Proč by měl mít každý muž doma klobouk?

01.08.2017
Klobouk je skvělým pánským doplňkem, který je bohužel u nás v Česku stále zanedbáván. Muži se mu vyhýbají jako čert kříži a opravdu málokdy narazíte na muže v klobouku. Je to škoda, protože klobouk dodá celému outfitu šmrnc, a ještě k tomu je velice praktický. Ochrání vás od slunce, deště nebo větru. Také si do něj můžete zakrýt tvář a zarazit tak náhodnému setkání s bývalou přítelkyní :-) a pokud jste menšího vzrůstu, klobouk vás opticky prodlouží. A to nemluvím o tom, když budete chtít zakrýt ubývající množství vlasů... 

Stále jsem vás nepřesvědčila? Tak se pojďte podívat, jaký typ klobouku si můžete pořídit, třeba se vám nějaký zalíbí.

Fedora

Fedora je pravděpodobně nejznámějším typem klobouku, který si určitě spojíte s různými gangstery nebo detektivy. Vzpomeňte si třeba na Indiana Jonese. Ten nosil tento klobouk snad pořád. Fedora má protáhlý tvar s širší krempou (okraj klobouku), který je tvarovaný tak, aby hezky stínil. Ve vrchní části klobouku je prohlubeň a po stranách bývá trošku promáčklý. 

Je to převážně elegantní klobouk, který můžete nosit k běžnému oblečení, ale vzít si ho můžete i na nějakou formálnější událost.

Trilby

Trilby se řadí mezi moderní typ klobouků a určitě si ho s žádným jiným nespletete. Je velmi úzký a má oválnou krempu, která bývá vzadu ohnutá směrem nahoru. A vršek klobouku je propadlý. Celkově působí menším dojmem, než klasické klobouky a proto je také často nošen ženami. Což ale vůbec neznamená, že muži ho nosit nesmějí!

Tento klobouk je na klasické nošení do města trošku nezvyklý, takže pokud byste se v něm necítili, nechte si ho doma k saku, pro slavnostní chvíle. (Ale za mě, v saku a klobouku klidně i do města!)

Slaměný klobouk

Takzvané „slamáky" jsou skvělým doplňkem k vodě. Chrání vás od sluníčka a také se pod něj můžete schovat a dopřát si zasloužený spánek na dece. Je lehký a prodyšný, tudíž se nemusíte bát, že byste se pod ním nějak výrazně potili. Zkrátka až se pojedete příště někam vykoupat, slamák vám nesmí chybět. 

PS: Můj nejoblíbenější typ slaměného klobouku, je takzvaný „boater". Má rovný okraj, který není možno tvarovat a většinou bývá obvázán nějakou barevnou stuhou. I když je slaměný, působí velice elegantně a rozhodně se dá použít i k obleku, na nějakou letní slavnostní událost.

Panama

Klobouky typu Panama jsou velmi podobné Fedoře, a některé také klasickým kloboukům, které znáte z westernů. S tím rozdílem, že jsou pletené z tropických palem a slouží primárně jako ochrana před sluníčkem. Díky tomu, že se vyrábějí ručně (až v Ekvádoru) jsou perfektně vzdušné a i když na to nevypadají, dají se nosit i v těch nejvyšších teplotách. 

Tento klobouk se dá nosit podobně jako Fedora, jak k běžnému oblečení, tak i na formálnější události. Pro teplé letní dny do rozpáleného centra města je tento klobouk ideální.

A plno dalších

Pokud se budete rozhodovat jaký typ klobouku si pořídit, chápu, je tolik možností, že nevíte, jaký si vybrat. Je potřeba zvážit jestli klobouk vynosíte na procházky po městě, nebo spíše pro formálnější události. Ať už ho ale budete nosit kamkoliv, nenechte se odradit zkoumavými pohledy ostatních. Klobouky jsou skvělým pánským doplňkem a muži by je měli nosit častěji!