TOP 5 párů veganských bot, které stojí za vaši pozornost

27.11.2020

Veganská móda v posledních letech získává na popularitě. Čím dál více lidí se totiž zajímá o to, z čeho jsou jednotlivé kousky vyrobené a není jim lhostejný vliv na životní prostředí. V rámci veganských doplňků přitom velkou roli hraje i etika. V tomto článku vám prozradíme, z čeho se veganské boty v praxi vyrábějí a dáme vám tipy na několik konkrétních kousků od českých i zahraničních značek. 

Co je veganská kůže?

Veganská kůže je přírodní alternativou k té klasické, přičemž při její výrobě nezemřou žádná zvířata. Velmi často se vyrábí z odpadu z ovoce, plastů, polyuretanu a mnoho dalšího. Přečtěte si, jaké výhody a nevýhody s sebou jednotlivé materiály přinášejí:

 • Korek - používá se především u doplňků s rustikálním vzhledem. K výrobě takových bot se přitom používá regenerovaný korkový dub. Výhodou je, že buňky na vnější kůře stromu jsou voděodolné a přirozeně dorůstají. Korek je tak nejen velmi estetický, ale i biologicky odbouratelný.
 • Polyuretan - jedná se o klasickou alternativu zvířecí kůže. Vyrábí se z fosilních paliv a vzhledem k tomu není ekologicky udržitelný jako jiné materiály. Zároveň se však jedná o velmi silný a pružný materiál, který dosahuje dlouhé životnosti.
 • Houby - zní vám to neuvěřitelně? Pravdou ovšem zůstává, že houby se pro výrobu veganské kůže používají velmi často. Takový materiál se poté vyčiní netoxickými přísadami na měkčí, prodyšnou a zároveň voděodolnou veganskou kůži. 
 • Vybrané ovoce - umělou kůži je možné vyrobit i z ovoce. Nejčastěji se přitom přistupuje k odpadu z banánů, hroznového vína, jablek a ananasu. 

Veganské boty jsou dostupné v mnoha stylech

Co se veganských bot týče, v současné době rozhodně nejste omezeni na jeden jediný model. Spousta výrobců se totiž pouští do výroby tenisek, sandálů ale i lodiček. Díky široké nabídce tak máte velkou pravděpodobnost, že najdete boty, které budou plně odpovídat vašemu stylu. 

Někteří výrobci se soustředí čistě jen na veganské boty, jiní mají v této oblasti pouze speciální kolekci. A z jakých výrobců tedy můžete vybírat? Nabízí se například:

 • Dr. Martens
 • Esprit
 • Etnies
 • Ethletic
 • Planet shoes
 • Eco Vegan Shoes
 • Etiko 
 • Native shoes

Veganská obuv

Vegan Kotníková obuv Dr. Martens 1460

Dr. Martens patří mezi značky obuvi, které není nutné dlouze představovat. Pyšní se přitom speciální kolekcí veganských bot, které jsou vyrobené ze syntetických materiálů. V případě této kotníkové obuvi byste pravděpodobně na první pohled vůbec nepoznali, že se jedná o umělou kůži. 

Dr. Martens Vegan 2976

Dr. Martens vdechl veganský kabát i svým ikonickým botám pod označením 2976. Jejich svršek je vyrobený ze 70 % z veganské syntetické kůže a z 30 % z gumy. Jsou jednoduché, elegantní a vy si je snadno zamilujete. 

Esprit Chelsea boty Elche

Veganské boty najdete i v kolekci značky Esprit. Konkrétně jsme pro vás vybrali model Esprit Chelsea boty Elche, které jsou určené pro ženy. Na první pohled vás zaujmou svým elegantním provedením v hnědé barvě. Jak se vám líbí? 

Etnies Callicut Ws White Navy Gum

Od podzimních bot se na chvíli přesuňme k teniskám. Skvělým zástupcem veganského zpracování je značka Etnies se svým modelem Callicut Ws White Navy Gum. Její povrch tvoří umělá kůže a jedná se o perfektní ležérní kousek

Ethletic Tenisky Fair Trainer Classic

Zcela veganské jsou i tyto tenisky od značky Ethletic. Ta si zakládá na veganských a udržitelných produktech, které nebudou zatěžovat životní prostředí. Tenisky jsou navíc fair trade a vy si je můžete koupit s vědomím, že jste nazatížili naši planetu. 

Lze předpokládat, že veganské boty budou na své popularitě získávat i v dalších letech a postupně se z nich stane kousek, po kterém bude toužit prakticky každý.