Jak chodit na vysokých podpatcích: Tipy a triky pro sebevědomou chůzi

Publikace: 12.08.2022

Líbí se vám boty na podpatku, ale nenosíte je, protože vás z nich bolí nohy? Neházejte flintu do žita a dejte jim ještě šanci. Vysoké podpatky mají řadu benefitů, dokážou opticky prodloužit a zeštíhlit vaši postavu a chůze s vlnícími se boky zase zaručeně zaujme opačné pohlaví. Jak si tedy jejich nošení zpříjemnit? Máme pro vás 6 tipů.

1. Dejte přednost obuvi z usní

Aby se vám v obuvi na vysokém podpatku dobře chodilo, volte vždy raději modely z pravé kůže, která je poddajná a chodidlu se přizpůsobí lépe než syntetika. Kůže je přírodním materiálem, který neustále pracuje, rozpíná se, dýchá, saje pot i vlhkost. Díky tomu je méně pravděpodobné, že se vám v kožených botách vytvoří nepříjemné puchýře. Když je o boty navíc dobře postaráno, vydrží i při velmi intenzivním používání opravdu dlouho.

2. Vyberte si správný typ podpatku

Jestliže jste až do teď nosila spíše baleríny a tenisky, bude velmi obtížné přeskočit na dvanácticentimetrové jehly. Každý typ bot rozkládá tělesnou hmotnost trochu jinak, váš pohybový aparát tak bude muset zcela odlišnému typu bot nejprve přivyknout. Začněte tedy raději s šesticentimetrovým podpatkem, na kterém získáte potřebnou jistotu. Čím menší podpatek zvolíte, tím menší sklon boty budete mít. Díky tomu se zmírní i nepříjemný tlak na prsty.

Plánujete-li trávit v botách na podpatku celý den, vyberte si raději ty s širším podpatkem. Může to být sloupek nebo třeba klínek. Vhodnější je rovněž kulatá špička, která zajistí dostatek místa pro vaše prsty a zároveň rovnoměrné rozložení váhy celého těla. V začátcích je také dobré volit boty, které obepínají nohu a drží kotník třeba silnějšími pásky.

3. Chůzi na podpatcích trénujte nejdříve doma

Ještě před tím, než vyrazíte na romantické rande nebo večírek s kamarádkami, si natáhněte pár silných ponožek, nazujte si boty na podpatku a několik hodin trénujte chůzi raději v bezpečí domova. Jak na to? Zatáhněte břišní svaly, stáhněte lopatky dolů, hlavu dejte vzhůru, nekrčte kolena a s napjatými lýtky pokládejte nohy přirozeně před sebe.

Celý tento trénink se vyplatí absolvovat před zrcadlem. Na závěr si také pro jistotu vyzkoušejte sejít schody. Po těch choďte pomalu a našlapujte na přední část boty.

Chůzi na podpatcích trénujte nejdříve doma
zdroj: Unsplash

4. Použijte náplasti a tyčinku proti puchýřům

Právě jste si pořídila krásné nové lodičky, ze kterých se vám ale po prvním nošení udělaly bolavé puchýře? To je dáno tím, že se obuv ještě nepřizpůsobila chodidlu. Obvyklým místem, kde k tvorbě puchýřů dochází, je oblast paty nebo malíčku. Tomu lze docela dobře předejít tím, že si tyto partie budete krýt náplastí ještě před tím, než v obuvi vyrazíte na svou první procházku po městě.

V otevřené obuvi na vysokém podpatku náplasti nevypadají dvakrát dobře. I v tomto případě je však možné nepříjemnosti se vznikem puchýřů vyřešit. V lékárnách je k zakoupení tyčinka proti puchýřům, která okamžitě omezuje tření kůže. Její složení je zcela na přírodní bázi. Neklouže, velmi snadno se aplikuje, a navíc nezanechává žádné stopy, takže ji směle můžete použít i do otevřených bot. A protože je tyčinka skladná, můžete ji nosit s sebou v kabelce, a mít ji tak k dispozici, kdykoliv potřebujete.

5. Vsaďte na gelové vložky do bot

Proti bolesti nohou pomáhají také gelové vložky do bot. Bývají ergonomicky tvarované, absorbují otřesy a zároveň poskytují potřebnou oporu, takže chodidlo při chůzi tolik netrpí. Na trhu jsou k dostání v různých tvarech a velikostech. Nakoupíte je většinou v prodejnách zdravotnických potřeb, v drogeriích i lékárnách.

6. Vyzkoušejte samolepicí kožené pásky do paty obuvi

Jestliže vám boty na vysokém podpatku nebudou dobře sedět na chodidle, je pochopitelné, že chůze v nich nebude moc příjemná. Pokud se vám bota vyzouvá, je možné použít tzv. patěnky. Jsou to samolepicí kožené pásky, které se v obuvi lepí do patní oblasti. Díky nim se pak boty nevyzouvají, čímž se zlepší komfort chůze. To pochopitelně vede i k tomu, že noha je pak méně unavená a bolavá.

Autor článku