12 tipů, jak roztáhnout nové boty ze syntetiky i kůže

20.12.2021

Udělali jste si radost a koupili jste si nové boty? Možná se vám také stalo, že počáteční nadšení brzy vystřídalo rozčarování, protože jste zjistili, že jsou vám těsné, tlačí vás a na nohách od nich máte puchýře. Nepanikařte, vyzkoušejte některou z našich rad, jak i těsné boty rozšlápnout a přizpůsobit vaší noze.

Nové boty často tlačí

Určitě se to někdy stalo i vám. Koupili jste si boty, které vypadaly pohodlně, a navíc tak luxusně! Po prvním nošení se však objevily nepříjemné puchýře a otlaky. Za tuto nepříjemnou skutečnost mohou často nejen zcela nové boty, ale také otoky nohou (například v důsledku těhotenství) nebo i fakt, že na nohách trávíte denně příliš mnoho času.

Před každým nákupem obuvi si proto nohy pečlivě změřte. Pokud nevíte, jak na to, přečtěte si náš návod, jak změřit nohu a vybrat správnou velikost bot. A pokud si nedopatřením pořídíte boty menší, než je vaše velikost obuvi, zkuste některý z našich 12 tipů, jak roztáhnout nové boty.

1. Než v botách vyrazíte ven, noste boty doma

Ať už jste si pořídili tenisky, lodičky, mokasíny, pracovní boty nebo třeba kopačky, vždy je nejdřív zkuste nosit doma. Každý den si je obujte alespoň na hodinu a choďte v nich po bytě. Uvidíte, že boty začnou postupně povolovat. Pravděpodobně to bude chvíli trvat, je to ale ta nejpřirozenější a nejjednodušší metoda, jak boty roztáhnout.

2. Pomůže sprej i olej

Ještě předtím, než zkusíte použít hrubou sílu, dejte prostor jemné práci. Vyzkoušet můžete speciální sprej na roztažení obuvi, se kterým stačí boty několikrát nastříkat, promnout a obvykle je po problému. Dejte ovšem pozor, po kterém spreji sáhnete. Vybrat si můžete z výrobků na syntetiku i na kůži. Zaměňovat se obvykle nedají.

Kůži či koženku vám může pomoci roztáhnout také ricinový olej. Potřete své boty olejem po celé ploše a poté obujte. Bota se přirozeně roztáhne procesem nošení.

3. Zmačkejte mokré noviny

Zmačkejte mokré noviny nebo utěrky a co nejvíc jich vložte do bot. Dejte si při tom ale pozor, ať nezměníte tvar boty. Jakmile uschnou, noviny vyndejte a boty si zkuste nazout. Když bude třeba, můžete celý postup zopakovat.

4. Vyzkoušejte slupky od brambor

Zní to docela divně, že? Loupat brambory a slupky pak používat k roztažení bot. Jenže ono to opravdu funguje. Odhoďte předsudky, oloupejte pár brambor a slupky vložte na noc do bot. Důležité je, aby vyplnily celou botu. Ráno je vysypte a zbytky odstraňte vlhkým hadříkem.

5. Použijte směs vody a alkoholu

Připravte si rozprašovač, do kterého nalijete směs vody a alkoholu v poměru 1:1. Směs naneste na boty, obujte si je a 20 minut v nich choďte. Že potřebujete vědět, jak roztáhnout boty ve špičce nebo jiném konkrétním místě? Namočte do alkoholu ubrousek a botu jím v místě, které potřebujete roztáhnout, potřete.

Víte, že do alkoholu můžete namočit i ponožku, vyždímat ji a skočit do bot? V těch pak choďte, dokud ponožka zcela neuschne.

Jak roztáhnout nové boty

lodičky Guess

6. Na kožené boty zkuste fén

Najděte si ty nejsilnější ponožky, které doma máte, nebo si navlékněte několik párů ponožek na sebe, a obujte si na ně boty. Najděte oblast, ve které vás obuv tlačí, vezměte fén a toto místo nahřívejte asi 30 vteřin. Během nich s nohou pohybujte vpřed a vzad. Pak nechte obuv vychladnout. Následně se můžete vyzout.

