Ženy, které zásadním způsobem ovlivnily módu. Znáte je všechny?

28.05.2021

O módě se říká, že je to vrtkavá dáma. Mění se v čase, někdy i poměrně krátkém, a kdo s ní chce držet krok, musí neustále sledovat módní trendy. Platilo to v minulosti i v současné době. Které ženy módu ovlivnily nejvíce a staly se módním ikonami?

Kdo je to módní ikona?

Ženy se dělí, co se módy týká, do dvou táborů. Jedny jsou inspirací pro druhé, a ten zbytek je kopíruje. Módní ikony vždy přinesly něco nového a neotřelého. Platí to například také o herečce Marlene Dietrich, která se nebála nosit pánské prvky, což byl jev ve 20. letech minulého století v dámské módě vskutku nevídaný. Klobouky, široké kalhoty nebo kravaty se staly normální součástí jejího šatníku. Vždy však tento mužský prvek doprovodila ryze ženským – třeba výrazně rudou rtěnkou.

Královna Viktorie: bílé svatební šaty

Když zabrousíme do dávné historie, tak to byla především Madame de Pompadoure, milenka krále Ludvíka XV., která na francouzském královském dvoře zavedla nošení vysokých paruk. Ty pak k dokonalosti a extrémní výšce dovedla manželka francouzského krále Ludvíka XVI. – Marie Antoinetta. Věděli jste ale, že rokoková móda se stala předobrazem některých kolekcí Karla Lagerfelda? Módní návrháři zkrátka hledají inspiraci i v minulosti.

Pozoruhodným kouskem jsou také bílé svatební šaty, které na sebe poprvé oblékla anglická královna Viktorie a dala tím vzniknout zcela nové tradici. Do té doby se dívky vdávaly převážně v pestrobarevných šatech. Královna tenkrát zároveň přikázala, že žádná z žen přítomných na její svatbě nesmí mít na sobě stejnou barvu šatů, jakou měla ona. Důvod byl prostý. Královna Viktorie chtěla být jedinečná. A tak se bílá barva stala doménou nevěst.

Coco Chanel: malé černé šaty

Kde by byla dámská móda, kdyby nebylo ikonické módní návrhářky Coco Chanel? Její modely výrazně ovlivnily utváření módy pro ženy ve 20. století. Vzpomeňme jen malé černé šaty, jež nechybí snad v žádném dámském šatníku. Svou tvorbu zahájila po první světové válce, která ve světě módy byla velkým předělem. Ženy zkracovaly kde co – nejen své vlasy, ale také délku sukní. 

Coco Chanel vynalezla praktické sportovní oblečení v podobě pletených vest, námořnických kalhot, svetrů a sama je také propagovala tím, že je nosila. A kdo by neznal její typický kostým Chanel, jenž světlo světa spatřil v polovině padesátých let? Tvoří ho krátké sako bez límce s kontrastním lemováním a ozdobnou portou a sukně ke kolenům. Stal se hitem a nosí se dodnes.

Audrey Hepburn: balerínky

Coco Chanel oblékala spoustu filmových hvězd a známých osobností. K nim patřila i herečka Audrey Hepburn, jež se ve své době stala také módní ikonou. Oblečení, ve kterém hrála, se brzy objevilo i na ulicích měst a vesniček. Trenčkoty, kalhoty typu capri, velké černé brýle nebo baleríny si ženy prostě nemohly nechat ujít.

Marilyn Monroe: pouzdrové sukně a džíny

Je považována za jednu z nejhezčích žen, které kdy chodily po planetě Zemi. Marilyn Monroe prožila sice krátký, ale úspěšný život filmové star. Filmy, v nichž si zahrála, časem vůbec nezestárly stejně jako módní styl, kterému dávala přednost. Nosila převážně základní barvy – bílou, černou, červenou, šedou a krémovou. Milovala pouzdrové sukně ke kolenům, v nichž vynikala její sexy postava. A nebála se obléct také džíny, jež kombinovala nejčastěji s bílou košilí.

Jacqueline Kennedy: áčkové šaty

Byla důstojnou partnerkou svého úspěšného manžela. A pro spoustu žen se také stala vzorem, kterému se chtěly přiblížit alespoň stylem oblékání. Ne každá totiž mohla být manželkou amerického prezidenta, jako tomu bylo u Jacqueline Kennedy. Své módní kreace si nechávala šít u světově známých návrhářů – Chanel, Dior nebo Givenchy. Vyznačovala se vysoce vytříbeným vkusem, ženským stylem a elegancí. S grácií nosila široké kalhoty nebo áčkové šaty bez rukávů v jemných pastelových tónech.

