TOP 30 nejdražších bot světa, které svým majitelům pořádně provětrají peněženku

Publikace: 09.10.2023

Až vás někdo bude zase přesvědčovat, že za boty utrácíte příliš, ukažte mu tento žebříček nejdražších bot na světě. Uvidíte, že příště už vám neřekne ani slovo. Zajímá vás, jaké jsou ty nejdražší boty světa a v čem jsou tak speciální? Představujeme vám 30 modelů, které pořádně provětrají bankovní účet svých majitelů.

Louis Vuitton Manhattan Richelieu, $10 000

Pánské „vuittonky“ se při porovnání s botami, které následují dále, jeví jako celkem levný kousek, který si může dovolit každý lépe situovaný gentleman. Ačkoli jsou v našem výběru nejlevnějšími botami, pod značkou Louis Vuitton jsou naopak botami nejdražšími.

Na trh byly uvedeny jako součást jarní a letní kolekce pro jaro a léto 2010 jako pocta tradicím luxusní značky, která klade důraz na preciznost detailů a řemeslné zpracování. Tomu odpovídá i jejich materiál, kterým je aligátoří kůže. Nechybí ruční malování, složité prošívání a detailní perforování. Závěrečnou tečkou je pak v podpatku umístěná rutheniová kostka s monogramem LV.

Louis Vuitton Manhattan Richelieu

Nike Air Mag 2016, $26 000

Tenisky Nike Air Mag za necelých 650 000 Kč byly vytvořeny pro milovníky kultovního filmu Zpátky do budoucnosti 2. Právě podle modelu z tohoto snímku jsou totiž navržené. Napájí je baterie a pohání dovedně skrytý motor. Tenisky tak okolí oslňují světelnými efekty i automatickým vázáním tkaniček. Tyto sci-fi prvky však nejsou tím jediným, co zvyšuje tržní cenu bot. Vliv má také fakt, že se jedná o limitovanou edici. Tenisek Nike Air Mag 2016 bylo vyrobeno pouze 100 kusů.

TIP: Značka Nike má ve svém portfoliu mnoho stylových modelů. Ty vám přitom nemusí zruinovat peněženku. Podívejte se na dámské a pánské boty Nike.

Nike Air Mag 2016

Testoni Men’s Dress Shoes, $30 000

Italové mají módu, luxus a eleganci prostě v krvi, a tak není divu, že se do žebříčku nejdražších bot dostaly pánské boty od boloňské firmy Testoni. Ty na rozdíl od jiných drahých bot nezáří diamanty a výstředním designem, ale sází na kvalitní kůži a její zpracování. Boty tak nadchnou nenápadnou elegancí. Navíc jsou nepromokavé a neuvěřitelně lehké – a samozřejmě drahé. V přepočtu vás vyjdou na 696 420 Kč.

Testoni Men’s Dress Shoes

The Hermès Birkenstock Sandals, $34 000–$76 000

Vezměte prvotřídní korkovou podrážku od značky Birkenstock, zkombinujte ji s luxusním materiálem z kabelky Hermès a dostanete tak obuv, která neskýtá jen výjimečný design, ale také zajišťuje maximální pohodlí.

To, co některým připadalo jako odvážný experiment, jiní přivítali s nadšením, a nyní jsou tři páry těchto unikátních Hermès Birkenstock sandálů již v hrdých rukách svých majitelů. Podle dostupných informací zůstává k dispozici pouze omezený počet kusů – zhruba 4 až 6 párů. Proto byste si s nákupem měli rozhodně pospíšit.

The Hermès Birkenstock Sandals

Testoni Shoes, $38 000

Pokud se vám výše uvedené Testoni Men’s Dress Shoes zdají až příliš usedlé, máme pro vás jiný skvost. Tenhle kousek se pyšní nejen pro Testoni pověstným řemeslným zpracováním, ale také použitým materiálem, kterým je extrémně odolná aligátoří kůže té nejvyšší kvality. Boty jsou navíc voděodolné, což znamená, že se jejich nový majitel nebude muset obávat o jejich výdrž.

Testoni Shoes

Nike So Cal Air Force 1 Supreme Max, $50 000

Tenisky Air Force 1 Supreme Max byly na trh uvedeny již v roce 1982. A kromě toho, že se jednalo o první tenisky s technologií Nike Air, nebylo na nich nic až tak výjimečného. Prostě pěkné a pohodlné boty, které si může dovolit každý.

