Viskóza EcoVero si získá srdce každého ekologicky smýšlejícího člověka

Publikace: 04.06.2021

V oblasti módy hrají důležitou úlohu materiály, z nichž jsou oděvy vyrobené. Jednotlivé látky nabízejí různé vlastnosti, a každá se proto hodí na něco jiného. Jejich sortiment je poměrně pestrý a najdeme v něm nejen látky z přírodních, ale také umělých vláken. Víte, k čemu je dobrá třeba viskóza? A znáte tu s označením EcoVeroTM ?

Ze dřeva se vyrábí nejen papír, ale také viskózové vlákno

S myšlenkou na náhradu drahých přírodních vláken si lidé pohrávali už v minulosti. V 19. století se poprvé podařilo vyrobit textilní vlákno z celulózy jako náhradu za luxusní hedvábí. Z něho se pak začala tkát viskózová látka, známá také pod názvem „umělé hedvábí“ nebo označením rayon, což je synonymum pro viskózu. Látka získala velkou oblibu, protože je velmi příjemná na nošení.

Vyznačuje se měkkostí a splývavostí. Šaty z ní ušité jsou vzdušné a příjemně v létě chladí. Velkou výhodou je, že se viskóza nežmolkuje, takže oděv z ní ušitý vypadá po dlouhou dobu jako nový. Na druhou stranu oděvům z viskózy nesvědčí častější praní, protože namočená vlákna slábnou, vadí jim i ždímání a látka se může srážet nebo hodně mačkat.

Přesto je viskóza textilním materiálem hojně používaným. Často se kombinuje také se lnem, jemuž dodává jemnější omak a měkkost. Z viskózy se šijí nejen letní šaty a další svrchní oděvy, ale používá se i pro výrobu spodního prádla, bytových a dekoračních textilií nebo ručních pletacích přízí. Ve zdravotnických potřebách najdeme z viskózových vláken netkané textilie.

Sice z přírodního materiálu, ale s negativním vlivem na životní prostředí

O viskóze lze říct, že je z přírodního materiálu, protože se pro její výrobu používá především bukové a smrkové dřevo, případně eukalyptové, nebo rostliny, jako je bambus, sója či cukrová řepa. Samotný proces výroby se však bez chemie a bez velkého množství vody a spotřeby energie neobejde. Což má pochopitelně negativní vliv na životní prostředí, protože objem výroby viskózy se za dobu, co je toto vlákno známé, několikanásobně zvýšil, a to až na 6 milionů tun za rok. 

Bohužel s produkcí viskózy souvisí i proces odlesňování planety. Víte, že až 30 % viskózy, která se používá v módním průmyslu, má původ v ohrožených oblastech nebo starých lesích? Pro ekologicky smýšlejícího člověka je to poněkud smutná představa. Řešením této situace je viskóza EcoVeroTM, jež pochází z udržitelného dřeva a kontrolovaných zdrojů.

Co je to EcoVero?

S nápadem, aby měla výroba viskózového vlákna z celulózy co nejmenší dopad na životní prostředí, přišla rakouská společnost LENZING. Základní výchozí materiál, tedy dřevo, se pěstuje přímo v Rakousku, a to se zárukou organizace Forest Stewardship Council a Programu pro podporu certifikace lesů PEFC. Díky tomu výroba viskózového vlákna EcoVeroTM vytváří až o 50 % nižší emise a menší spotřebu vody, než je tomu u běžných konvenčních vláken. Tato ekologická viskóza byla certifikovaná a splňuje vysoké evropské environmentální normy, a to po celou dobu od těžby surovin přes výrobu a distribuci až k samotné likvidaci.

Je určitě dobře, že přední značky, jako jsou například Reserved, Esprit, Ganni, Zizzi, Hush a další, jež se pohybují v módním průmyslu, při výrobě oděvů používají vlákno EcoVeroTM. Nákupem tohoto oblečení zákazníci přispívají k lepší kvalitě životního prostředí.

Víte, že oblečení z viskózového vlákna EcoVeroTM je biologicky odbouratelné? Dá se totiž kompostovat, takže na konci svého životního cyklu poskytne půdu pro růst dalších rostlin. 

A přesně takto vypadá udržitelná textilní výroba – tedy s co nejmenším dopadem na prostředí, ve kterém žijí všechny živé organismy.

Autor článku