České kožené kabelky: 12 tipů, kde pořídit ty nejhezčí kousky

Publikace: 06.08.2021

Rádi podpoříte šikovné české ručičky? Pokud navíc fandíte kvalitním doplňkům, které nemá každý druhý, svou pozornost byste měli zaměřit na české designové kabelky z kůže. Za všemi stojí zajímavý příběh, lokální výroba a řemeslná preciznost. Pojďte s námi poznat ty nejzajímavější kabelky české výroby.

EGGO kabelky

Naše představování českých designových kabelek začínáme u značky Eggo. Zakladatel společnosti Jakub Jarolím svou první koženou brašnu vyrobil v roce 2011. Původní koníček se rychle přehoupl ve vášeň a skromná dílna o jednom člověku přerostla ve velký podnik s několika zaměstnanci. Kromě kožených kabelek EGGO společnost nabízí také aktovky, peněženky nebo pásky.

Všechny kabelky EGGO jsou dodnes vyráběné ručně, použité materiály jsou prémiové kvality a všechny komponenty pocházejí od lokálních dodavatelů. Značka dbá na to, aby s vámi kožené kabelky přežily dlouhá léta bez poskvrnky. Pokud toužíte po skutečném unikátu, pořídit můžete kousek s vlastním monogramem.

Bagind kabelky

Značka Bagind vznikla prakticky úplnou náhodou v indické poušti. Konkrétně roku 2015, kdy si majitel firmy Lukáš Matějček chtěl v Indii koupit batoh, který již nebyl na prodej. Prodejce se však nabídl, že mu ušije jiný. Tehdy ještě ani jeden z nich netušil, že se právě zrodila spolupráce, díky které si dnes můžete koupit originální výrobky šité způsobem, který má v Indii dlouholetou tradici.

Kromě batohů nabízí Bagind originální kabelky, tašky, peněženky, ledvinky nebo opasky, které jsou vyrobené z té nejkvalitnější kozí kůže, jež se opracovává výhradně přírodními látkami bez použití chemie.

Vepell kabelky

Zakladatel značky Vepell si stojí za tím, že v šatníku žádné ženy by neměla scházet kvalitní kožená kabelka. U svých výrobků proto klade důraz na bytelné zpracování a minimalistický design, který nikdy nevyjde z módy. Společnost Vepell svůj příběh začala psát v roce 2014 v Maroku. Právě tam se Mirek Jáně vzhlédl v precizně zpracovaných kožených batozích. Odtud už to byl jen krůček k založení firmy.

České kabelky Vepell mohou být krásným osobním doplňkem, který bude jen váš. Stačí zvolit gravírování a na kabelku přidat monogram, obrázek nebo jméno. Vybrat můžete drobné psaníčko nebo objemnou shopper tašku. Společnost si za svými výrobky stojí, a proto na ně poskytuje záruku 5 let.

Kara kabelky

Společnost Kara Trutnov má za sebou dlouhou a velmi úspěšnou historii. Založená byla již v roce 1948 a za dobu své existence zažila období velkých úspěchů, také ale jeden významný pád na dno. Ten přišel v roce 2018, kdy dosud prosperující společnost převzal nový majitel. V roce 2021, tedy po 3 letech, se vrací bývalé vedení s jediným cílem: vrátit podniku jeho zašlou slávu.

Návrháři nyní dohánějí zpoždění a vytváří kolekci podzim/zima 2021/2022. V Česku vznikají originální návrhy, vybírá se materiál. Část výrobků se pak šije u nás, část v zahraničí. Kožené kabelky Kara jsou obecně vysoce kvalitní a vydrží několik sezón intenzivního nošení.

Leather Utilities kabelky

Ručně vyráběné doplňky z kůže, tak své produkty charakterizuje značka Leather Utilities. Za jejím vznikem stojí fascinace poctivým brašnářským řemeslem. Návrhářka Lucie Telecká klade důraz nejen na krásu, ale také funkčnost výrobků. Důsledně proto dodržuje tradiční postupy a používá prémiovou třísločiněnou useň. Konkrétně se jedná buď o useň italskou, nebo německou.

Inspirací pro vznik českých designových kabelek Leather Utilities je Lucii každodenní život i samotné brašnářské řemeslo. Výroba je samozřejmě kompletně ruční. Vybírat můžete z několika barev včetně červené, černé a tmavě tyrkysové.

ELEGA kabelky

Také společnost ELEGA se zabývá tvorbou českých luxusních kabelek z kůže. Název značky je odvozený ze slova elegance – a přesně takové její kousky jsou. Vedení si neustále udržuje přehled o aktuálních trendech a pravidelně navštěvuje módní veletrhy. Značka je také známá svým důrazem na detail. Návrhy výrobků proto promýšlí do nejmenších podrobností.

České kabelky ELEGA jsou dostupné ve variantě do ruky, přes rameno, jako crossbody nebo psaníčko. Nechybí ani business brašny na notebook nebo spisovky. Všem modelům je společná prvotřídní kvalita. Společnost vám navíc ráda zajistí i pozáruční servis tak, aby vaše kabelka české výroby stále vypadala jako nová.

