Recenze Puma Deviate Nitro + Puma Liberate Nitro: dokonale lehké běžecké boty

01.06.2021

Klady

  • pohodlné od první chvíle
  • ideální boty do horkého léta
  • dobrá přilnavost na suchém i mokrém povrchu

Zápory

  • méně polstrování v oblasti paty

Nechcete si vybírat mezi pohodlím a rychlostí? Nemusíte. V téhle recenzi se zaměříme na boty, které vám zajistí obojí. Puma Deviate Nitro a Puma Liberate Nitro si jsou tak podobné, že jsme jejich test spojili do jednoho. Mají vůbec nějaké slabiny? Dozvíte se v recenzi.

Komfort

Běžecké boty Puma Deviate Nitro a Puma Liberate Nitro nás mile překvapily hned po vyndání z krabice. Jejich design je propracovaný do nejmenších detailů a (v dobrém) poutá pozornost. Na patě najdete reflexní pruh, obuv tak využijete i při nočních výklusech. 

Jakmile jsme boty obuli poprvé, věděli jsme, že tohle pro naše nohy bude hodně příjemná záležitost. Obuv totiž nepotřebuje žádný čas na roztažení, ale skvěle padne od první chvíle. Jazyk je příjemně měkký a tenký, zároveň ale dostatečně polstrovaný. Tkaničky díky tomu netlačí do nártu. Kde by mohlo být o něco víc polstrování, to je pata. Zejména u modelu Puma Deviate Nitro je absence polstrování znatelnější. Na pohodlí to vliv nemá, boty by ale pak ještě o něco lépe držely nohu na svém místě a byly stabilnější.

Recenze by nebyla kompletní, kdybychom nevyzdvihli odlehčenou mezipodešev s pěnou Nitro. Ta se pyšní vynikajícími absorpčními vlastnostmi a optimálně tlumí dopady. U modelu Puma Deviate Nitro je mezipodešev obohacena o karbonový plát Innoplate. Ten díky svým parametrům ještě zvyšuje účinnost energie vynaložené při běhu. Drop činí 8 mm, což pravděpodobně uvítá většina běžců. Právě střední drop totiž umožňuje přirozenější rozložení váhy těla.

Prodyšnost a voděodolnost

Společným rysem běžecké obuvi Puma Deviate Nitro a Puma Liberate Nitro je také špičková prodyšnost. Svršek ze síťoviny je v přední části opatřený vnitřní „poloponožkou“. Tenisky jsou skvělé v létě, kdy se v nich chodidla potí jen minimálně. Zajištěný je také efektivní odvod potu. Naopak do chladné zimy boty nebudou tím nejlepším obutím. Stejně tak o voděodolnosti nemůže být řeč, ta se ale od tohoto modelu ani neočekává.

Trakce

Boty Puma nedoporučujeme do terénu, na hladké silnici si ale povedou skutečně ukázkově. Podešev Pumagrip v mnohém připomíná řešení Continental, s jakým se můžete setkat u značky adidas. Tato podrážka zajistí vynikající přilnavost na suchém i mokrém povrchu. K tomu je dostatečně odolná, spolehnout se tak můžete na její dlouhou životnost. Znovu ale upozorňujeme, že boty nejsou dělané do náročného terénu, tam by k poškození podrážky přece jen došlo rychleji.

Hmotnost a velikost

Hledáte co nejlehčí boty na běh? Pátrat už dál nemusíte. Puma Liberate Nitro patří mezi tu nejlehčí obuv momentálně dostupnou na trhu. Puma Deviate Nitro už jsou o něco těžší, stále ale s jejich hmotností nemáme problém. 

Co se velikosti týče, doporučujeme sáhnout po páru o půl čísla menším, než běžně nosíte. Tenisky totiž mají širší mezipodešev a kolem kotníku mohou být volnější. Pouze uživatelé s širšími chodidly a vyšším nártem by měli zvolit svou klasickou velikost.

Celkové hodnocení a doporučení

Běžecké boty Puma Liberate Nitro a Puma Deviate Nitro si rychle získaly své čestné místo v našem botníku. Oba modely využijete na krátké tréninky, rychlý závod i delší tratě. Jsou krásně pohodlné a na noze skvěle sedí. Nikde nic netlačí, a to ani v oblasti tkaniček, které mnohdy bývají kamenem úrazů. Oběma modelům je společná také výborná trakce a prodyšnost, která z nich činí ideální obutí do letních dnů. Pak už je jen na vás, zdá dáte přednost extra nízké hmotnosti Puma Liberate Nitro, nebo u vás zvítězí větší univerzálnost Puma Deviate Nitro. Chybu neuděláte ani jednou volbou.