Jak vybrat trekingové hůlky: návod pro začátečníky i pokročilé

Publikace: 24.02.2022

Turistika v posledních letech zažívá doslova boom. Všichni se chtějí z měst plných smogu dostat do příjemně čisté přírody, ve které vládne svěží ovzduší a zpívající ptáci. Abyste však dlouhé turistické túry zvládali bezproblémově a nemuseli jste se vracet hned po prvních dvou kilometrech domů, vezměte si s sebou tentokrát trekové hole. Že je ještě nemáte? Prozradíme si, jak trekové nebo také trekingové hůlky vybrat.

Pomocník, na kterého nedáte na výletech dopustit

Možná i vás někdy napadlo, že by vám na túru mohly postačit obyčejné hůlky od lyží. I když se to ale na první pohled nezdá, trekové hůlky se od těch lyžařských zásadně liší. A to nejen ve zpracování, ale také v účelu. Trekingové hole oceníte především při výšlapu do hor.

Zajišťují totiž potřebnou stabilitu, a to dokonce i v běžném terénu, nejen na svazích. S jejich pomocí navíc udržíte správné tempo po delší dobu, šetříte své kyčelní klouby a lépe ovládáte svůj dech při chůzi, což je alfa a omega každé sportovní aktivity.

Jak vybrat trekingové hůlky
Canva

Typy trekingových holí

V současné době rozlišujeme hole na klasické trekové a na hole pro nordic walking. My si je však rozdělíme ještě na více typů, abychom vás lépe seznámili s jejich přednostmi. Hole můžeme rozdělovat na:

  • odpružené a neodpružené,
  • pevné a teleskopické,
  • hole na nordic walking.

Neodpružené hole pro nenáročné turisty

Neodpružené trekingové hole volí především začínající turisté nebo lidé, kteří se na výšlapy vydávají jednou za čas a jejich požadavky nejsou nijak náročné. Sehnat je lze za poměrně nízkou cenu v řadě designů. Obvykle jsou vyrobeny z hliníku, lepší modely mají i pěnové madlo pro pohodlný úchop.

Odpružené trekingové hole zajistí větší komfort

Odpružené hole poskytují o něco větší komfort než hole neodpružené. Díky odpružení tlumí nárazy, proto je chůze s jejich pomocí pohodlnější a příjemnější. I z toho důvodu je volí zkušení turisté, kteří se běžně vydávají na několikakilometrové výšlapy.

Co se týče ceny, už z logiky věci vyplývá, že budou dražší. Pakliže se chystáte na turistické výšlapy pravidelně, tato investice se bezesporu vyplatí.

Pevné hole dlouho vydrží

Typy trekingových hůlek můžeme rozlišovat nejen podle odpružení, ale i dle konstrukce. Mezi vášnivými turisty jsou oblíbené zejména pevné trekingové hole, které se těší dlouhé životnosti. Většinou jsou vyrobeny z jednoho kusu materiálu a vhodné prakticky do jakéhokoliv terénu. Bohužel však nejdou složit, a tak se hůře skladují.

Skládací hole jako příležitostná pomoc

Cestovatelé, kteří si nejsou jistí tím, kam je vítr zavane, dávají přednost skládacím holím, které hravě schovají do batohu a vytáhnou pouze v případě, kdy to bude zapotřebí. Mluvíme tedy o takovém příležitostném pomocníkovi, u něhož je možné si přizpůsobit výšku dle postavy. Hole tak může používat každý, a to nezávisle na pohlaví a výšce.

Hole pro nordic walking: co je to?

Mezi začínajícími turisty často koluje otázka, jaký je rozdíl mezi trekingovými holemi a holemi pro nordic walking. Na první pohled vypadají stejně, ale rozdíl je v účelu i jejich zpracování. 

Hole na nordic walking jsou určené pro takzvanou severskou chůzi čili dynamickou chůzi se svižným tempem. Rukojeť je subtilnější a delší, poutko je mohutnější a tvarované. Na kovové hroty je možné nasadit gumové vsadky nebo kroužky na sníh.

Hole pro nordic walking: co je to?
Unsplash

Klíčové parametry při výběru trekových holí

Ať už vybíráte skládací trekové hole či jakékoliv jiné, zajímat vás bude hned několik parametrů:

  • materiál,
  • zámky,
  • hroty,
  • hmotnost,
  • odpružení,
  • příslušenství,
  • cena.

Materiál určuje životnost i cenu

Možná jste si již našli svého favorita, než ale přiložíte kreditní kartu k platebnímu terminálu, ujistěte se, že vám vyhovuje materiál, z něhož jsou trekové hůlky vyrobeny.