.about leather. kabelky

Relativní nováček na trhu s kvalitními koženými kabelkami je tady pro všechny milovníky nadčasové a lokální módy. Tvůrkyně značky .about leather. Barbora Musilová nepodléhá momentálním módním trendům, ale své výrobky vytváří tak, aby byly nositelné po řadu let. Pracuje s třísločiněnou kůží z Itálie, která je činěná čistě přírodními složkami. 

Kabelky .about leather. vznikají v pražském ateliéru na Letné. Každá kabelka je vyrobená ručně a je tak svým způsobem originál. Barbora se navíc značku .about leather. snaží učinit ještě více udržitelnou. Nově proto přichází s kolekcí .about home., v níž naleznete prostírání i kapsy na zeď. Pro výrobu těchto kousků využívá právě kůži, kterou neupotřebila při šití kabelek.

yrnche kabelky

Značka českých designových kabelek yrnche byla světu představena v roce 2017. Za společností stojí Pavlína Fričová, která si první koženou kabelku sama spíchla z toho důvodu, že nebyla spokojená s nabídkou v obchodech. Jedinečné kabelky si povšimlo okolí a Pavlína byla brzy zavalená poptávkami. Aby ještě víc vypilovala své dovednosti, absolvovala stáž u značky, kterou jsme si již představili – Leather Utilities. A pak už výrobu mohla rozjet ve velkém.

Originální kabelky yrnche mají obdélníkový tvar na delším popruhu. Často je můžete vidět na Instagramu. Jsou vytvořené s respektem k přírodě a na své kráse nic neztrácí ani po letech nošení. Tašky jsou kompletně vyrobené v Česku a obdržíte je v materiálu z recyklovaných zdrojů.

Pavel Brejcha kabelky

Říká vám něco jméno Pavel Brejcha? Dost možná ho znáte jako návrháře oblečení. Za své kolekce byl totiž nominován na prestižní cenu Czech Grand Design. Pavla to ale stále více táhne i k doplňkům. Jeho tvorba je dynamická, zároveň v sobě nese řád. Samozřejmostí je bytelné zpracování a lokální výroba. 

Kožená psaníčka od Pavla Brejchy na první pohled zaujmou netypickým geometrickým tvarem. Tahle kolekce zkrátka není pro nikoho, kdo nechce poutat pozornost. Kabelky nesou název Piece of Black Star a jak z něj už možná odhadnete, černá barva je hlavní gró kolekce. Na zakázku si ale můžete nechat vyrobit i jiné barevné provedení.

PBG kabelky

Co znamená PBG? Tato zkratka označuje ProjectBagGirls, za kterým stojí dvě kamarádky. Aneta Vojtová a Tereza Mayer na trhu nemohly objevit tašku, která by je nadchla, a stvořily proto svou vlastní. Ta si brzy získala věhlas a značka postupně rozšiřovala své portfolio. Dnes v něm najdete nejrůznější módní doplňky z kůže i koženky. Všem kouskům je společná jednoduchost a praktičnost.

Kabelky české výroby PBG charakterizují dokonale jednoduché linie, které budou v módě i za desítky let. Zajímavostí je, že aktuálně nejoblíbenějším kouskem v kolekci PBG je ledvinka. Tu můžete nosit klasicky zapnutou kolem pasu nebo v ruce jako psaníčko.  Ledvinka je akorát tak velká, abyste po ruce měly všechny nezbytnosti.

Ether kabelky

Značka Ether staví na 3 základních principech: minimalismus, funkčnost a nadčasovost. Jednotlivé modely z kolekce díky tomu nepodléhají sezónnosti, ale jako doplněk je použijete ke všemu stylu oblečení. Zakladatelkou značky je Eva Vontorová, absolventka známé pražské školy UMPRUM.

Kabelky Ether kompletně vznikají v Česku, společnost se v maximální možné míře snaží využívat recyklované materiály. Všechny složky výroby jsou etické, všechny materiály pochází ze zemí EU. Vybírat můžete z designových kabelek různých velikostí i barev. Bestsellerem je například kabelka Ether IMO MAXI.

Alexmonhart kabelky

Značka založená designérkou Alex Monhart patří k nejmladším, avšak také k nejúspěšnějším na českém trhu. Pyšní se tím, že nevytváří kolekce na jednu sezónu, ale na celý život. To potvrzují i ohlasy, jaké značka získává. Poklony jí přitom neskládají pouze čeští odborníci, ale také mnohé celosvětově proslulé magazíny. 

Od značky Alexmonhart si můžete pořídit univerzální psaníčko nebo sáhnout po ikonickém batohu. Ten je šitý na míru ženám i mužům a perfektně zapadne do městských ulic. Je ideální zejména pro ty, kdo shání alternativu ke klasické kabelce.

Autor článku

Pavla Hejduková

Pavla Hejduková

Redaktor

„Jsem Pavla – profesně copywriterka, ve volném čase cestovatelka s vášní pro módu. Mou největší neřestí jsou tenisky. Pravidelně vyrážím na cesty a s sebou si balím zásobu bot, abych je mohla otestovat v různých podmínkách. O ničím nezkreslené zkušenosti a dojmy se pak ráda dělím v recenzích a podrobných článcích. Mimo to se věnuji testování módních e-shopů. Dokážu vám tak poradit, jak poznat bezpečný obchod, kdy máte nárok na vrácení peněz za zboží a kterým e-shopům se raději vyhnout obloukem.“