Velký průvodce výběrem elektrokol

18.08.2020

Pro mnoho lidí představuje výběr elektrokola těžký úkol, protože je třeba zvážit mnoho různých aspektů. Při nákupu musíte, stejně jako u běžných bicyklů, hledět na konstrukci a jízdní vlastnosti, a navíc ještě na parametry elektromotoru. Proto se pojďte podívat na návod, který vám pomůže s rozhodováním.

Společné parametry s běžnými koly

Stejně jako klasická kola, která poháníte jen vlastní silou šlapání, i elektrokola se rozdělují podle toho, pro jaký terén jsou vhodná. Vždy si dopředu rozmyslete, zda se budete pohybovat jen na zpevněném betonu nebo i v přírodním a náročném terénu. Horské elektrokolo je ideální volbou pro většinu sportovních nadšenců a lidí, kteří chtějí podnikat různé výlety. Při jeho nákupu se zaměřte na parametry, jako je váha bicyklu, odpružení, materiál rámu, provedení brzd a další důležité prvky pro překonávání nerovností, které vám prozradí test horských kol na chytryvyber.cz. Pokud si plánujete pořídit elektrokolo jen jako dopravní prostředek na krátké vzdálenosti, volte spíše městské provedení. Tyto modely bývají vybaveny košíky na uložení nákupu a díky přítomnosti velkých blatníků nehrozí, že se při jízdě zašpiníte.

Kromě terénu, pro který se jednotlivé typy kol hodí, mají ještě klasická a elektrická provedení shodné dělení na pánské a dámské modely. Ne vždy je nutné toto rozlišení dodržovat. Pánská elektrokola mohou být universální volbou pro obě pohlaví. Dámské typy však nabízejí několik zajímavých prvků jako například sedačku se speciálním anatomickým tvarováním pro pohodlnější jízdu nebo snížený rám, aby se ženám lépe nasedalo a aby mohly jezdit i se sukní. U dámských modelů se také častěji setkáte s menšími velikostmi, které mohou být mezi pánskými modely hůře dostupné.

Pohon a dojezd elektrokola

Jednou z hlavních věcí, která většinu začínajících uživatelů elektrokol obvykle zajímá, je dojezd. Tento parametr sice výrobci často udávají, avšak jde jen o hrubý odhad. Reálná ujetá vzdálenost závisí na mnoha parametrech. Všeobecně lze říct, že větší kapacita baterie zajišťuje větší dojezd. Akumulátor však postupem času stárne a jeho účinnost se snižuje. Dojezd ovlivňuje také terén - při jízdě do kopce spotřebujete daleko více energie než při pohybu na rovině. Negativní vliv může mít i méně plynulá jízda, těžký náklad, nízká okolní teplota, protivítr nebo špatně nafouknuté pneumatiky. Zásadní vliv pak samozřejmě hraje, jak hodně pomáháte kolu se šlapáním a nakolik se spoléháte na jeho pohon.

Dojezd je pro většinu lidí zásadní parametr, ale sportovně naladěné jezdce bude určitě zajímat i výkon a rychlost jízdy. Ta závisí především na vašem výkonu šlapání a na výkonu motoru. Ani u levnějších modelů však není problém dosáhnout u elektrického pohonu nejvyšší zákonem povolené hodnoty 250W. Pokud byste chtěli používat vyšší výkon, máte povinnost registrovat elektrokolo jako motorové vozidlo, což s sebou nese kromě papírování i nutnost mít potřebné řidičské oprávnění.

Co byste měli o elektrokolech vědět

Pokud se rozhodnete pro kolo s elektrickým pohonem, musíte počítat s jeho vyšší váhou. Ta většině uživatelů nedělá problémy, jen při samostatném šlapání bez pomoci je zapotřebí vydat více energie. Na hmotnost vašeho budoucího elektrokola se zaměřte především v případě, že se nevyhnete jeho pravidelnému přenášení.
Každý bicykl by měl mít pravidelný servis a u kola s elektrickým pohonem to platí dvojnásobně. V ideálním případě ho nechte zkontrolovat každý rok po konci sezóny. Servis spolu s běžnou péčí a údržbou přispívá nejen k bezpečnější jízdě, ale také můžete včasným odhalením případných problémů výrazně prodloužit životnost kola.