aby při chůzi v botě neplavala, ale zároveň bez problému pohnu prsty. Kolem kotníku, nártu a hlavně v okolí achilovky, které je na mozoly a puchýře nejnáchylnější, jsou boty příjemně vyztužené. Tíhu bot na nohách sice cítím, ale nepřipadá mi nijak omezující – to se ale samozřejmě skutečně pozná až po několika hodinách chůze.

Pomocí plochých tkaniček mohu botu utáhnout přesně tak, jak mi to vyhovuje, a i když je zavážu opravdu napevno, tkaničky mě přes polstrování jazyka netlačí. Několikrát se mi ale stalo, že se tkanička při chůzi povolila nebo rozvázala. Není to nic, co by nevyřešil dvojitý uzel, ale při sestupu z prudkého kopce to může být nepříjemné překvapení.

Skvěle přilnou k terénu

Během testování čekaly Peakfreak X2 Outdry nejrůznější druhy terénu. Velmi dobře si vedly zejména na nerovných cestách, kde si poradily s balvany i kořeny, a já se tak nemusela vyhýbat každé drobné překážce. Příjemně mě překvapily také na skalnatém povrchu, kde se mnou absolvovaly jak výstup do prudkého kamenitého kopce, tak i sestupy po nezpevněných stezkách. Díky hrubému dezénu jsem pod nohou vždy našla něco, o co se zapřít, a tak mě nerozhodily ani uvolněné kameny. 

Vedly si slušně i na hladkém povrchu. Prošly jsme spolu spoustu rozmáčených bahnitých cestiček, a ani jednou nesklouzly. Při přecházení opravdu kluzkých povrchů, jako jsou mokré balvany a povrch ledovce, jsem si ale tak jistá v pryžových kramflecích nebyla. Vzorek přece jen není tak hluboký, aby na něj byl stoprocentní spoleh ve spíše zimních podmínkách.

Na skákání v kalužích i brodění potoků

Na co jsem ale byla zvědavá nejvíc, byla slibovaná voděodolnost, kterou zajišťuje speciální patentovaná membrána. Nejprve jsem voděodolnost testovala zlehka, na bahnitých stezkách po dešti, abych si ověřila nepropustnost podrážky a spojení mezi podešví a svrškem. Po několika rozpačitých pokusech jsem do nich ale vložila plnou důvěru a běžně jsem v nich překonávala louže, zbytky sněhu i potoky. A pokaždé s naprosto suchými ponožkami.

Je ale potřeba pamatovat na to, že se jedná o nízké letní boty. Svršek sice vodu bez problému ustojí, ale vždy je nutné hlídat, aby její hladina nepřesáhla okraj bot, protože v takovém případě se vlhkým ponožkám nevyhnete. Když už k takové situaci ale dojde (a že k ní u mě došlo), boty po sundání poměrně rychle schnou.

 

Stále pohodlné i po celém dni

Boty jsem samozřejmě po zakoupení vzala na několik kratších procházek, abych si mozoly z nových bot odbyla co nejdříve. K mému překvapení na puchýře ani při prvním oťukávání nedošlo, ale pravdou je, že boty byly s každým kilometrem citelně pohodlnější. Jejich počáteční „prošlápnutí“ proto doporučuji nepodcenit.

Hned jsem samozřejmě musela vyzkoušet, jestli zvládnou udržet nohu v pohodlí i v náročnějším terénu. Pro svůj došlap jsem si proto vybírala ty nejostřejší kameny a kořeny stromů a čas od času jsem nějaký ten kámen nakopla. A i když jsem při došlapu dostatečně cítila terén pod nohou, žádná nerovnost se k chodidlu nedostala tak blízko, aby to bylo nepříjemné nebo bolestivé. A špička je chráněna tak dobře, že jsem přes ni necítila skutečně vůbec nic.

Ani při dlouhé chůzi mi v nich nebylo vyloženě nepříjemně, nohy nebyly otlačené nebo unavené z váhy bot. Přesto jsem se po návratu z túry poměrně rychle přezouvala do lehčích a měkčích, protože extra zpevnění a ochrana nohou jsou po celém dni přece jen znatelné. Příjemně mě ale překvapila jejich prodyšnost. Nohy se ani při dlouhých trecích nepotily a na konci dne boty ani ponožky nezapáchaly (na druhou stranu ale teplota málokdy překračovala 20 °C).

Závěrečné shrnutí

Abych pravdu řekla, od bot Columbia Peakfreak X2 Outdry jsem toho příliš nečekala. V porovnání s jinými turistickými botami ve stejné kategorii jsou překvapivě dostupné a jejich stylový design tak trochu vzbuzuje pocit, že se u nich možná dbalo víc na vzhled než na funkčnost. Jak jsem se mýlila!

Modelu Columbia Peakfreak X2 Outdry v podstatě nemám co vytknout. Boty jsou prodyšné a pohodlné, ale dostatečně pevné a velmi dobře chrání chodidlo i špičku před nástrahami terénu. Díky agresivnímu dezénu vás podrží v různých typech terénu a vodotěsnost, o které jsem měla určité pochybnosti, se ukázala být 100% spolehlivá. Navíc to vypadá, že leccos vydrží – za tu dobu, po kterou jsem je testovala, se zatím nikde nic neošoupalo ani neroztrhlo. V kombinaci s velmi přívětivou cenou jsou dle mého bezkonkurenční!

Autor článku

Tereza Staňková

Tereza Staňková

Redaktor

„Jmenuji se Tereza – mám ráda cestování, sport, vzdělávání a češtinu. A ještě raději to všechno spojuji dohromady. Třeba při psaní textů na web, produktových popisků nebo blogových článků. I když se psaní věnuji teprve pár let, už jsem se zvládla popasovat s nejrůznějšími tématy – od outdooru přes zdravý životní styl až po traktory – a nikdy neodmítnu příležitost dozvědět se něco nového.“