Výbava do školky: Seznam věcí, na které byste neměli zapomenout

Publikace: 23.08.2022

Září se blíží a s ním i nástup dětí do školky. Oproti školákům mají sice školkaři menší nároky na výbavu, přesto se budete muset předem připravit. Proto jsme pro vás sestavili seznam věcí do školky, na které nezapomenout. K tomu navíc přidáme rady, jak pomoci dítěti zvládnout tuto velkou událost.

Poprvé do školky? Na toto si dejte pozor

Nedělejte ze školky strašáka. Mnoho dětí při nástupu do školky prožívá separační úzkost, což je naprosto normální a závisí na osobnosti dítěte, jak rychle si s ní poradí. I mnozí rodiče se musí na tuto životní změnu psychicky připravit. Maminkám bývá často líto, že dítě nechávají tak dlouho samotné, a možná ukápne i nějaká ta slzička.

Pokud však chcete předejít smutným chvílím, neplačte před dítětem, aby i ono necítilo strach, že zůstává s cizími lidmi. Dítě se musí socializovat a naučit se fungovat v kolektivu, proto loučení neprotahujte a předejte dítě učitelkám, i když pláče. Ony už vědí, jak ho rozptýlit.

Další důležitou záležitostí, na které je dobré zapracovat co nejdříve, je vedení dítěte k samostatnosti. Není správné dělat za dítě všechno, je třeba ho nechat obléct se, nakrmit se a naučit ho zvládat základní samoobslužné činnosti. Při přijetí dítěte do školky bývá vyžadováno i to, aby bylo dítě odplenkované, nemělo by mít dudlík. Nelžete učitelkám, pokud to vaše dítě nezvládá, hned první den to zjistí.

Stejně tak neslibujte dítěti nic, co mu nemůžete slíbit a přijďte pro něj co nejdříve budete moci, nebo pro něj pošlete někoho blízkého z rodiny. Pro dítě je velmi stresující, má-li pocit, že se na něj zapomnělo, zůstane ve školce poslední a nikdo si ho nepřijde vyzvednout.

Seznam věcí do školky
zdroj:  Pavel Danilyuk / Pexels

Seznam věcí do školky

Jde vaše dítě do kolektivu poprvé a vy si lámete hlavu nad tím, co potřebuje do školky? Každá mateřská škola má své vlastní požadavky a rodičům předá seznam věcí do školky, podle kterého je třeba dítěti nachystat všechny nezbytnosti. Nejčastěji vypadá výbava do školky takto:

Bačkůrky do školky

Je jen na vás, jestli se rozhodnete pro klasiku nebo barefoot, důležité je hlavně to, aby to nebyly pantofle, ale bačkůrky do školky. Pravidelně nožky kontrolujte, zda dítěti nevyrostly a přezůvky už nejsou malé.

Oblečení do školky

Bude-li dítě ve školce spát, nachystejte mu pyžamo. Potřebovat bude i náhradní spodní prádlo pro případ, že by se ponořené do hry zapomnělo zeptat na WC. Kromě toho nezapomeňte na ponožky, náhradní oblečení do třídy a v případě, že děti chodí ven za každého počasí, i nepromokavé sezónní oblečení a vhodnou obuv pro venkovní aktivity. Některé školky mají ve zvyku vyžadovat i úbor na cvičení: šortky a triko s krátkým rukávem, ponožky a cvičky či plátěnky.

Hygienické potřeby

Co potřebuje dítě do školky kromě oblečení a přezůvek? Hygienické potřeby! Mezi základ patří zubní kartáček, sklenička a pasta, dětský ručník do školky, tekuté mýdlo, hřeben, hygienické kapesníky a toaletní papír.

Láhev do školky

Stačit vám samozřejmě bude i sklenička na vodu, láhev je ovšem praktičtější, navíc nehrozí, že se rozlije.

Dětský batoh do školky

Nepostradatelný je i sáček či batoh do školky, ve kterém si dítě odnese všechny věci, rovněž poslouží i během výletů, kam si odloží láhev s vodou a využije jej také na drobnosti, co s sebou do školky potřebuje.

Odpovědi na nejčastější dotazy

Co dělat, aby se dítě do školky těšilo?

Jak zvládnout nástup do školky bez slz, pláče a dramatických scén? Základem úspěchu je popovídat si s dítětem o tom, co ho ve školce čeká s ohledem na jeho osobnost. Vysvětlit byste mu měli hlavně pravidla, dítě je potřebuje znát, aby vědělo, co přesně ho čeká a jak to ve školce funguje.