Pokud jste však celebrita nebo máte pár drobných navíc, můžete si od Nike nechat upravit jakékoli tenisky na zakázku. A to přesně udělal rapper Big Boi z dua Outkast, který si své Air Force 1 Supreme Max nechal osázet 13karátovými diamanty, čímž se jejich cena okamžitě vyhoupla na 50 000 USD. Tipujeme, že basketbal v nich Big Boi hrát nechodí.

Nike So Cal Air Force 1 Supreme Max

Air Jordan Silver Shoes, $60 000

Mezi běžnými smrtelníky jsou tenisky Air Jordan oblíbené zejména díky stylovému designu a luxusnímu pohodlí. Sběratele pak potěší široká škála unikátních modelů, z nichž některé mají nedozírnou hodnotu.

Model Silver Shoes exceluje nejen svým designem, ale také omezeným počtem výrobených kusů. Pouze deset šťastlivců na světě může říct, že vlastní tento vzácný poklad. Co však pro sběratele dělá tyto tenisky opravdu nepostradatelnými, je fascinující příběh, který za nimi stojí. Jeden pár tenisek Silver Shoes dostal Michael Jordan od manželky jako dárek ke 32. narozeninám. Hezké, že?

Air Jordan Silver Shoes

Air Jordan 12 OVO (Drake Edition), $100 000

Některé drahé boty, původně určené pro zvláštní příležitosti, nakonec proniknou i na běžný trh. Což je přesně případ tenisek Air Jordan 12 OVO, které jsou nyní dostupné v různých designech a za poměrně příznivou cenu. Avšak pravý originál s unikátním příběhem a speciální cenovkou je jen jeden.

V tomto případě je to pár tenisek Air Jordan 12 OVO, kterými Drake obdaroval svého fanouška během akce Toronto Raptors Drake Night. Krátce poté se tyto boty prodaly za působivých 20 000 USD. Dnes už je jejich hodnota mnohonásobně vyšší.

Air Jordan 12 OVO (Drake Edition)

Air Jordan 12 (Flu Game), $104 000

Šlapeme do pedálů a posouváme se k botám, jejichž cena sahá ke 2 200 000 Kč. Snad všechny boty vyrobené pro basketbalistu Michaela Jordana jsou proslulé, jeden pár ale vyniká. Tuto černo-červenou verzi měl Michael na nohách v průběhu finále NBA v roce 1997. Před zápasem mu nebylo dobře a stěžoval si na příznaky chřipky. Navzdory svému zdravotnímu stavu ale Chicago Bulls dokázal dovést k vítězství. Dnes Air Jordan 12 Flu Game představují jedny z nejproslulejších a nejdražších bot na světě.

TIP: Toužíte po sportovním obutí? Sice nebude mít takový příběh, povedený design ale určitě. Legendární logo Jumpmana, což je silueta smečujícího Michaela Jordana, najdete na botách i oblečení.

Air Jordan 12 (Flu Game)

Nizam Sikandar Jah’s Shoes, $160 000

Tyhle boty by si dnes na sebe vzal jen málokdo, mít je ale ve sbírce, to je věc jiná. Pokud vás při pohledu na ně napadne, že vypadají poněkud zastarale a jakoby vypadly z pohádek Tisíce a jedné noci, nebudete daleko od pravdy. Vlastníkem bot byl v 18. století Sikander Jah, Asaf Jah III, nizam (muslimský vládce, správce říše) v indickém Hajdarábádu.

Boty jsou vyšívané zlatou nití a osázené rubíny, diamanty, smaragdy a dalšími drahými kameny. Byly majetkem muzea v Torontu, odkud byly ukradeny a poté navráceny, bohužel se jim však nevyhlo poškození.

Nizam Sikandar Jah’s Shoes

Converse Fastbreak, $190 373

V našem exkluzivním výběru naleznete několik párů tenisek, které vznikly díky spojení dvou velikánů – Nike a Michaela Jordana. O to větší raritou jsou Converse Fastbreak, které Michael nosil v době předtím, než se spojil s Nike. Konkrétně v roce 1984 při týmových zkouškách na Olympijské hry. Vlastnoručně podepsané tenisky pak věnoval synovi lékaře oddílu.

Converse Fastbreak

Kathryn Wilson’s Pump, $400 500

Téměř všechny drahé boty z našeho žebříčku vznikly pro potěchu rozmarných milionářů, to však není případ Kathryn Wilson’s Pump. Tyhle nádherné lodičky z dílny novozélandské módní návrhářky Kathryn Wilson totiž vznikly pro účely charitativní akce. Práce na nich zabrala desítky hodin, jsou totiž ručně osázené diamanty a dalšími drahými kameny. Vzhledem k množství zářivých diamantů příliš nepřekvapí ani samotná cena, která činí necelých 10 milionů Kč.

