Šatník dokonalého gentlemana

14.09.2016
Gentlemanství je krásná věc... muži ženám na schůzky nosí květiny, přidržují jim dveře, pokud si žena nemá kam sednout, ochotně ji pouští místo sebe a nikdy nenechají jít ženu samotnou domů, za každých okolností jí dělají doprovod... alespoň tak to vypadalo za první republiky. Gentlemanství ale není jenom způsob chování a jednání, důležitý je také vzhled a celková vizáž. A co by tedy správnému gentlemanovi nemělo chybět v šatníku?

Košile a basic trička

Košile je základ, pokud v šatníku nemáte alespoň jednu, pak se nemůžete řadit mezi gentlemany. Když košili, tak určitě bílou bez vzoru. Další výběr je už na vás, ale čistě bílá je povinností. Košile je výborně kombinovatelná, vypadá dobře se společenskými a casual kalhotami, s jeansy a v létě i s kraťasy. Basic trička jsou univerzální součástí outfitu, hodí se ke všemu a nikdy s nimi nic nezkazíte. Navíc potisky k gentlemanskému looku nepatří. Kombinace saka a trička s Homerem Simpsonem je děsivá, uznejte sami :)

Oblek

Určitě se vám alespoň jednou ročně naskytne příležitost, která vyžaduje oblek. Ten by měl být v povinné výbavě každého muže, gentlemana obzvláště. Navíc pokud je oblek kvalitní a padne vám, můžete jeho jednotlivé komponenty nosit i samostatně a docílit tak méně formálního vzhledu. Pokud máte v plánu koupit si oblek a hledáte nějakou univerzální barvu, určitě investujte do tmavě modrého. Hodí se jak k celodennímu nošení, tak i na plesy a slavností události. Navíc tmavě modré sako lze snadno zkombinovat s kalhotami v různých barvách.

Kalhoty

Se sakem můžete kombinovat jak jeansy, tak klasické kalhoty. Záleží na vás, v čem se cítíte nejlépe. Hodně oblíbené jsou tzv. chinos. Vypadají skvěle s košilí i basic tričkem, navíc se k nim hodí skoro všechny typy bot... od polobotek, přes mokasíny, loafers až k teniskám.

Boty

Každý gentleman by měl svým botům poskytovat pravidelnou péči. Čím bude kvalitnější, tím déle vydrží jako nové. Do botníku gentlemana patří formální boty, tedy polobotky, v létě je výborný čas na mokasíny a v poslední době se také nosí minimalistické bílé tenisky. Ty ale učiní outfit neformální vhodný spíše na volný čas. A pánové, pozor na dress code - formální boty by měly vždy ladit s páskem.