Jak prát boty v pračce, aby se nepoškodily a hezky prokoukly?

Publikace: 02.06.2021

Prát boty v pračce je možné, má to ale určitá úskalí a pravidla, která byste měli dodržovat. Pokud vás tedy zajímá, jak prát bílé tenisky a další obuv v pračce, přečtěte si následující řádky, kde se dozvíte všechny důležité informace.

Praní bot v automatické pračce je dnes hračka

Moderní pračky jsou kvalitní spotřebiče, které mají mnoho funkcí, takže jsou velmi efektivní. Hned na úvod je třeba uvést, že výrobci obuvi takovému způsobu čištění příliš nefandí. Na druhou stranu se boty běžně perou. Proto jsme si pro vás připravili několik tipů, jak postupovat, abyste svou obuv nezničili.

Prát lze pouze některé boty

Pokud chcete prát boty v pračce, předně je nutné určit, kterým materiálům tímto způsobem neuškodíte, a které byste do pracího bubnu naopak rozhodně dávat neměli. Boty z většiny materiálů totiž do pračky nepatří. Musíte je tedy vyčistit jinými způsoby, o kterých se ve zkratce zmíníme. 

  • Semišové boty: Do pračky v žádném případě nepatří. Čistit je můžete za pomoci jemného hadříku, houby nebo kartáčku a speciálního přípravku (pěna na semiš, marseillské mýdlo).
  • Kožené boty: Ani výrobky z kůže v pračce rozhodně neperte. Při čištění použijte hadřík a speciální čisticí prostředek na koženou obuv. Pokud přitom chcete zabránit pronikání nečistot, určitě boty impregnujte.
  • Goretexové boty: Na obuv z tohoto materiálu je vhodné použít navlhčenou houbičku, přičemž při větším znečištění lze použít jemný a měkký kartáček. Určitě byste ale neměli používat přípravky obsahující oleje či vosky.
  • Látkové boty: Zatímco předešlé materiály do pračky rozhodně nepatří, látkovou obuv tímto způsobem čistit můžete. Měli byste ovšem dodržovat správný postup. Jak na to?

Prát lze pouze některé boty

Jak vyprat boty v pračce

Jak je patrné z předešlých řádků, v pračce byste měli prát pouze plátěné tenisky. Ať už tedy vlastníte klasické conversky nebo třeba textilní běžecké boty Nike, směle do toho. Předně je nutné zvolit správný mycí prostředek. Doporučováno je sáhnout po pracím gelu, který se nejen dobře rozpouští, ale také dokáže vyzrát na nejrůznější nečistoty. Pokud byste použili sypký prášek na praní, existuje riziko, že se zcela nerozpustí a hrudky se dostanou do bot, což zřejmě nechcete. Může se totiž lehce stát, že je pak budete muset prát znovu.

Některé pračky mají prací program přímo na boty, takže s nimi nebudete mít žádný problém. Jestliže vaše pračka takovým programem nedisponuje, nastavte praní na jemné tkaniny, teplotu vody na maximálně 30 °C a zároveň co nejnižší otáčky. Pokud byste prali obuv v teplejší vodě, mohly by se zkroutit a vysoké otáčky by je zase mohly poničit. Doplňme, že některé pračky umožňují speciální pohyby bubnu, což je vhodné pro velmi šetrné praní všech možných materiálů.

Někteří výrobci uvádějí, že je danou obuv možné prát v pračce. U ní tedy můžete být bez obav. Na druhou stranu bychom vám doporučovali, abyste neprali boty, jež mají opotřebené lepené části. Mohli byste totiž riskovat, že je tzv. „doděláte“. Dobře si tedy rozmyslete, zda vaše obuv praní v pračce přežije, anebo ji tímto krokem odešlete do „látkového nebe“. Staré a obnošené tenisky zkrátka a dobře raději vyperte pěkně postaru v ruce.

Co byste rozhodně neměli opomenout

Především světlé boty se zašpiní natotata. Pokud vás tedy např. zajímá, jak prát bílé tenisky, vězte, že výrazně znečištěné boty je třeba předem odmočit, a to ideálně v kbelíku s jarovou vodou. Navíc je vhodné vydrhnout gumovou podrážku i gumu lemující boty, aby se odtud špína nedostala na textil. Pokud je obuv připravena na praní, měli byste se ještě zaměřit na následující kroky, aby celý proces proběhl přesně tak, jak má a nedošlo k nechtěnému poškození obuvi. 

  • Vyndejte vložky do bot. Ty byste prát v pračce určitě neměli. K jejich vyčištění přitom stačí kartáček a prací prášek. Pokud vám vložky „nevoní“, vložte je do sáčku s jedlou sodou a nechejte je tam přes noc.
  • Vyndejte tkaničky. Důvodem je, že by se nevypraly rovnoměrně a navíc by se mohly vyvléknout. Raději je tedy vyndejte a perte zvlášť. Vyprat je lze s běžným oblečením, a to ideálně svázané k sobě jemným uzlem, aby neproklouzly otvory v bubnu.
  • Dejte boty do sáčku na praní. Obuv se může během pracího procesu otlouct, což jistě nechcete. Proto byste ji měli vložit do sáčku na praní. Stejně dobře nicméně může posloužit rovněž starší povlak na polštáře.

Jak vyprat boty v pračce

Jak vypranou obuv správně a efektivně usušit

Pokud jste boty vyprali, nyní je na řadě jejich sušení, které má opět svá pravidla. Obuv (až na výjimky uváděné výrobci) byste určitě neměli sušit v sušičce, neboť by se mohla zkroutit a poškodit, což už jsme ostatně zmiňovali u praní při vyšších teplotách. Vyprané boty proto nechte ideálně schnout na slunci, případně v blízkosti radiátoru (rozhodně nepatří přímo na topení). Pokud chcete proces sušení urychlit, můžete mokrou obuv vycpat novinami, které byste ovšem měli měnit.

Nezapomínejte na pravidelnou údržbu

Věci se postupem času opotřebují, čemuž zabránit nelze, nicméně pokud budete botám věnovat náležitou péči, zajistíte, že budou i po mnoha měsících nošení vypadat perfektně. Rozhodně byste je tedy neměli ponechávat svému osudu a pouze je jednou za čas hodit do pračky. Jistě, impregnace je vhodná pro kožené či semišové boty, ale i o látkovou obuv se můžete starat průběžně. Při menších nečistotách je například možné využít drhnutí kartáčkem a mýdlovou vodou.

Autor článku

Dáša Veverková

Dáša Veverková

Šéfredaktor & Obsahový specialista

„Jsem Dáša – naivní snílek, který věří, že smyslem lidského života je pomáhat druhým. Vystudovala jsem obchodní akademii se zaměřením na právní činnost a několik let se pohybovala v sektoru služeb, díky tomu znám velmi dobře práva zákazníků i povinnosti prodejců. Od roku 2016 se věnuji online marketingu, konkrétně obsahové strategii a testování produktů. Mým cílem je publikovat články založené na vědeckých poznatcích, nezávislém průzkumu trhu a osobních zkušenostech.“