Kathryn Wilson’s Pump

Nike Moon Shoe, $437 500

Mezi nejdražší běžecké boty na světě se řadí Nike Moon Shoe, které navrhl spoluzakladatel firmy Bill Bowerman pro přípravy na Olympijské hry v roce 1972. Na světě existuje jen několik párů, přičemž největší zajímavostí je fakt, že podrážku Bill vytvořil nalitím gumy do vaflovače. To samozřejmě vzbuzuje pochybnosti o kvalitě a pohodlí, nicméně originalita se cení a jeden nenošený pár Nike Moon Shoe tak byl v roce 2019 prodán v aukční síni Sotheby’s za závratných 437 500 USD (10 156 125 Kč).

Stuart Weitzman Diamond Dream Stilettos, $500 000

Z dílny Stuarta Weitzmana pochází hned několik párů lodiček, které by alespoň jednou v životě chtěla obout každá z nás. Ty „nejlevnější“ v našem výběru měla tu čest obout herečka Anika Noni Rose na udílení cen Akademie v roce 2007. Sandálky na jehlovém podpatku v sofistikovaném designu zdobí 30karátové diamanty, kterých je téměř 1 500. Není tedy divu, že i přes svůj nenápadný vzhled budí obrovskou pozornost.

Stuart Weitzman Diamond Dream Stilettos

Stuart Weitzman Marilyn Monroe, $1 000 000

Dál tady máme něco pro obdivovatelky slavné herečky Marilyn Monroe. Tyto nádherné lodičky totiž dovedně využívají náušnic, které vlastnila sama božská Marilyn. Krystaly z těchto náušnic dnes najdete v horní části lodiček od návrháře obuvi Stuarta Weitzmana. Pár v roce 2005 obula herečka Regina Kong na slavnostní vyhlášení Oskarů. Boty tak získaly kýženou pozornost a později byly vydraženy v charitativní aukci za 1 milion dolarů (tedy zhruba 21 000 000 Kč).

TIP: Svůj obdiv k Marylin Monroe dnes můžete vyjádřit i jinak. Třeba stylovým tričkem s její fotografií.

Stuart Weitzman Marilyn Monroe

Stuart Weitzman Retro Rose Pumps, $1 000 000

Zlaté lodičky osázené celkem 2 200 kusy diamantů Kwiat nadchnou každou milovnici retra. Tedy pokud má na účtě zbytečný 1 milion dolarů. Americkou scénáristku Diablo Cody, která je měla v roce 2008 vynést na červený koberec u příležitosti udílení Oscarů, však neoslovily – boty odmítla, a dokonce je označila za kýčovitý reklamní trik. My bychom tuto chybu rozhodně neudělali.

Stuart Weitzman Retro Rose Pumps

Stuart Weitzman Platinum Guild Stilettos, $1 090 000

Je obecně známo, že obuv z dílny Stuarta Weitzmana vyniká výraznou okázalostí. Lodičky na jehlovém podpatku Platinum Guild Stilettos, které poprvé zazářily na veřejnosti během slavnostního udílení cen Akademie v roce 2002, však nabízejí mimo mimořádného množství exkluzivních diamantů ještě jedinečný prvek.

Pásky bot se totiž dají odejmout a nosit jako náhrdelník, což z nich činí více než jen obyčejnou obuv. Koupí těchto bot tak získáte nejen stylový pár obuvi, ale i elegantní doplněk.

Stuart Weitzman Platinum Guild Stilettos

1984 Michael Jordan Nike Air Ships, $1 500 000

Tenisky Nike Air Ships běžně nosili hráči basketbalu. Pár, který v říjnu 2021 vydražil v aukční síni Sotheby’s sběratel Nick Fiorella, však nenosil běžný hráč. Jejich majitelem byl Michael Jordan, který měl tu čest vlastnit tyto boty na samém počátku své úspěšné kariéry.

Michael Jordan Nike Air Ships 1984 patřily dlouhou dobu mezi nejdražší basketbalové boty, z trůnu je ale sesadily Michael Jordan’s 1998 NBA Finals Sneakers a Solid Gold OVO x Air Jordan, jejichž cena činí 2 miliony USD.

Stuart Weitzman Wizard of Oz Ruby Stilettos, $1 600 000

Zatímco se většina lodiček z dílny Stuarta Weitzmana nese v duchu jemné princeznovské elegance, Wizard of Oz Ruby Stilettos jsou určené pro ženy, které se nebojí extravagantních kousků – a nemají hluboko do kapsy. Na luxusní červené boty na podpatku bylo použito 643 kusů 123karátových rubínů zasazených do platiny, nejvzácnějšího kovu na zemi.

