Recenze adidas Ultraboost 21: pohodlné tenisky s maximální mírou tlumení

06.05.2021

Klady

  • dokonalé tlumení dopadů
  • ekologický materiál
  • pohodlné obouvání
  • dobrá přilnavost na suchém i mokrém povrchu

Zápory

  • vyšší hmotnost

Jestli jste někdy obuli boty adidas s unikátní tlumící vrstvou Boost, dost možná jste si mysleli, že vaše nohy už nikdy nic pohodlnějšího nezažijí. Garantujeme vám, že názor změníte, jakmile vyzkoušíte adidas Ultraboost 21. Podrobili jsme je důkladnému testu a nyní vám můžeme poskytnout zkušenosti z první ruky.

Komfort

Čím tenisky adidas Ultraboost 21 zaujmou na první pohled, to je pata z pěny Boost. Její rozměry ukazují na to, že u tohoto modelu se inovativním materiálem skutečně nešetřilo. Podle oficiálních informací u bot Ultraboost 21 najdete o 6 % víc Boostu než v předchozí generaci.

Tisíce unikátních TPU kapslí představuje to nejspolehlivější tlumení, jaké adidas dosud vytvořil. Podešev Boost navíc nezvládá „pouze“ tlumení nárazů při dopadu, ale také dodává energii v odrazové fázi. Ještě tlumenějšímu běhu napomáhá drop 10 mm (rozdíl mezi výškou paty a špičky). Stabilitu pak zajišťuje zpevnění paty v podobě dvou kousků plastu. 

Pletený svršek Primeblue je vyrobený z plastového odpadu vyloveného z moře. Pokud tedy dbáte na ochranu planety, vaše srdce může zaplesat. Daný materiál zároveň ideálně přiléhá na nohu. Protože je vyrobený z jednoho kusu, nikde netlačí žádné spoje. Oddělený není ani jazyk, díky čemuž se boty pohodlně nazouvají.

Prodyšnost a voděodolnost

Pletené svršky se obecně vyznačují dobrou prodyšností a ani tento model není výjimkou. Nejde sice o nejprodyšnější tenisky na trhu, jejich provedení ale slibuje dostatečné odvětrávání. Nohy se vám v nich tedy nebudou nadměrně potit ani v horkém létě. Tenisky jsme vyzkoušeli i za nižších teplot a příjemně nás překvapilo, jak skvěle drží teplo. Adidas Ultraboost 21 nejsou voděodolné.

Trakce

I když se jedná o tenisky primárně určené na silnice, můžete se v nich klidně vydat na zpevněnou polní stezku. Podrážka Stretchweb s vylepšenou konstrukcí zajistí výbornou přilnavost na suchém i mokrém povrchu. V botách jsme se byli proběhnout hned po dešti a podrážka na mokré stezce držela opravdu skvěle. Vyzdvihnout musíme také solidní odolnost podešve, která s vámi bez úhony absolvuje pěknou řádku kilometrů. Na štěrk nebo náročnější terén ale bota stavěná není.

Hmotnost a velikost

V botách adidas UB 21 najdete opravdu velké množství pěny. To se zákonitě muselo projevit na hmotnosti, obuv váží kolem 340 g (konkrétní hmotnost závisí na velikosti). To u běžeckých tenisek rozhodně není nízké číslo. Váha bot nemusí vyhovovat zejména těm, kteří jsou zvyklí běhat při vyšší intenzitě. Na druhou stranu právě vyšší hmotnost stojí za špičkovou stabilitou a odolností.

Většině uživatelů bude sedět jejich běžná velikost. Pouze majitelům výrazně širších chodidel může lépe padnout pár o půl čísla větší.

Celkové hodnocení a doporučení

Běžecké boty adidas Ultraboost 21 nás zaujaly v podstatě hned po vybalení z krabice, definitivně si nás ale získaly po pár výklusech. Oceňujeme všestrannost tenisek. Adidas jako již tradičně klade důraz na propojení stylového designu s pokročilými technologiemi. Pro vás to znamená jediné – jednou si v Ultraboost 21 zaběhnete rekordně dlouhou trať, podruhé v nich vyrazíte na procházku po městě.

Jedinou vadou na kráse bot je jejich vyšší hmotnost. Ta je bohužel nutnou daní za prémiový komfort a skvělé odpružení. Tenisky jsou svou stavbou ideální zejména pro ty, kteří dopadají primárně na paty. Pokud jste to i vy, s nadsázkou se dá říct, že už nepotřebujete Redbull. Křídla vám totiž dají i adidas UltraBoost 21.