Teď nastane okamžik pravdy. Oblékněte si jen jednu ponožku, kterou budete do bot běžně nosit a zkuste, zda se boty roztáhly. Ještě to není ono? Celý proces opakujte, dokud se boty neroztáhnou tak, jak potřebujete. Poté je nastříkejte sprejem, aby se jim vrátila ztracená vlhkost.

7. Naplňte boty ovsem

Máme tu další tip, který se vám může zdát trochu zvláštní, ale který zároveň funguje. Botu naplňte ovsem nebo jinou obilovinou, zalijte vodou a nechte působit přes noc. Oves díky vlhkosti nabude, a přitom roztáhne i vaše boty. Ráno oves vysypte a obuv vyčistěte, aby vás nikde netlačilo žádné zrnko. Boty pak po několikadenním nošení vyschnou a vytvarují se podle vaší nohy.

8. Vezměte si tlusté a pořádně mokré ponožky

Koupili jste si semišové boty, které tlačí? Najděte ty nejtlustší ponožky, co doma máte, namočte je a oblékněte si je. Pak si obujte boty, které vás tlačí a vydržte v nich, co to půjde. Tato metoda perfektně zabírá i na boty, které vás tlačí ve špičce. Stejně tak můžete na mokré ponožky nakapat několik kapek Alpy nebo octa.

9. Vložte do bot led

Ať děláte, co děláte, pořád se vám nedaří boty roztáhnout? Vsaďte na těžší kalibr. Naplňte igelitové sáčky vodou, vložte je do bot a ty pak dejte i se sáčky do mrazáku. Jamile voda zmrzne, boty z mrazáku vysvoboďte, zmrzlou vodu v nich ale ještě aspoň 20 minut nechte. Když se pokusíte sáčky vyndat dřív, může se stát, že obuv poškodíte. A to určitě nechcete.

10. Pomoci může deodorant nebo balzám na rty

Způsobují vám boty oděrky, otlaky a puchýře? Na kritická místa, kde vás boty nejvíc tlačí, naneste deodorant. Zamezíte tak zvýšenému tření, nohy se nebudou odírat. Tvorbě puchýřků může zabránit i balzám na rty, který nanesete na kritická místa.

Podobně funguje také dětský pudr. I ten totiž sníží třecí sílu na povrchu nohy a tím brání vzniku oděrek. Stačí ho na nohy nasypat ještě předtím, než se do bot (zejména těch letních) obujete.

Jak roztáhnout nové boty

tenisky Vans

11. Zkusit můžete i napínák

Nechcete obětovat své nohy nebo boty strkat do mrazáku? Vydejte se do obchodu pro napínák na boty, který bezpečně pomůže zvětšit jak délku, tak šířku boty. Má totiž šroubky, s jejichž pomocí botu roztáhnete. Vyberte si takové kopyto (napínák), které co nejlépe kopíruje tvar a velikost vaší nohy.

Počítejte však s tím, že tento způsob nepatří mezi ty nejrychlejší. Dostatečně roztažený napínák je možné nechat v botě 24–48 hodin, máte-li obavy, abyste botu neroztáhli příliš, můžete napínák vyndat už po 8 hodinách. Pro lepší výsledek doporučujeme napínák používat v kombinaci s roztahovacím roztokem nebo směsí lihu a vody 1:1.

12. Vydejte se k odborníkovi

Žádná z výše uvedených rad nefungujete, máte drahé boty, o které se bojíte, nebo jen prostě nechcete riskovat? Pak boty svěřte do rukou odborníka, tedy profesionálního ševce, který má nástroje, jež boty zaručeně a šetrně roztáhnou. Sice vás to bude něco stát, výsledek ale bude rozhodně stát za to a hlavně, zvládnete to bez zbytečného trápení.