Inspirace přišla z filmu Čaroděj ze země Oz, z něhož čerpal námět i Harry Winston při tvorbě Ruby Slippers, proti nimž jsou Ruby Stilettos vlastně ještě levné.

Stuart Weitzman Wizard of Oz Ruby Stilettos

Kanye West Nike Air Yeezy 1, $1 900 000

Vypadají jako obyčejné tenisky, při dražbě v dubnu 2021 se však prodaly za téměř 1,9 milionu USD. Mimořádný sběratelský kousek z nich činí nejen to, že se jedná o první tenisky, které Kanye West, známý též jako Yeezy, navrhl po podepsání spolupráce s Nike, ale také to, že svůj prototyp obul na 50. předávání cen Grammy.

Spolupráce slavného umělce s firmou Nike netrvala příliš dlouho, čímž se prototyp Nike Air Yeezy 1 stal ještě větší raritou.

Tom Ford Custom Jason Arasheben, $2 000 000

I když je naprostá většina těch nejdražších bot světa určená pro ženy, našli byste i jeden ultra luxusní kousek pro muže. Jedná se o pár vyrobený na míru pro zpěváka Nicka Cannona, který se v nich předvedl v roce 2014 v TV show America’s Got Talent (předloha pro Česko hledá Superstar). Proč jsou dané boty tak drahé? Byly vyrobené na zakázku, na jejich návrhu se významně podílel slavný designer šperků Jason Arasheben. Obuv se blýská na dálku, protože je ze všech stran osazená více než 14 000 broušenými bílými diamanty. S tímhle párem bot vás zkrátka nikdo nepřehlédne.

TIP: Stylové pánské mokasíny můžete nosit i za mnohem nižší cenu.

Tom Ford Custom Jason Arasheben

Stuart Weitzman Tanzanite Heels, $2 000 000

Dalším kouskem z dílny Stuarta Weitzmana, nad jehož krásou i cenou se vám zaručeně zamotá hlava, jsou lodičky Tanzanite Heels s cenovkou 2 miliony USD. Jak už název napovídá, jsou osázené tanzanity, které jsou považované za nejkrásnější modrý drahokam (a my souhlasíme). Samotné tanzanity by byly vzhledem ke Stuartovým standardům příliš chudé, a tak nechybí ani diamanty a stříbro, do něhož jsou drahé kameny zasazeny.

Stuart Weitzman Tanzanite Heels

Stuart Weitzman Cinderella Slippers, $2 000 000

Nikoho asi nepřekvapí, že lodičky Stuart Weitzman Cinderella jsou inspirované Popelkou. Lodičky mají dva pásky osázené 565 Kwait diamanty, které jsou zasazené do platiny a svým vzhledem připomínají jemnou krajku. Aby toho nebylo málo, mrkněte na pravou botu, která má pásek přes nárt zdobený super drahým diamantem Amaretto, jehož cena přesahuje 1 milion USD. Boty vynesla na červený koberec country zpěvačka Alison Krauss při udílení Oscarů v roce 2004.

Stuart Weitzman Cinderella Slippers

Solid Gold OVO x Air Jordan, $2 000 000

Mezi nejdražšími botami se často umisťují kousky, které jsou spíše raritou a sběratelskou záležitostí než něčím, co by si někdo obul na vycházku po městě. To se týká i bot Solid Gold OVO, které jsou výsledkem spolupráce Air Jordan a rappera Drakea. Extravagantní tenisky vyrobené v roce 2016 z 24karátového zlata jsou jediným kusem na světě a váží neuvěřitelných 23 kilogramů, což je činí prakticky nenositelnými.

Solid Gold OVO x Air Jordan

Michael Jordan 1998 NBA Finals Sneakers, $2 000 000

Titul nejdražší basketbalové boty na světě vyhrávají Michael Jordan 1998 NBA Finals Sneakers, které jsou zároveň nejdražšími vydraženými botami na světě, čímž překonaly prototyp Nike Air Yeezy. A proč jsou tak drahé? Za prvé v nich Michael Jordan vyhrál v roce 1998 svůj šestý šampionát v NBA, za druhé jsou jím vlastnoručně podepsané.

Původním majitelem bot je Preston Truman, kterému byly s podpisem věnovány samotným Michaelem za vrácení bundy. Ten je později prodal, aby záhy zjistil, že udělal chybu a pekelně prodělal. Následovala žaloba na aukční síň, kupní smlouva však hovořila jasně.