Ještě před nástupem do školky dítěti řekněte o tom, proč je školka pro něj dobrá a vyzdvihněte všechna pozitiva: získá nové kamarády, naučí se nové věci, čekají ho zajímavé aktivity a mnoho dalšího. Pomáhá také, pokud nastoupí do stejné třídy s kamarádem, kterého už zná. Důležité je i to, abyste i vy jako rodiče vystupovali sebejistě, protože čím méně pochybností a obav u vás dítě spatří, tím snazší pro něj bude přizpůsobit se situaci, která ho čeká.

Jak dítě nejlépe adaptovat na školku?

Mnozí rodiče i psychologové se shodují, že ještě před nástupem do školky pomáhá doma v dostatečném předstihu trénovat režim, zejména včasné vstávání a stravování. Pokud to školka umožňuje, pokuste se ji s dítětem během léta těsně před nástupem navštívit a zapojit dítě do aktivit, zatímco vy se budete držet v pozadí. Takto dosáhnete, aby v září vstupovalo do prostředí, které alespoň trochu zná. Odloučení od rodičů tak bude přece jen trochu snesitelnější.

Školky mají pro děti připravený adaptační program, dítě první dny zůstává ve školce dvě hodiny, poté se pobyt prodlouží na čtyři hodiny a nakonec si rodiče dítě vezmou ze školky před odpoledním spánkem. Po několika týdnech jsou děti připraveny zůstat ve školce celý den. Po návratu domů se dítěte ptejte, co ve školce dělalo, zajímejte se, co se mu ve školce líbí. Čím více se děti oťukávají, tím intenzivněji se s vámi budou dělit o zážitky a vy se tak ujistíte, že je vše na dobré cestě.

Jak popsat oblečení do školky?

Výbavu do školky je dobré dětem označit, aby si domů omylem neodnesly například cizí mikinu. Většina mateřských škol vyžaduje, aby děti měly své věci podepsané. Označit je můžete nažehlovacími jmenovkami, které běžně seženete v galanterii a jméno dítěte na ně napíšete fixem. Jsou pratelné a později je můžete odstranit, budete-li oblečení potřebovat pro další dítě nebo ho prodáte dál.

Jmenovky na oblečení do školky můžete vyřešit i kreativněji: vyšít iniciály nebo drobný oblíbený motiv na oblečení, které se nemůže žehlit. Skvěle poslouží i podepsané štítky ze stužek, nebo spolu s dítětem pomalujte a vyzdobte knoflíky – takto si zaručeně zapamatuje své věci.

Je vhodné brát s sebou do školky oblíbenou hračku dítěte?

Pokud je pro dítě nový kolektiv velkou změnou, oblíbená hračka z domova mu může pomoci cítit se jistěji a uklidnit se v neznámém prostředí. Je však potřeba počítat s tím, že o jeho hračku mohou jevit zájem i jiné děti, což se mu nemusí líbit, není-li připraveno se o hračku dělit. Vzniká také riziko, že se hračka poškodí.

Ujistěte dítě, že ve školce na něj čeká mnoho lákavých a podnětných hraček, které doma nemá. Nesmíme zapomínat ani na to, že v souvislosti s pandemickou situací některé školky neumožňují dětem nosit si do školky vlastní hračky, proto bez vědomí učitelek nepodnikejte nic na vlastní pěst.

Je zvykem donést do školky dárek pro učitelku nebo děti?

Na začátku školního roku rozhodně nejste povinni nosit dárek pro učitelku do školky, ale na konci roku bývá zvykem donést učitelce květiny, bonboniéru nebo jinou drobnou pozornost. V některých školkách je milou tradicí, pokud oslavenec přinese k svátku nebo narozeninám dárek pro děti do školky. Nejčastěji jsou to drobné sladkosti, ale rozumnější je přinést nějaké zdravé pamlsky, například ovoce nebo sušené ovocné kůže.

Pokud není stanoveno jinak (pokud například děti mají rozlučkový večírek), nedoporučuje se, aby si školkaři nosili své vlastní pamlsky – ty by jim mohly ostatní děti závidět a zbytečně by docházelo ke konfliktům.

Autor článku

Dáša Veverková

Dáša Veverková

Šéfredaktor & Obsahový specialista

„Jsem Dáša – naivní snílek, který věří, že smyslem lidského života je pomáhat druhým. Vystudovala jsem obchodní akademii se zaměřením na právní činnost a několik let se pohybovala v sektoru služeb, díky tomu znám velmi dobře práva zákazníků i povinnosti prodejců. Od roku 2016 se věnuji online marketingu, konkrétně obsahové strategii a testování produktů. Mým cílem je publikovat články založené na vědeckých poznatcích, nezávislém průzkumu trhu a osobních zkušenostech.“