Proč (ne)koupit Adidas Response Trail (Recenze 2019)

29.08.2019

Adidas Response Trail jsou trailové běžecké boty, které se dobře hodí do různých typů terénu. Mají minimalistický design, který umožňuje jednoduchou údržbu, což se může hodit, pokud běháte v terénu pravidelně. Vrchní část boty je navržena tak, aby poskytovala maximálně stabilní fixaci nohy za pomoci silného systému tkaniček. Podrážky jsou vyrobeny z gumy od slavného výrobce pneumatik Continental Rubber a i tvar podrážky zároveň připomíná vzorek pneumatiky. Díky tomu je podrážka trvanlivá, poskytuje dobrou ochranu a dobře přilne i k nestabilnímu povrchu.

Podrážka

Podrážka je navržena tak, aby si poradila s náročným terénem i počasím. Spolupráce se známým výrobcem pneumatik vede k tomu, že použitá guma odpovídá standardům pro pneumatiky aut nebo jízdních kol. Díky tomu je silná a trvanlivá. Uživatelé oceňují to, že skutečně dobře přilne k povrchu i v případě těžšího terénu a poskytuje dostatečnou stabilitu pro trailové běhání. Vzorek podrážky je uzpůsoben tak, aby se hodil na silnici i do terénu a podle recenzentů skutečně poskytuje to, co slibuje slogan Adidasu „z domova na horskou stezku a zpátky“.

Stélka

Stélka je pohodlně vypodložená, ale zároveň je navržena tak, aby umožňovala maximální cit pro terén. Proto není Boost vypodložení po celé délce boty, ale jen na patě a uprostřed chodidla. Na první pohled se tak v kombinaci s vyšší hmotností může zdát, že bota je těžkopádná a nepohodlná. Podle zkušenosti uživatelů to ale neplatí a použití odpružení Boost jen v některých částech podle nich dokonce zvyšuje účinnost této technologie.

Vrchní část boty

Vrchní část boty Adidas Response Trail je navržena tak, aby byla maximálně prodyšná a zároveň umožnila fixaci klasického systému tkaniček. Je vyrobená z textilní síťky s voděodolnou úpravou. Fixace tkaniček je vyrobena z pevnějších materiálů, které mají za úkol botu zpevnit a zesílit při současném udržení maximální prodyšnosti.

Vzhled

Někteří recenzenti podotýkají, že bota působí, jako by byla vyrobena z bezpečnostních pásů. Její vzhled působí nezvykle a evokuje částečně retro styl. Při konstrukci boty byl hlavní důraz kladen na funkčnost, proto kombinuje pevné ukotvení podrážek s měkkou látkovou vrstvou, která je velmi prodyšná, i když někteří uživatelé namítají, že neposkytuje dostatečnou oporu. Ve srovnání s jinými trialovými botami může působit málo robustně.

Hmotnost

Adidas Response Trail je relativně těžká bota, což souvisí s jejím zaměřením na trailové běhání v horším terénu. Někteří recenzenti zmiňují, že přes její relativně vysokou absolutní hmotnost měli pocit, že nohu nezatěžuje.

Prodyšnost

Bota je navržena tak, aby byla maximálně prodyšná při udržení stability a ochrany. Textilní síťka dobře odvádí vlhkost a zajišťuje pohodlí i v teplém počasí. Uživatelé oceňovali, že zároveň dobře poslouží i v chladnějším počasí.

Trvanlivost

Adidas se pyšní tím, že bota je vyrobena tak, aby dlouho vydržela. To neznamená, že by se používáním neopotřebila, ale uživatelé oceňují, že se týká spíše o kosmetické vady a trvanlivost odpovídá jejich očekávání.

Ochrana a podpora

Bota je navržena tak, aby poskytovala dostatečný cit pro terén a zároveň poskytovala dostatečnou ochranu vůči kamenům. Někteří kupující si stěžovali, že podle nich vrchní část boty neposkytuje dostatečnou podporu, stabilitu a pevnost. Kombinace „bezpečnostních pásů“ a textilní mřížky je kompromisem mezi pevností a prodyšností.

Cit pro terén

Díky kombinovanému provedení stélky je bota odpružená a zároveň poskytuje dobrý cit pro terén i ve vyšších rychlostech a při běhu z kopce.

Terén

Hlavní zaměření boty je do terénu na trailové běhání. Adidas ale uvádí, že se jedná o boty, které vás odnesou „z domova na horskou stezku a zpátky“, což se jim podle uživatelů docela povedlo.

Čeho si uživatelé cení

  • Boty mají velice univerzální použití. Někteří uživatelé je nosí jak do města, tak na běhání a dobře poslouží i na cyklistiku. Vzorek podobný vzorku pneumatik poskytuje dobrou přilnavost k náročnému terénu, bota je prodyšná a poskytuje dobrou oporu a ochranu.
  • Bota se díky svému specifickému střihu dobře přizpůsobí noze. Horní část je velmi prodyšná a není příliš tuhá. Silný systém tkaniček tak umožňuje horní část dobře vytvarovat na nohu a díky tomu padnou i na méně konfekční nohu.
  • Dobré výsledky vykazovaly boty i v horším terénu a na vlhkých plochách. Dobře seděly při běhu do kopce i z kopce.
  • Mnoho uživatelů zmiňovalo, že jsou boty trvanlivější nežli jiné trailové boty, se kterými měli osobní zkušenosti.
  • Uživatelé často oceňovali, že se boty dobře hodí do různých druhů počasí, od horkých dnů, kdy dobře odváděly pot a příjemně dýchaly až po chladné dny, kdy si držely dostatečný tepelný komfort.

Co kupujícím nevyhovovalo

  • Někteří uživatelé si stěžovali, že na ně vrchní část boty byla příliš „hadrová“ a neposkytovala dostatečnou oporu ani při pevně zavázaných tkaničkách.
  • V některých případech uživatelé uváděli, že boty neměly dostatečně výrazný jazyk, který by odstínil tlak tkaniček a vypodložil nohu v botě.
  • Přestože někteří uživatelé si pochvalovali, že bota v nich vyvolává pocit, že se lehce nosí, jiní uváděli, že je příliš těžká.
  • Mezi uživateli se našli tací, kteří považovali číslování za velmi zavádějící. Vybírali tak o půl velikosti větší boty, protože jim byly příliš těsné.
  • Vrchní část boty je hodně ohebná, což nemnohým uživatelům připadalo až příliš nestabilní a podle nich opora, kterou bota poskytuje neodpovídá její vyšší hmotnosti.

Pro koho se boty hodí

Adidas Response Trail se dobře hodí pro ty, kteří hledají lehčí a ohebné trailové boty i za cenu menšího zpevnění a opory. Vynikají odolností a stabilitou i v horším terénu. Mají specifický sportovní vzhled, který nemusí každému vyhovovat. Dobře si ale poradí se širokou škálou variant počasí.