Nejlepší běžecké boty pro začátečníky: jak je správně vybrat?

24.02.2021

Láká vás začít s běháním? V tom případě se neobejdete bez hlavního vybavení – pohodlných běžeckých bot, které maximálně podpoří váš výkon. Nevíte si rady s jejich výběrem? Přinášíme vám podrobného průvodce. 

Zohledněte, kde budete běhat

Ze všeho nejdříve si promyslete, v jakém terénu budete nejčastěji běhat. Zamyslete se nad tím, jaké okruhy máte v blízkosti vašeho bydliště a co pro vás bude nejpohodlnější. V základu se rozlišují 3 varianty běžeckých bot:

 • silniční běžecké boty,
 • terénní běžecké boty
 • a univerzální běžecké boty.

Silniční běžecké boty

Silniční běžecké boty jsou nejprodávanějším typem obuvi. Využijete je na silnicích, hladkých polních cestách, ale i ostatních pevných tratích. Boty jsou obvykle lehké, podporují odrazovou sílu běžce a prodyšnost svršku bývá poměrně vysoká. Tyto boty zároveň nebývají vhodné do vlhkého prostředí a svršek nebývá příliš odolný vůči poškození. 

Terénní běžecké boty

Terénní běžecké boty oceníte zejména na nezpevněných cestách. Jejich hlavní výhodou je, že nohy dostatečně chrání před nerovností povrchu a zamezují tedy případnému zranění (například kotníku). Podržáka bývá hrubší a zároveň boty disponují odolnějším svrchním materiálem. Boty jsou v porovnání se silničními těžší a jejich podržáka je tvrdší. 

Univerzální běžecké boty

Pokud si nejste jistí, můžete sáhnout po takzvaných univerzálních běžeckých botách. Pokud ale běháte po trasách, kde se střídá silniční a nezpevněný terén, jsou pro vás ideální právě silniční běžecké boty. 

Vyberte boty podle techniky nášlapu

Každý člověk má obvykle jinou techniku nášlapu používanou při běhání. Tu jednoduše poznáte tak, že se podíváte na podrážky vašich starých bot. Při výběru nových bot je pak vhodné tuto skutečnost zohlednit. Při dopadu jsou totiž chodidla zatížena 2–3 násobkem váhy běžce. V tomto ohledu se rozlišují celkem 3 typy nášlapu:

 • neutrální,
 • supinace
 • a pronace.

Neutrální nášlap

Při této variantě nášlapu dopadá pata při běhu na střed, případně pouze mírně na vnitřní či vnější stranu. Podrážka je rovnoměrně opotřebovaná. Jde o ideální nášlap.

Supinace

Při této variantě je pata běžce při dopadu poměrně dost vychýlená na vnější stranu a nohy jsou ve tvaru písmene O. Opotřebovaná je pouze vnější strana podrážky. Pozor na to, že při nadměrné supinaci tělo nedokáže náraz optimálně rozložit, čímž může docházet častěji k úrazům, hlavně k těm z přetížení. To je samozřejmě možné řešit nošením správných bot.

Pronace

U této možnosti je chodidlo při dopadu nadměrně vychýlené na vnitřní stranu a nohy jsou tedy ve tvaru písmene X. Opotřebovaná je zejména vnitřní strana boty. Jedná se sice o přirozené tlumení nárazu, ovšem nadměrná, nebo naopak nedostatečná pronace je nežádoucí.

Tlumení bot

Tlumení bot je parametr, který nejvíce ovlivňuje jejich pohodlnost. Výrobci zpravidla nabízí hned několik řad, přičemž platí, že čím vyšší řada, tím vyšší míra tlumení (a tím i vyšší váhový limit). Ty nejlepší modely přitom mívají největší tlumení a zároveň se pyšní nejkvalitnějším provedením. 

Velikost dropu

Drop je důležitý parametr nejen u běžeckých bot. Jedná se přitom o rozdíl mezi patou a špičkou boty. Čím nižším dropem přitom daná bota disponuje, tím více simuluje krok bosou nohou. Obecně se nižší dropy doporučují spíše zkušenějším běžcům. Pokud proto vybíráte běžecké boty pro začátečníky, volte spíše vyšší drop, který není tak náročný pro chodidla. 

