Šperky s laboratorně vytvořenými diamanty? Pandora sází na udržitelnost

05.05.2021

Šperky od značky Pandora mají své příznivce po celém světě a jejich počet se teď nejspíš ještě rozroste. Pandora totiž vypouští ven svou nejnovější kolekci s názvem Brilliance, která obsahuje laboratorně vytvořené diamanty. Co to vlastně znamená a jak se diamanty vytvořené v laboratoři liší od těch přírodních?

Laboratorně pěstované diamanty neboli lab-grown diamanty jsou svým složením a vlastnostmi zcela nerozeznatelné od těžených diamantů. Zásadní rozdíl je však v jejich hodnotě. Jelikož přírodní diamanty se musí těžit a je jich málo, jejich hodnota stoupá. Náklady na diamanty z laboratoří jsou prý třetinové oproti nákladům spojeným s diamanty z dolů. Finančně tak budou dostupnější pro širší sortu lidí.

Každý diamant v této udržitelné kolekci šperků byl navržen kreativními řediteli značky Pandora, Fillipem Ficarellim a Francescem Terzem. Diamanty byly poté ručně broušeny zkušenými řemeslníky, aby bylo dosaženo dokonalého tvaru a kvality. Laboratorně tvořené diamanty mají 0,15 – maximálně 1 karát. Jsou zasazeny do 14karátového žlutého zlata, 14karátového bílého zlata a do mincovního stříbra. O kvalitu má tím pádem značka postaráno. V kolekci Brilliance najdete nejen prsteny, ale také náramky, náhrdelníky a náušnice

Ve Velké Británii spustí Pandora prodej již zítra 6. 5. 2021 a cena laboratorně vytvořených šperků bude začínat na 7 500 Kč. V příštím roce se pak tato kolekce objeví i na dalších klíčových trzích. Brzy tak jistě dorazí i k nám, kde zaručeně sklidí velký úspěch.