Nákupy z Číny: kdy zaplatíte DPH, jak vypočítat clo a jak dlouho trvá doručení

01.10.2021

Levným a bezproblémovým nákupům z Číny definitivně odzvonilo. Od 1. října 2021 totiž začala platit nová pravidla doručování zásilek z e-shopů mimo Evropskou unii, které mohou zboží prodražit. My jsme si pro vás připravili kompletní přehled toho, kdy za nákup z Číny zaplatíte clo či DPH, ale i praktické tipy, jak můžete na nákupech z čínských e-shopů jako AliExpress, Zaful, Shein, Banggood či Gearbest ušetřit.

Nákupy z Číny: Jak to nyní funguje?

Největší změnou, která se dotýká objednávek z Číny importovaných do Evropy, je že od 1. října 2021 byla zrušena výjimka pro balíky v hodnotě do 22 EUR (zhruba 560 Kč), za které jsme dosud nemuseli platit 21% DPH. Tyto balíky se rovněž nezastavovaly na celnici, tedy za ně nebylo nutné platit poplatky za celní řízení.

Tato změna nastala z toho důvodu, že Evropská unie ve všech členských zemích zavedla nová pravidla pro proclívání zboží mimo Evropského hospodářského společenství, tedy z třetích zemí, kam patří například i Čína. Celní prohlášení bude nyní nutné podávat i u zásilek do 22 EUR. U těchto zásilek nově vzniká také povinnost doplatit DPH ve výši 21 %. Clo na zboží z Číny však zaplatíte až u zásilek nad 150 EUR.

Proč nastaly změny?

Záměr EU o těchto změnách je znám již od roku 2017. Cílem je především rovnoprávná hospodářská soutěž pro všechny a tato opatření by měla zajistit rovné podmínky pro výrobce a prodejce zboží v prostoru Evropské unie. Evropští prodejci a výrobci byly dosud prakticky znevýhodněni, protože nebyli osvobozeni, jak tomu bylo v případě prodejců z třetích zemí.

Nákupy z Číny: Přehledné shrnutí změn

V této tabulce si můžete porovnat, co se od 1. října 2021 změnilo, kdy je nutné podávat celní prohlášení (a v jakém formátu) a kdy musíte za nákup z Číny zaplatit DPH a clo.

Změny týkající se nákupů z Číny od 1. října 2021: clo, DPH, celní řízení

Celní řízení: Jak to probíhá, co potřebujete při vyřizování

Nakoupili jste na AliExpressu, Zaful, Shein nebo nějakém jiném čínském eshopu a nevíte, co bude dál?

Kontaktoval-li vás přepravce, máte při vyřizování všech náležitostí spojených s vaší objednávkou tyto možnosti:

 • nechat všechny úkony na přepravci (za poplatek),
 • zásilku si proclít svépomocí.

Pokud se při podávání celního prohlášení necháte zastoupit přepravcem, musíte samozřejmě počítat s vyššími poplatky. Například u České pošty zaplatíte za veškerou režii 97 korun, to ale pouze v případě, že na její výzvu dodáte všechny potřebné podklady. Pokud to bude bez vaší součinnosti, připlatíte si 150 Kč. K tomu je nutné ještě přípopočítat samotný doplatek DPH.

Pokud vás přepravce nekontaktuje a daň jste zaplatili při objednávce, zboží vám bude doručeno stejně jako dosud.

Celní řízení: Jak to probíhá, co potřebujete při vyřizování
Canva

1. Svépomocné podání celního prohlášení: Kdy, kde a jak ho podat

Pokud vás kontaktuje přepravce, že má pro vás zásilku na proclení a vy se rozhodnete celní řízení řešit svépomocí, můžete na to využít aplikaci celní správy eCeP a vyhnout se dodatečným poplatkům za zprostředkování celního řízení.

Zjednodušené celní řízení můžete využít pouze při objednávkách s hodnotou do 150 EUR. Do systému se můžete přihlásit pomocí e-identity (například občanský průkaz s čipem, bankovní identita či ověřené moje ID) nebo přes datovou schránku. Tento způsob podání je zdarma.

A) Jaké údaje si nachystat na úspěšné vyplnění formuláře?

Na to, abyste vaše prohlášení podali správně, budete potřebovat následné informace a dokumenty:

 1.  dopravce a číslo zásilky
 2. hmotnost zboží a způsob placení cla
 3. číslo IOSS (daňové identifikační číslo prodejce)
 4. vaše identifikační údaje
 5. údaje odesílatele
 6. kód zařazení zboží nebo jeho název
 7. popis zboží vlastními slovy
 8. hodnota zboží včetně poštovních poplatků

B) Samotné podání celního prohlášení

Pokud jste se rozhodli celní prohlášení podat svépomocí, celý proces vyřídíte následovně:

 1. Po úspěšné identifikaci se vám automaticky spustí průvodce aplikací eCeP, kde budete postupně zadávat údaje (viz seznam výše).
 2. Pokud má vaše zásilka více položek, je třeba vyplnit každou samostatně a zboží přidělit správný kód podle celního sazebníku. Cenu zboží uvedete v měně, ve které jste za zboží skutečně zaplatili.
 3. Na závěr si můžete zkontrolovat a opravit celní prohlášení.
 4. Pokud je vše v pořádku, můžete odeslat vyplněná data a podat celní prohlášení.

