Obchody s oblečením otevřely. Jaká zde platí pravidla?

27.04.2020

Od dnešního dne se v České republice otevírá řada dalších obchodů, mezi které patří i některé prodejny s oblečením a obuví. Vzhledem ke stále trvajícím krizovým opatřením však pro jejich návštěvu platí určitá pravidla, která je potřeba dodržovat. Seznamte se s nimi. 

Jaké obchody s oblečením otevírají a jaké ještě ne?

Česká vláda od pondělí 27.4.2020 opět povolila otevření provozoven do 2 500 metrů čtverečních, které ovšem nejsou součástí obchodního centra nad 5 000 metrů čtverečních, nebo disponují vchodem zvenku. 

Personál i návštěvníci ovšem musí dodržovat zvýšená hygienická pravidla. Zákazníci například mezi sebou musí udržovat alespoň dvoumetrové rozestupy a u vstupu by se měla nacházet dezinfekce na ruce. 

Oblečení si vyzkoušet nemůžete, boty ano 

Ministerstvo zdravotnictví České republiky zároveň vydalo další doporučení týkající se toho, že zákazníci v kabinkách nesmí zkoušet oblečení. Zkoušení obuvi je ovšem za určitých podmínek dovoleno. Boty si můžete před nákupem vyzkoušet, nikoliv však na holou nohu, což ostatně ve většině případů platilo i dosud. Před samotným zkoušením obuvi si dále musíte vydezinfikovat ruce. 

Vrácené oblečení půjde do karantény

Lze předpokládat, že nemožnost vyzkoušet si před nákupem vybrané kousky povede k vyšší míře vratek. K této skutečnosti vydalo Ministerstvo zdravotnictví České republiky rovněž doporučení, aby v případě vrácení oblečení zákazníkem bylo zboží ponecháno v takzvané „karanténě“ po dobu tří dnů bez možnosti jej opět vrátit do prodeje

Oblečení tedy zůstane uzavřeno v obalu v krabici nebo boxu a po uvedenou dobu s ním personál ani nikdo jiný nesmí manipulovat

Objednání přes internet

Objednání přes internet je stále jednodušší cestou

Výše zmíněná opatření se stala terčem kritiky. Klasické objednání oděvů prostřednictvím e-shopů tak pravděpodobně ještě nějakou chvíli zůstane jednodušší cestou pro nakupování. A není divu - když si oblečení zákazník stejně nemůže vyzkoušet, je pravděpodobně mnohem snazší si daný kousek objednat z pohodlí svého domova.