Nejčastěji se setkáte s hliníkovými modely, které patří k nejlevnějším, ovšem také k nejtěžším. Hůlky ze sklolaminátu jsou na druhou stranu lehké i odolné, ale nárazy netlumí zrovna nejlépe. Hitem posledních let jsou karbonové trekingové hole, jež patří k nejlepším na trhu a disponují nejen skvělou odolností, ale i pevností a nízkou hmotností.

Na hmotnosti záleží

Materiál nemá vliv jen na životnost holí či na cenu, ale i na celkovou hmotnost. Obecně platí, že čím nižší váha sportovního náčiní je, tím je užívání komfortnější.

Hroty hrají při výběru také roli

Jaké trekové hole nakonec vybrat? Sledujte i drobnosti, jako jsou hroty. Zatímco kovové hroty jsou vhodné do tvrdého a náročného terénu (dobře fixují a jsou skvělou oporou turisty), gumové skvěle tlumí nárazy, ale jsou vhodné spíše na asfaltové cestičky.

Výška postavy nakonec rozhodne

Rozhodujícím a tím posledním faktorem při výběru je výška postavy. Jedině skládací alternativy se výšce dokonale přizpůsobí, a tak v takovém případě výšku postavy řešit nemusíte. Pokud chcete investovat do pevných holí, výška je nezbytnou informací.

Jak vysoké trekingové hole volit? Pokud držíte trekovou hůl v dlani, loket by měl svírat pravý úhel. Pomoct ale může i výpočet snadné rovnice, a sice vaše výška postavy v centimetrech krát 0,68. 

Jestliže nejste matematikem nebo znáte jen přibližnou výšku figury, existují obecné tabulky s doporučením optimální délky hole. Ty mohou být v případě nevědomosti opravdu skvělým pomocníkem, který rapidně usnadní výběr sportovního společníka.

Jak vybrat trekingové hůlky
Unsplash

Než se vydáte na turistický výšlap

Ať už vaše volba nakonec bude jakákoliv, před každým výšlapem je důležité jedno – správné nastavení holí. Trekové hůlky vám sice mohou v obchodě vyhovovat, člověk si je ale před první výpravou musí přizpůsobit sobě na míru. 

Opět si vzpomeňte na zmiňované pravidlo: když držíte hůlku v dlani, musí loket svírat pravý úhel. Tento úhel musíte pravidelně sledovat. V případě, že máte hůlky skládací, při stoupání je zkraťte, při sestupu dolů zase prodlužte.

Bez bot to nepůjde

Trekové hole sice budou oporou a ušetří klouby, na druhou stranu pokud se na výlet vydáte s nevhodným obutím, nebude to příjemné. Je to zkrátka stejné jako při jiných sportech – sportovní obuv je základ, a tak i na ni upněte svou pozornost dřív, než vykročíte ze dveří.

Je důležité si uvědomit, že terén bude pravděpodobně náročný, a to i po stránce své struktury. Když se k tomu přidá těžký batoh se svačinou a vodou, na nohy bude kladen velký nápor. Pouze s kvalitním obutím je možné předejít zraněním a celkové bolesti dolních končetin.

Nepromokavé a vyšší

Ty nejlepší trekingové boty jsou zpravidla nepromokavé, aby zůstaly spolehlivým parťákem při jakémkoliv počasí a v jakémkoliv terénu. Také jsou vyšší, abyste necítili každý kamínek, na který šlápnete. A samozřejmě jsou maximálně pohodlné, abyste v nich zvládli ujít i desítky kilometrů.

Boty na nohy, hůlky do ruky a jde se na to! Turistické výlety je možné podnikat po celý rok, liší se pouze oblečení, které si vezmete s sebou. Při túrách buďte opatrní na překážky před vámi, které nelítostný terén přichystal pro zpestření vašeho výletu. Nezapomeňte vzít drobné občerstvení, dostatek tekutin a fotoaparát – s pomocí hůlek se dostanete na vrcholky hor, odkud bude opravdu impozantní výhled stojící za zaznamenání!

Autor článku

Dáša Veverková

Dáša Veverková

Šéfredaktor & Obsahový specialista

„Jsem Dáša – naivní snílek, který věří, že smyslem lidského života je pomáhat druhým. Vystudovala jsem obchodní akademii se zaměřením na právní činnost a několik let se pohybovala v sektoru služeb, díky tomu znám velmi dobře práva zákazníků i povinnosti prodejců. Od roku 2016 se věnuji online marketingu, konkrétně obsahové strategii a testování produktů. Mým cílem je publikovat články založené na vědeckých poznatcích, nezávislém průzkumu trhu a osobních zkušenostech.“