Grace Kelly: Kelly bag od značky Hermès

Z Hollywoodu od filmových kamer do Monaka na trůn – taková byla životní cesta herečky Grace Kelly, z níž se po sňatku s monackým knížetem stala monacká kněžna. K filmování se již nevrátila, ale módní trendy udávala i nadále. Víte, že její jméno nese kabelka od značky Hermès? Kelly bag se stala jednou z nejžádanějších kabelek zmíněné značky. Nabízí sofistikovaný a elegantní tvar a svým vzhledem je dokonalým doplňkem každé dámy, která má cit pro módu a eleganci.

Twiggy: šaty po vzoru vojenských uniforem

V 60. letech 20. století patřila Twiggy mezi nejznámější topmodelky. Zaujala svým na tu dobu nezvyklým vzhledem – velmi štíhlou, až chlapeckou postavou a krátkým sestřihem vlasů. I ona udávala v módě tón. Nosila především něžné áčkové šaty, doplněné límcem či kravatou, také obleky a šaty, u nichž čerpala inspiraci z vojenských uniforem. Když pověsila modeling na hřebík, začala se věnovat kariéře herečky a zpěvačky.

Princezna Diana: halenky se stojáčkem a upnuté malé černé

Módní ikonou byla i princezna Diana, jež nenosila jen konzervativní kostýmky, jak by se na členku britské královské rodiny slušelo. Ráda se oblékala do upnutých malých černých šatů, jimiž dala vyniknout své štíhlé vysoké figuře. Vidět jsme ji ovšem mohli také v jejích oblíbených halenkách se stojacím límečkem nebo v blejzru, který nosila k sukním i kalhotám. Milovala něžné odstíny pastelových barev, ale nebála se ani odvážnějších barev, jako je červená, fialová nebo výrazná modrá.

Rihanna: luxusní teplákové soupravy a průsvitné šaty

Sama Rihanna o sobě tvrdí, že je zlobivá holka, což se občas odráží i v tom, co nosí na veřejnosti. Málokdy to jsou nezáživné outfity. Vždy září tak, že jí není možné přehlédnout. To se ostatně týká zcela průhledných šatů posázených kameny, jež si vzala na udílení cen Rady amerických módních návrhářů v roce 2014 a v nichž ukázala téměř vše. Rihanna má ovšem ráda i teplákové soupravy, pochopitelně od předních luxusních značek – Chanel či Stella McCartney.

Naomi Campbell: mini šaty a krátké kostýmky

Ve své době, tedy v 90. letech minulého století, patřila mezi supermodelky. Naomi Campbell byla zároveň první černou ženou, jež se objevila na obálce prestižních časopisů Vogue a Time. Pracovala a stále pracuje pro světoznámé módní značky. V dobách své největší slávy s chutí nosila mini šaty nebo krátké kostýmky v zářivých barvách. I v současné době, na prahu padesátky, Naomi Campbell stále předvádí luxusní spodní prádlo. Postavu na to má dokonalou.

Catherine, vévodkyně z Cambridge: oblečení z konfekce

Módní ikonou posledních let se stala Catherine, vévodkyně z Cambridge, známá též pod svým dívčím jménem Kate Middleton. Netají se tím, že jí nevadí nosit i kousky z běžné konfekce. Dovede je však velmi šikovně kombinovat s těmi, které má ušité na míru. Šaty klidně oblékne i několikrát a nevadí jí, když si toho média všimnou. Jejím stylem totiž není drahá okázalost, ale vytříbený vkus, kdy má outfity doladěné do nejmenších detailů. 

Ze vzorů dává vévodkyně z Cambridge přednost puntíkům a pruhům. Z barev vybírá raději studené tóny zelené a fialové, černou a šedou barvu. Sukně nosí zásadně v délce ke kolenům a k nim elegantní lodičky. 

Když se vévodkyně z Cambridge vdávala za prince Williama, měla na sobě bílé svatební šaty, které se staly jedněmi z nejvlivnějších kousků dekády.

zdroj fotografií: Pinterest