Potvrzení o podání a číslo celního prohlášení najdete ve vaší elektronické schránce. Celní orgán vás může vyzvat k předložení faktury či objednávky. Jakmile dopravce předloží Celní správě ČR zboží k celnímu řízení a celní prohlášení bude přijato, systém vás o tom bude informovat e-mailem. Celní správa ČR ověří deklarované skutečnosti a je-li vše v pořádku, obdržíte od cPortálu informace k vaší platbě DPH.

Kam se obrátit, když potřebujete pomoc?

Na speciálním webu Celní správy Celnička.cz najdete všechna nová pravidla shrnutá na jednom místě spolu s návody a instruktážními videi, jak vyplnit celní prohlášení. V případě, že si i tak nebudete vědět rady, můžete kontaktovat podporu pomocí e-mailu nebo přes formulář na webu Celní správy ČR.

2. Podání celního prohlášení prostřednictvím přepravce: Poplatky a jak dlouho to trvá

Pokud nechcete podávat celní prohlášení svépomocí, můžete využít služeb přepravce, nejčastěji České pošty.

Přepravní společnosti si za celní řízení určují poplatky dle aktuálních sazebníků. Česká pošta poplatky rozdělila podle složitosti úkonů takto:

 • v případě vyplnění všech potřebných údajů přes webový portál České pošty činí poplatek 97 Kč,
 • proběhne-li celé řízení bez vaší součinnosti, tedy bez dodání potřebných údajů, účtuje si Česká pošta poplatek 150 Kč.

Jak se mění doba doručení?

Při objednání zboží máte možnost vidět orientační datum doručení, které se nyní ještě prodlouží o několik dní trvání celního řízení. Vše závisí také na tom, zda budete muset předkládat celní správě dokumenty, jako je objednávka či faktura, nebo to nebude nutné. Při ideálním scénáři, kdy všechny informace potřebné k celnímu řízení doručíte okamžitě po výzvě, se doručení může prodloužit o 3–5 pracovních dnů.

Jak postupovat při proclívání objednávky z AliExpressu, Zaful, SheIn nebo jiného čínského e-shopu podle vyhlášky platné od 1. října 2021
Canva

Na co si dávat pozor, abyste DPH nezaplatili dvakrát?

Pokud jste již platili daň z přidané hodnoty při objednávce, není nutné, abyste ji platili ještě jednou. V ideálním případě vám taková zásilka dorazí rovnou do poštovní schránky, protože zástupce e-shopu nebo dopravce již zajistil, že celní řízení proběhlo v jiném členském státě než v České republice.

V opačném případě bude zásilka zadržena Celní správou ČR, bude tedy nutné podstoupit kompletní celní řízení (viz výše), při kterém je nutné doložit zvláštní číslo IOSS (začíná vždy písmeny IM), což je číslo, které mají přidělené prodejci registrovaní v některém členském státě EU. Výsledná daň bude nulová, ale v případě zastoupení přepravcem (např. Českou poštou) bude potřeba zaplatit poplatek za zastoupení, který v tomto případě není osvobozen od DPH a je tedy mírně vyšší (118 Kč a 182 Kč).

Clo a DPH při nákupu z Číny a jak a kdy je zaplatit
Canva

Praktický příklad: Vypočítejte si kolik za vaši objednávku z Číny zaplatíte

Poohlížíte se po novém kousku oblečení právě na jednom z oblíbených čínských e-shopů jako Zaful či Shein, ale nevíte jestli se vám nákup kvůli proclení neprodraží? Koncovou cenu objednávky si můžete velmi rychle předem vypočítat.

Pojďme si to ukázat na jednoduchém příkladu:

Představte si, že si objednáte zboží z Číny za 15 EUR.

Automaticky budete muset zaplatit 21% DPH ze sumy objednávky (včetně případného poštovného): cena x 0,21 – což je 3,15 EUR navíc (cca 80 Kč, dle aktuálního kurzu Celní správy).

TIP: Na eshopu jako je AliExpresse uvidíte tuto částku už v košíku, protože AliExpress je registrován v členském státě EU.

Pozor! Pokud se rozhodnete využít zastoupení přepravcem, je třeba si připočítat náklady na celní řízení podle jeho platného ceníku.

Výsledek:

Vaše objednávka zboží za 15 EUR se tedy navýší o DPH ve výši 3,15 EUR. V tomto konkrétním případě jste to udělali svépomocí a váš balíček tedy nakonec stojí 18,15 EUR.

Jak vypočítat DPH a poplatky za clo při objednávce z Číny
Canva

Tipy, jak při nákupu z Číny ušetřit a vyhnout se zbytečným poplatkům

Pokud chcete ušetřit a neplatit clo z Číny, máme pro vás tip: objednávejte zboží z evropských skladů.

Vaše objednávka bude doručena z evropských skladů například v Belgii, Španělsku, Itálii, Německu či Polsku, a tedy nebude za vámi cestovat z Asie a nevztahuje se na ni clo na zboží z Číny.

Jak na aliexpressu vyhledat zboží z evropských skladů?

Stále častěji máte možnost objednat si zboží z evropských skladů nejen od velkých prodejců, ale i od těch menších. Na vyhledávání zboží z evropských skladů přes aliexpress použijte filtry.