Správná velikost

Tak jako u každé jiné obuvi, i u té běžecké je třeba pamatovat na správnou velikost. Boty by na vašich chodidlech měly opravdu dobře sedět, aby zajistily vaše pohodlí po celou dobu běhu. 

Ideální je samozřejmě si boty osobně vyzkoušet, problém však není ani s jejich objednáním přes internet. V takovém případě se neobejdete bez měření délky stélky. Postupujte tak, že si obléknete ponožky, které budete při běhání nosit. Vezměte si list čistého papíru a stoupněte si na něj. Tužkou vyznačte bod u nejdelšího prstu a paty. Vzdálenost mezi těmito body změřte a získáte délku chodidla. 

Cena a značka 

V neposlední řadě je při výběru běžeckých bot potřeba vzít v úvahu cenu, kterou jste ochotní do obuvi maximálně investovat. Obzvláště začátečníci se přitom shodují v tom, že si nejprve koupí spíše levnější boty a až s odstupem času investují do dražšího vybavení. 

Na trhu je rovněž k dispozici množství různých sportovních značek, které se výrobou běžeckých bot zabývají. Mezi ty nejznámější a zároveň nejpopulárnější přitom z dlouhodobého hlediska patří:

 • Adidas,
 • Nike,
 • ASICS,
 • Brooks
 • a New Balance. 

4 tipy na konkrétní běžecké boty pro začátečníky

A jaké konkrétní boty tedy pořídit? Samotný výběr je pochopitelně vždy individuální a je v něm potřeba zvážit jednotlivé faktory, které jsme představili výše. Přesto pro vás máme několik tipů na běžecké boty pro začátečníky, které stojí za vaši pozornost.

Asics Gel Cumulus 22

Gel Cumulus 22 jsou pravděpodobně nejznámější běžecké boty od výrobce Asics. Jedná se o měkkou a pružnou obuv, která je vhodná pro každodenní trénink. Bezešvá konstrukce navíc vylepšuje pohodlí při nošení. Použít ji můžete na silnici, trati, ale i na běžeckém pásu. Na dlouhých trasách vás podrží technologie FlyteFoam, díky které se vám bude běhat jako na obláčku.

Brooks Glycerin 18

Další skvělou běžeckou obuví pro začátečníky jsou i Brooks Glycerin 18, i když jsou v porovnání s prvním modelem mírně dražší. Na druhou stranu se vám odvděčí maximálním pohodlím a měkkým a pružným svrškem. Kombinují v sobě pokročilé technologie, zejména vylepšenou technologii tlumení a vložku, která se perfektně přizpůsobí vašemu chodidlu.

Nike React Infinity Run Flyknit

V oblasti běžeckých bot je dlouhodobým oblíbencem výrobce Nike. Konkrétně stojí za zmínku jeho model Nike React Infinity Run Flyknit, který vyniká měkkým a zároveň pevným provedením. Boty jsou lehké a komfort při běhu zajišťuje vysoká pěna i širší přední část boty (v porovnání s ostatní obuví od Nike). Materiál Flyknit dokonale zpěvňuje nohu a zároveň nabízí prodyšnost tam, kde je potřeba. Silnější podrážka zlepšuje odolnost.

New Balance Fresh Foam More v2

Zapomenout nesmíme ani na New Balance Fresh Foam More v2, které se těší oblibě u běžců po celém světě. Skvěle se hodí na krátké i dlouhé vzdálenosti. Mají pohodlnou svrchní část, vynikají svojí měkkostí a lehkostí. Podrážka je gumová a velmi odolná, měkká pěna poskytuje pohodlný a přirozený běh. Pro začátečníky se zkrátka jedná o ideální volbu.

Teď už víte, na jaké parametry si dát při nákupu běžecké obuvi pozor. Pusťte se proto do výběru a pořiďte si nový pár bot, se kterým třeba uběhnete svůj první maraton.