Domácí pleťové masky, které zatočí s akné, vráskami i suchou pletí

31.01.2023

Pleťové masky jsou jednoduchý způsob, jak pomoci vaší pleti v boji proti různým problémům, jako jsou suchá kůže, akné nebo stárnutí. Namísto nákupu drahých produktů v kosmetických salonech můžete tentokrát vyzkoušet výrobu domácí pleťové masky. Stačit vám k tomu budou čerstvé ingredience, které máte doma.

Proč používat pleťovou masku?

Odborníci udávají několik důvodů, proč je vhodné používat pleťovou masku. Některé z nich jsou:

  • Hydratace: Pleťové masky jsou skvělým způsobem, jak hydratovat a vyživit pokožku. Hydratační masky obsahují ingredience, jako jsou různé oleje, glycerin nebo kyselina hyaluronová, které pomáhají udržet pokožku hydratovanou a svěží.
  • Čištění pleti: Některé masky jsou navrženy tak, aby pomáhaly odstraňovat nečistoty a mrtvé buňky z pleti. Tyto masky obvykle obsahují jíl nebo kyselinu salicylovou, které pomáhají čistit a detoxikovat pokožku.
  • Zmírnění akné: Masky proti akné obsahují ingredience, jako je tea tree olej nebo kyselina salicylová, které pomáhají zmírnit akné a zabránit dalšímu vzniku.
  • Zpomalení stárnutí: Některé masky obsahují retinol či kolagen. Tyto látky pomáhají zlepšit vzhled vrásek a snížit projevy stárnutí.
  • Relaxace a odpočinek: Používání pleťové masky může být skvělým způsobem, jak se uvolnit a odpočinout si. Některé masky obsahují med nebo heřmánkový olej, díky čemuž uklidňují a uvolňují pokožku.

Jak si vyrobit pleťovou masku?

Existuje mnoho různých receptů, jak si doma vyrobit pleťovou masku přesně podle vašich potřeb a preferencí. Obvykle vám k tomu budou stačit přírodní ingredience jako med, avokádo, jogurt nebo tvaroh. Před aplikací masky je rozumné zkontrolovat, zda nejste na některou z ingrediencí alergičtí.

Jak si vyrobit pleťovou masku?
zdroj: Kimia Zarifi / Unsplash

Domácí pleťová maska na akné

Pleťová maska z medu a skořice

Skořice má antibakterální, antimykotické a antioxidační účinky, které ocení zejména aknózní pleť. Med urychluje regeneraci pleti a zklidňuje podráždění.

Postup: Smíchejte 2 polévkové lžíce medu s 1 polévkovou lžící skořice tak, aby vznikla hutná pasta. Aplikujte na obličej a nechte působit po dobu 15–20 minut. Poté důkladně opláchněte teplou vodou.

Pleťová maska z mořské soli

Mořská sůl obsahuje vysoké množsví soli a minerálů. Což znamená, že perfektně rozpouští maz a regeneruje pleť. Hodí se tedy na mírné až střední projevy akné.

Postup: Do misky nalijte 3 polévkové lžíce horké vody, přidejte 1 lžíci gelu z Aloe vera, 1 lžíci medu, 1 lžíci zeleného čaje a na závěr 1 lžičku mořské soli. Vše důkladně promíchejte a následně prsty naneste na obličej. Nechte působit zhruba 10 minut, ne víc. Sůl je sice prospěšná, pleť však také vysušuje.

Domácí pleťová maska na suchou pleť

Pleťová maska z avokáda a tvarohu vaši pleť vyživí a hydratuje, díky čemuž budete působit odpočatě, mladistvě a šťastně. Avokádo je bohaté na vitamíny skupiny B, draslík, železo, hořčík a vitamín E. Rostlinné oleje, které obsahuje, proniknou hluboko do pokožky.

Postup: Smíchejte 1/4 zralého avokáda se 2 lžícemi tvarohu, 1 lžičkou medu a 3 kapkami citronu. Aplikujte na obličej a nechte působit po dobu 15–20 minut. Na závěr opláchněte teplou vodou.

Domácí pleťová maska na vrásky

Trápí vás vrásky nebo povislá kůže v obličeji a na krku? Pak sáhněte po banánu – superpotravině, která obsahuje vitamíny B6 a B12, hořčík, mangan nebo velice důležité vitamíny C, D a E.

Postup: Smíchejte 1/2 zralého banánu se 2 lžícemi hustého jogurtu, 1 lžící olivového oleje a 1 čajovou lžičkou pomerančové šťávy. Aplikujte na obličej a nechte působit po dobu 10–15 minut. Masku z obličeje opláchněte studenou vodou, aby došlo ke zpevnění pokožky.

Domácí vypínací pleťová maska

Kofein, antioxidanty a minerální látky obsažené v kávových zrnech budou vzpruhou nejen pro váš organismus, ale i pro pleť. Kávový extrakt má hydratační, protizánětlivé a vyhlazující účinky. Navíc snižuje začervenání, redukuje vrásky a škody způsobené UV zářením.

Postup: Smíchejte 1 čajovou lžičku kvalitní mleté kávy, 1 lžičku medu a 1 lžičku hustého bílého jogurtu. Vzniklou pastu naneste na obličej a nechte působit 10–20 minut. Poté opláchněte teplou vodou.

Domácí pleťová maska na mastnou pleť

Jednoduchá pleťová maska z medu má silné antibakteriální účinky, působí hydratačně, a navíc pokožku vyživí. Samotný med dokonale absorbuje přebytečný maz a stabilizuje jeho tvorbu.

Postup: Smíchejte 1 lžíci medu, 1 lžíci vařených ovesných vloček a čajovou lžičku mleté skořice. Naneste na obličej a nechte působit 15–20 minut. Poté důkladně smyjte.

Jak nanášet pleťovou masku?
zdroj: engin akyurt / Unsplash

Jak nanášet pleťovou masku?

Při nanášení pleťové masky postupujte takto:

  1. Před aplikací pleťové masky si dobře omyjte obličej, abyste odstranili veškerý make-up a nečistoty.
  2. Použijte štětec na pleťovou masku nebo špachtli pro rovnoměrné rozložení masky na pokožce. Nesnažte se použít příliš velké množství, to by mohlo vést k tomu, že se účinné látky nedostanou hlouběji do pokožky. Masku nanášejte po celém obličeji (kromě oblasti kolem očí).
  3. Masku nechte působit po doporučený čas. Obvykle se jedná o 15–20 minut.
  4. Obličej opláchněte vlažnou či teplou vodou a poté jemně osušte ručníkem.
  5. Po aplikaci masky byste měli použít hydratační krém nebo olej pro udržení hydratace pleti.

Jak často používat pleťovou masku?

Četnost používání pleťové masky se může lišit v závislosti na typu pleti a na konkrétním účelu, kterého chcete dosáhnout. Obecně se doporučuje používat pleťovou masku 1–2× týdně.

Máte-li suchou pokožku, hydratační masku stačí používat 1–2× týdně. Pro normální nebo smíšenou pleť je vhodné používání hydratační a čisticí masky střídavě, a to 1–2× týdně. Pokud je vaše pleť mastná či problematická, aplikujte masku 2–3× týdně.