Stuart Weitzman Rita Hayworth Heels, $3 000 000

Nejdražší boty na podpatku z dílny Stuarta Weitzmana jsou soukromým majetkem princezny Yasmin Aga Khan, dcery hollywoodské hvězdy Rity Hayworth. Na rozdíl od ostatních bot slavného návrháře se neblyští stříbrem, ale jsou vyrobené z elegantního saténu v hnědém odstínu.

Drahokamy jim ovšem nechybí – diamanty, rubíny a safíry najdete na náušnicích umně posazených v saténovém volánu na nártu. Ne nespletli jsme se, jedná se opravdu o náušnice, přesněji náušnice, které nosila Rita Hayworth.

Harry Winston Ruby Slippers, $3 000 000

Velkolepou poctou k 50. výročí slavné hollywoodské klasiky Čaroděj ze země Oz jsou Ruby Slippers, které jsou přesnou replikou bot, jež ve filmu nosila hlavní hrdinka Dorothy Gale. Na rozdíl od filmových lodiček vyrobených z obyčejných flitrů jsou ale osázené 4 600 rubíny. K rubínům přidal Ron Winston, syn návrháře šperků Harryho Winstona, ještě pár diamantů a boty za 3 miliony USD byly na světě.

Lodičky Debbie Wingham, $15 100 000

Zlaté zipy i podrážka, prémiová kůže nalakovaná barvou z 24karátového zlata, prošívání nití z 18karátového zlata, růžové a modré diamanty – tahle obuv má pořádně kvalitní rodokmen. Lodičky na vysokém podpatku navržené britskou designérkou Debbie Wingham jsou aktuálně ceněné na 15,1 milionu dolarů (tedy zhruba 317 000 000 Kč). Boty vznikly jako narozeninový dárek pro soukromou osobu. Drahé kameny pocházejí z vzácné rodinné sbírky klienta. Výroba bot byla opravdu pečlivá a zahrnovala spoustu mravenčí práce, celý proces výroby zabral více než 100 hodin.

TIP: Také vybíráte dárek k narozeninám? Své drahé hned nemusíte nechávat vyrábět obuv na míru, potěšíte ji i klasickými lodičkami, když je vyberete s láskou.

Lodičky Passion Diamond, $17 000 000

Druhé nejdražší boty na světě jsou aktuálně lodičky Passion Diamond. Ty vznikly ve spolupráci společnosti Passion Jewellers s Jada Dubai a světu byly představeny v ikonickém hotelu Burj Al Arab v Dubaji. Jejich hodnota dosahuje astronomických 17 milionů dolarů (necelých 500 000 000 Kč). Čím jsou tak speciální? Zejména použitými materiály. Zlato, kůže, hedvábí a diamanty jsou všechno komponenty drahé samy o sobě, natož když je spojíte dohromady. Boty zdobí celkem 236 diamantů a jejich lesk je zkrátka oslňující. Exkluzivitu navíc podtrhuje fakt, že boty existují pouze v jednom jediném kusu.

TIP: Mít Passion Diamond na noze musí být sice omračující pocit, zároveň si ale představte ty obavy z krádeže nebo poškození bot. Nohy vám efektivně prodlouží i cenově mnohem dostupnější lodičky.

Lodičky Passion Diamond

Moon Star, Antonio Vietri, $19 900 000

Nejdražší boty na světě jsou inspirované dubajským mrakodrapem Burj Khalifa a světlo světa spatřily v roce 2019 na MIDE Fashion Week v Dubaji, který je považován za Mekku bohatství a luxusu. Vyrobené jsou ze zlata, 30karátových diamantů a argentinského meteoritu z roku 1576 – odtud zřejmě pramení jejich vesmírná cena.

Mimochodem, tvůrce Moon Star Shoes Antonio Vietri na sebe upoutal pozornost již dříve, když vyrobil první boty z pravého zlata, které stály 32 000 USD a zákazníkům byly doručovány helikoptérou.

Autor článku

Pavla Hejduková

Pavla Hejduková

Redaktor

„Jsem Pavla – profesně copywriterka, ve volném čase cestovatelka s vášní pro módu. Mou největší neřestí jsou tenisky. Pravidelně vyrážím na cesty a s sebou si balím zásobu bot, abych je mohla otestovat v různých podmínkách. O ničím nezkreslené zkušenosti a dojmy se pak ráda dělím v recenzích a podrobných článcích. Mimo to se věnuji testování módních e-shopů. Dokážu vám tak poradit, jak poznat bezpečný obchod, kdy máte nárok na vrácení peněz za zboží a kterým e-shopům se raději vyhnout obloukem.“